Mikä on saanut rikkaat ihmiset pakkautumaan kyseiselle alueelle? Alue ei ole meren äärellä ja aluetta halkoo vain pikkuinen järvi puistoineen. Täysin normaalit pikkukaupungin palvelut, jos kaikkia niitäkään. Helsingin keskustaan puolen tunnin ajomatka.
Kertokaapa asukkaat. Tarkoitus ei ole dissata, vaan hieman ihmetyttää.
Mikä Kauniaisissa on hienoa?
11
251
Vastaukset
- fmfa
Tuttavani yliopistoajoilta, muuten aito savolaistyttö, piti sitä parhaana paikkana asua nimenomaan naapureiden takia. Oma taustansa working class tasoa.
- SIIPIVEIKKOJA
STADIN kustannuksella
Ledin class - merkitön
Nimi, ei muuta kaunista.
- Puoli-asuja
Olen noin 10 vuoden ajan oleillut Kauniaisissa usein. Ihmettelen ihan samaa kuin aloittaja (hyvä nimimerkki). En ole löytänyt mitään parempaa tai enemmän kuin muissakaan kunnissa. Mutta hyvä jos kaikki viihdytään omissamme.
Olisiko vanhaa perua? Helsingissä asuvat varakkaat ovat keksineet lähellä olevan järvenrantapaikan, jonne on tehty huvila ja sinne kesäksi vaimot ja lapset. Itse on ehkä oltu kaupungissa töissä ja on ollut lyhyt matka iltaisin ajaa huvilalle perheen luokse.
Nyt myöhemmin kunta on arkipäiväistynyt samalle tasolle kuin muutkin paikat. Gallträsk on rehevöitynyt ja mataloitunut johtuen runsaista matonpesuista ja ehkä muista saasteista.- Kaunison
Tämä on loistoesimerkki kauniista kommentista, hyvä kirjoitustapa ja sanojen jäsennys.
Ihana sivistynyt tapa kirjoittaa.
- kauniittypyt
Saan aina orgasmin kun meen Kauniaisiin.
- Joptx
Matala veroprosentti, hyvä sijainti.
- Kauppojatekemään
Katselin suurella mielenkiinnolla niitä asuntoja joita Mira sai myytäväksi.
- Grandknulla
Samalla stagella asuu järjen köyhyys. Och samma på Svenska.
- ihan-selvää
Ainakin nimi ja yleensäkin sanana Kauniainen on hieno ja kunnioitusta herättävä.
Ajattele kyselyä; "asutko missä"? - "no kalliossa" "no aha" pidätetään...
Verattuna:
"Näh missäs asut?" - "Kauniaisissa" "okei..wau".. vapautetaan..- T-Saari
Toi on sama juttu ku amerikkalaiset luulevat että kaikki tykkäävät heistä ja kunnioittavat heitä. Oikeastihan koko maailma nauraa heidän tyhmyydelleen.
Granilaisten kanssa on sama, tosin vähän pienemmässä mittakaavassa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1266400Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3766195Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie716183Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443992Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1482415Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42355Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1311456- 131299
- 1871128
- 64960