Tulevaisuus poliittisesti?

Taitaapi jäädä vain oikeistodemarit, keskusta (suurimpana), kokoomus, ja persut.
Muille rippeitä vain, tai tulee kommunistein kohtalo, ei yhtään kansanedustajaa.
Vasemmisto osa SDP:kuihtunee, vasemmistoliiton tapaan.
Ay liike kuihtunee vasemmistosiiven osalta lähes kokonaan, jokunen raakkuja jäänee, lakkoja huutelevat. Ay liikkeen rahoja tullenee moni himoitsemaan. Ilmaisia matkoja, hotelleja, lounaita, ja vieläpä ihan käteistäkin, kuten heillä tapana ollut.
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

""Ammattiliittojen ja työeläkeyhtiöiden omistama VVO on ollut nimettynä ARA:n yleishyödylliseksi yhteisöksi, joka on saanut valtion asuntolainoja, korkotukea ja verovapauksia. 41 000 asuntoa hallinnoiman yhtiön liikevoitto oli viime vuonna 136,7 miljoonaa euroa.
Asukkaat ovat valittaneet VVO:n kaavailemista vuokrankorotuksista kuluttajariitalautakuntaan.""

- Otsikon toteamus vahvistaa miten ay-liike ja siinä ohessa vasemmisto toimii Suomessa - ja on toiminut jo vuosikymmeniä. Siksi ei pidä ihmetellä vasemmistoliikkeiden, mukaanluettuna sosiaalidemokraatit, poliittista kuolemaa.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015061219851881_uu.shtml

Äänestä

Demari9t huutaa taas oppositossa lisää kannatusta kun Suomea laitetaan kuntoon. Sitten kun se kunnossa ylvästelevät suurella kannatuksella ja ovat kuin parhaatkin hyväntekijät.

Sitten taas pitää keskustan uhrautua ja laittaa Suomi kuntoon.

Ei ole kanttia lähteä taloustalkoisiin.

Historia toistaa itseään.

Äänestä
  • "Sitten taas pitää keskustan uhrautua ja laittaa Suomi kuntoon"

    Hyvä että palstalta löytyy myös huumoria :D

    "Historia toistaa itseään"

    Näin on. Keskustan ja kokoomuksen jäljiltä tarvitaan joku muu laittamaan Suomi kuntoon.

    Äänestä

Keskusta Kokoomus ja Sdp säilyvät suurimpina puolueina tulevaisuudessakin, välillä vaihtavat keskenään paikkaa suurimpana puolueena kuten tähänkin asti. Vihreät pysyvät seuraavaksi suurimpana jatkossakin 10- 14 prosentin välillä. Perussuomalaiset putoaa samaan sarjaan vasemmistoliiton kanssa. Rkp pysyy siinä missä se on tälläkin hetkellä samoin kuin kristillisetkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Visio.nopeastikkin kirjoitti:

Taitaapi jäädä vain oikeistodemarit, keskusta (suurimpana), kokoomus, ja persut.
Muille rippeitä vain, tai tulee kommunistein kohtalo, ei yhtään kansanedustajaa.
Vasemmisto osa SDP:kuihtunee, vasemmistoliiton tapaan.
Ay liike kuihtunee vasemmistosiiven osalta lähes kokonaan, jokunen raakkuja jäänee, lakkoja huutelevat. Ay liikkeen rahoja tullenee moni himoitsemaan. Ilmaisia matkoja, hotelleja, lounaita, ja vieläpä ihan käteistäkin, kuten heillä tapana ollut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu