Tämän kaiken keskellä Suomelle osui yllättäen hyvän naapurin rooli, kun Putin intoutui yhtäkkiä kehumaan – kenenkään siitä erikseen kysymättä – Fennovoiman ja Rosatomin ydinvoimayhteistyötä. Putinin mukaan Venäjän päätös investoida Hanhikiven voimalaan on ehdottomasti oikea, sillä hankkeeseen sijoitettavat hyvinvointirahaston rahat ovat hänen mukaansa sellaisia, että ne ”palaavat takaisin” Venäjälle. Putin kaiken lisäksi kehaisi Suomen talouden olevan ”vakaalla pohjalla” ja kiitteli eduskuntaa rohkeasta ydinvoimapäätöksestä.
Putiin kiitteli eduskuntaa !
Ilmanyhtäänkuppia
550
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Harvoin on Venäjältä viime aikoina kuultu tällaista Suomi-ylistystä – ja jos Putinin omien kielikuvien käyttö sallitaan, niin ehkä sitä voisi jopa nuolaisuksikin kutsua.
Aina suuremmalla syyllä meidän on välittömästi liityttävä NATO:n täysjäseneksi. Minä en luottaisi tuon naapurin "kehuihin".
Johtokunnan kiitos ilman palkankorotusta on yhtä tyhjän kanssa, mutta toivotaan että ainakin Valion viili alkaa jälleen maistua Putinille.
Eräässä Suomalaisessa Yrityksessä alettiin jakamaan "Viikon Hymynaama" palkintoja. Mitäpä sitä aineellisella hyvällä tekisi. Scott Adamsin Dilbert sarjakuvista saa hyvän käsityksen helvetistä nimeltä "työelämä".
Muutamme luultavasti joksikin aikaa koko perheen voimin Fortalezaan pyhien jälkeen. Omaiseni innostuivat myös ajatuksesta. Oma huusholli tietysti molemmille pesueille. Ja onhan tuossa Brasilialaisen mittakaavan mukaan "naapurikorttelissa" 300 km päässä Natalin jumalaisen kaunis kaupunki.
Tämä Suomalainen ilmapiiri on niin ahdistava ja tunkkainen ettei tätä kauheasti ikävä tule.