Tässä katkelmia raamatusta, joita etsin muistaessanin isäni joskus maininneen että maa järisee ja huojuu kuin humalainen... onko tämä jo niitä lopunajan merkkejä?
Jesaja 24
2 Samalla tavoin käy papin kuin kansankin, niin isännän kuin orjankin, niin emännän kuin orjattaren, niin myyjän kuin ostajan, niin lainan antajan kuin sen saajan, niin velkojan kuin velallisenkin.
19 maa järisee, maa järisee, maa aaltoaa ja huojuu, maa aaltoaa ja sortuu,
20 maa horjuu kuin juopunut, vaappuu kuin vartiolava tuulessa. Raskaana sitä painaa sen rikkomus, se kaatuu eikä enää nouse.
Jesaja 24
2 Samalla tavoin käy papin kuin kansankin, niin isännän kuin orjankin, niin emännän kuin orjattaren, niin myyjän kuin ostajan, niin lainan antajan kuin sen saajan, niin velkojan kuin velallisenkin.
19 maa järisee, maa järisee, maa aaltoaa ja huojuu, maa aaltoaa ja sortuu,
20 maa horjuu kuin juopunut, vaappuu kuin vartiolava tuulessa. Raskaana sitä painaa sen rikkomus, se kaatuu eikä enää nouse.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ihan ku nyt Aasiassa, vau!
Raamattu on niin sekava kirja. Siitä ei oikeastaan voi sanoa mitään varmaa. Yhtä hyvin voi kai luottaa Nostradamuksen ennustuksiin...
Ainahan sitä maailmanloppua ruvetaan pohtimaan, kun jotain tällaista tapahtuu. Totuus on, että maanjäristyksiä ja muitakin luonnon mullistuksia on ollut niin kauan kun tämä pallo on ollut olemassa. Maailmanloppu on silti vielä tulematta ja saattaa mennä vielä monta maanjäristystä ennenkuin se lopulta tapahtuu.
Raamatus ny on niin helvetisti kaikkee skeidaa, että sieltä löytyy "ennustus" joka vitun asiaan.
Sitä paitti mihin maanjärjestykseen tuo nyt ei sopis!?
Hirrveetä paskaa sanon mä!
Totta on, että raamatusta löytyy paljon "epätarkkoja" ennustuksia moniin mullisuksiin ja tapahtumiin. Se mikä näistä ennustuksista tekee merkittäviä on niiden erheettömyys. Ne eivät ehkä suoraan kerro uhrilukuja tai tapahtumapaikkaa, mutta eivät myöskään ole mitenkään väärässä ja kun näitä ennustuksia täyttyy vielä jakuvasti lisää, niin sitä selvemmäksi raamatun erheettömyys käy.
Mielestäni yksi mielenkiintoinen ennustus on myös, että lopunaikoina mies ja nainen alkavat muistuttaa yhä enemmän toisiaan... Sitä voikin sitten jokainen miettiä ovatko sukupuolien väliset rajat alkaneet hämärtyä varsinkin viime vuosikymmeninä?! =)
" Sitä voikin sitten jokainen miettiä ovatko sukupuolien väliset rajat alkaneet hämärtyä varsinkin viime vuosikymmeninä?! =)"
Riippuu vähän mihin aikakauteen haluat verrata. Ulkoisesti nainen ja mies muistuttavat toisiaan nykyään vähemmän kuin mitä 40 000 vuotta sitten. Eikö olisikin typerää katsella Homo sapiens -lajin satatuhatvuotisesta historiasta vain muutamaa viimeistä vuosikymmentä ja tehdä siitä jotain päätelmiä ihmisen kehityksestä?
oli ennustettu missä tahansa, mitä tahansa niin eikö parempaa tekemistä näillä muutamilla
tuomiopäivän profeetoilla ole, kuin viisastella
toisten kärsimyksillä.
käyttäkää energia lohdun luomiseen ja
auttamiseen, se on kai raamatunki tärkein
viesti.
Seuraaan kerran kun puhutaan Raamatun ennustuksista, niin haluaisin kuulla sen ennustuksen ENNEN KUIN TAPAHTUMA ON OLLUT!