KRISTUKSEEN JUURTUMINEN
Kol.2:1-8
Paavali kokee työkentäkseen myös ne pakanakristityt, joita hän ei ole koskaan nähnyt (2:1). Hänellä on huoli heistä, että he yhä enemmän ”pääsisivät tuntemaan Jumalan salaisuutta, Kristusta” (2), sillä Hänessä ovat ”kaikki viisauden ja tiedon salaisuudet kätkettyinä” (3). Tässä Paavali käyttää harhaopettajien kahta pääkäsitettä. Hehän opettivat, että heillä on tuotavanaan evankeliumia täydentävää syvempää viisautta ja tietoa. Paavali tähdentää, että kaikki viisaus ja tieto on jo Kristuksessa- täydennystä ei tarvita!
Kolossan uskovat olivat ottaneet vastaan Kristuksen Jeesuksen (6). Heidän on nyt aika juurtua Häneen ja vahvistua uskossaan (7). Tähän heitä oli opetettu. On vaara, että väärät opit saavat ylivallan (8).
Kolossan kristityt olivat kuin pieniä taimia, jotka tarvitsivat muiden huolenpitoa kasvaakseen ”täyteen miehuuteen”(Ef.4:13), ”etteivät enää olisi alaikäisiä, jotka ajelehtivat ja joita viskellään kaikissa opintuulissa ja ihmisten arpapeleissä ja eksytysten kavalissa juonissa” (Ef. 4:14).
Miten on meidän laitamme? Miten lujasti me olemme juurtuneet Kristukseen Jeesukseen ja hänessä rakentuneet ja uskossamme vahvistuneet?
KRISTUKSEEN JUURTUMINEN
4
158
Vastaukset
Jokaisen kristityn tulisikin lukea ahkerasti Raamattua vahvistuakseen uskossaan.
Kristityn ei pitäisi olla vain toisten ihmisten opetusten varassa; on itsekkin tutkittava kirjoituksista, onko opetus sen mukaista kuin on kirjoitettu.
Berean kristityistä sanotaan, että "he ottivat sanan halukkaasti vastaan ja tutkivat päivittäin kirjoituksista, pitikö kaikki paikkansa" (Apt 17:11). Pyrkikäämme mekin tähän!
--
”On meillä aarre verraton, se kalliimpi on kultaa. Myös jalokivi kallein on sen rinnalla vain multaa. Näin suuren lahjan taivaasta me saimme omaksemme, sanansa Herra Jumala kun antoi aarteeksemme” (Virsi 183:1Maaperässä pieneliöt ja madot muokkaavat koko ajan maata, jotta se muuttuisi kasveille sopivaan muotoon, eli mullaksi. Niin Jumalakin muokkaa meidän sydämemme maaperää itselleen sopivaksi ja otolliseksi. Tässä hän joskus käyttää kovaakin kättä. Joudumme kärsimyksiin ja ahdistuksiin.
Kaiken takana on kuitenkin Jumalan hyvä tahto meidän parhaaksemme, jotta toteutuisi Matt.13. luvun jae 23, jossa Jumalan sanan siemen osuu hyvään maahan ja tuottaa paljon satoa:
"Mutta kylvö hyvään maahan kuvaa ihmistä, joka kuulee sanan ja ymmärtää sen. Nämä ihmiset tuottavat satoa; kuka sata, kuka kuusikymmentä, kuka kolmekymmentä jyvää".
Aivan kuin pienellä kasvin taimellakin on edessään omat vaaransa, niin myös Kristus-tielle lähtenyt joutuu alttiiksi monille vaaroille. Ympäröivältä maailmalta ei tule ummistaa silmiään. Nämä vaarat on otettava todesta, jottei ” kukaan saa teitä saaliikseen järkeisopilla ja tyhjällä petoksella, pitäytyen ihmisten perinnäissääntöihin ja maailman alkeisvoimiin eikä Kristukseen” (8).
On hyvä, että näistä vaaroja tuodaan esiin tänäänkin, Paavalin tavoin. Olisi tärkeätä, että seurakuntiemme paimenet ja opettajat pitäisivät laumastaan huolta. Tästä muistuttaa seuraavat virren säkeet:
4. Suo, että etsisin vain sinun kunniaasi, laumaasi hoitaisin kalliisti ostamaasi. En etsi kiitosta, en pelkää maailmaa, kun epäuskosta pois autan hukkuvaa.
5. Hengellä vahvista, kun saarnaan totuuttasi, synneistä nuhdella suo sinun voimallasi. Varjele, Herrani, niin etten julista ihmisten mieliksi, vaan pysyn sanassa.
6. Kun sanan saarnassa tuon julki totuutesi, suo minun puhtaana se tuoda laumallesi. Saan kylvää sanaasi näin peltoon sydänten. Sinulta, Herrani, kasvua rukoilen.
(Virsi 252)
- Aamenaamenaamen
Aamen!
- Onpasullatärkeävirka
Lestoillahan oli ennen ne joojoomiehensä pirttiseuroissa. Oletko sinä jonkinlainen vastine näille "puh.velien peräässähiihtäjille"?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet toisen kanssa
...ja minä yhä vain sinua kaipaan. Tiedän ettet ole onnellinen siellä. Älä hukkaa aitoa onnea ja rakkautta hukkaan vain2802239- 451999
Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!1161909Kuka teistä on paras nainen
A-nainen? J-nainen? K-nainen? M-nainen? S-nainen? Vai kenties joku muu...? 😊721599Osaako joku selittää tätä
Että miksi mulle on joka toinen ventovieras ihminen tyly ainakin ilmeillään ja eleillään?861416- 781294
Jos me joskus nähtäisiin
niin ei kai sen vielä tarvitsisi merkitä sen enempää? Ja voihan olla ettei kumpikaan enää siinä vaiheessa edes haluaisi1031293Persun suusta:"Köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden"
Ministeri Juuston apulainen näin uhoaa. Mitäs siinä. Kyllä on jo tiedetty muutaman vuoden hallitustyön pohjalta että per2201214- 571165
Näetkö feminismin uhkana
Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?1821034