Soini on kääntänyt takkinsa myös sen mielipiteensä kanssa, että EU ei olekaan enää ongelma. EU on Soinin mielestä nykyään ratkaisu; mm. palautussopimusten saamisessa.
http://www.satakunnankansa.fi/Kotimaa/1195010884541/artikkeli/soini tavoitteena yhteisia palautussopimuksia koko eu lle.html
Timo Soini: "Missä EU, siellä ratkaisu"
9
99
Vastaukset
- Berija
Eikö ole jännää, että Soini ja kumppanit eivät mitenkään vaadi Suomen irrottautumista EU:sta eikä EMU:sta/eurosta.
Eivät myöskään vastusta matu rynnistystä suomeen.
- tyylipisteet
Nykyisessä hallituksessa Soini on ainoa pitkän kokemuksen poliitikko. Stubb ja Sipilä ovat nousseet maan johtoon aivan muilta aloilta ja ilman kokemusta politiikasta. Myös persuja äänestäneistä suuri osa oli varmaan poliittisia "untuvikkoja", kuten myös persujen kansanedustajat. ja pettymys on sen mukainen. Antaisin tyylipisteet nykyisessä hallituksessa Soinille, joka ymmärtää politiikan realiteetit. Yhteisten asioiden hoitamisessa on nimenomaan hyväksyttävä tosiasiat ja tehtävä kompromisseja. Yhtään päätöstä ei synny, jos ei ole valmis hakemaan kaikille osapuolille sopivia ratkaisuja.
En muuten äänestänyt persuja enkä vastakaan äänestä, erilainen arvomaailma.- rtyrtyrtyrt
Soini on tyypillinen poliittinen broileri, jolla ei ole mitään kokemusta politiikan ulkopuolisesta tosimaailmasta, kuin esim. Sipilällä ja Stubbilla. Ei ihmekään, ettei häneltä näytä mikään onnistuvan. Ei edes näiden palautussopimusten aikaan saaminen.
- sopimukset
Sopimisessa on juuri se ongelma, että kukaan ei voi yksin tehdä sopimusta mistään asiasta yksin.
- rryrtyty
sopimukset kirjoitti:
Sopimisessa on juuri se ongelma, että kukaan ei voi yksin tehdä sopimusta mistään asiasta yksin.
Soinin sopimisessa on juuri se ongelma, ettei mies osaa saada muita suostumaan sopimukseen.
- Berija
Juuri noin ei-perussuomalainen kauniisti kehuu kilpailijaa, joka osoittaa, että hyvin on nöyristely onnistunut, kun vastustaja ylistää "politiikan realiteettien ymmärtämisestä"...vanha juttu:).
- zfvb
Perpanssit ovat sairaita ifiootteja sairas sss natsihallitus tulee kaataa
- sekertoo
Soinilla oli puolimiljoonaa kannattajaa jotka kaikki ovat kääntäneet takkinsa ja suurin osa kaikista EU vastaisista ihmisistä.
Mistäkö tiedän?
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1338
Suomi irti EU,sta aloite on saanut 12700 nimeä, siinä on suunnilleen se määrä mitä IPU sai vaaleissa ääniä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986148KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495627Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei572663Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042066Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071788- 1251734
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801277- 731187
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331028