Tammikuussa Tampareella, muualla mm. Hgissä ja käsittääkseni joissain muissakin isommissa kaupungeissa jo sellainen toimii.
Eli evl. kirkko taas auttamassa laittomasti maassa oleskelevia ulkomaalaisia. Onko tämä kirkon jäsenistön tahto?
Eli evl. kirkko taas auttamassa laittomasti maassa oleskelevia ulkomaalaisia. Onko tämä kirkon jäsenistön tahto?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Olen kuullut minäkin ,että kirkko suojelee laittomasti maassa oleskelevia.
Jos näin on eroaisin heti kirkosta mutta en voi kun erosin jo 20 vuotta sitten.
Kehotan niitä joilla on mahdollista erota tekemään se nyt.
Seurakunnat eivät voi suosia laittomuutta. Laittomasti maassa olevien suojeleminen ja majoittaminen pitäisi säätää rangaistavaksi.
Tiedän teidän arkpiispan Mäkisen olevan matukiimainen lausuntjensa perusteella.En vaan ymmärrä yhtään miten ev.lut kirkon piispa voi suosia Allahin opetuslapsia,jotka murhaavat ja orjuuttavat vääräuskoisia.
Monenlaista hulluutta EU:n alueella.
Onhan se Soinin oppisä paavikin vatikaanissa ottanut kantaa myös islamisti- pakolaishuijarimiesten auttamisen puolesta.
Tästäkö syystä Timo Soini on ollut niin vaisuna tästä irakilaismiesten maahanvyötyssä.
PS puolue on toiminut ansokkaasti irakilaismiesten maahanryntäyksen lopettamiseksi. Timo Soini on ollut vaisuna ilmeisesti paavin käskystä.
Tällä toimella suojellaan suomalaisia kuollettavilta tartunta taudeilta.
Kirkko on alkanut sekaantua politiikkaan lähimmäisenrakkauden varjolla. Todellinen syy on valtaeliitin nuoleskelu.
Jos kirkko olisi aidosti huolissaan vähäosaisista, niin nuokin varat käytetäisiin sen heikommassa asemassa olevan 99%:n auttamiseen ulkomailla.
Jos olisin uskovainen, protestoisin eroamalla kirkosta mm tämän uutisen nähtyäni, onko piispoilla ja pastoreilla enää minkäänlaista häpyä tuossa muslimien hyysäyksessä, unohdetaanko omat seurakuntalaiset kokonaan?
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015122220867285_uu.shtml
Euroopassa on jo kaupunkeja, joissa kirkossa on pyydetty, ettei hirveän näyttäviä jouluvaloja ripisteltaisi, kun ne voivat loukata maahantulleita muslimeita..
Ei mulla sinänsä mitään muslimeita vastaan ole, mutta ei herranjestas saa ruveta määräilemään alkuasukkaiden joulunvietosta ensitöikseen.
Hei! Mennään sinne lääkäriin, kun tarvetta tulee. Ei tarvitse kelakorttia. Otetaan tulkki mukaan joka tietää etukäteen mistä vaivasta on kysymys. Mölistään jotain "remua". Ilmaista kaikki. Lääkkeet saa varmaan sieltä mukaan.
Saakohan suomalaiset yhtä hyvän ja ilmaisen lääkärin kun tarvitsee??
ei tietenkään saa mutta maksaa saa verorahoillaan !!
jos siellä asuisin jo muutaisin en kehtais seurata kuinka maankansaa sorrutaan joka paikassa.
suomalaiset on tarpeelisia vain kun laskut maksetaan.