Kartelli (sovitut hinnat) pääkaupunkiseudulla

sopuhinta

Kumma juttu. Jalostamo nurkan takana ja hinnat tapissa.Kun vertaa pitkien kuljetusmatkojen päässä oleviin, niin muuhun johtopäätökseen ei voi tulla.


20 halvinta bensa-asemaa polttoaine.netin mukaan
Lempäälä, ABC, IdeaPark 1.279
Ii, Teboil Express 1.294
Muurame, Teboil Express 1.299
Kangasala, ABC, Prisma Lentola 1.299
Töysä, Onnenliekki, Tuuri 1.299
Lahti, ShellExpress, Hennala 1.299
Tampere, Teboil Express, Hervanta 1.299
Lahti, J.Kärkkäinen, Renkomäki 1.299
Ii, J.Kärkkäine 1.299
Ylivieska, J.Kärkkäinen, Kauppakeskus 1.299
Lahti, Teboil Express 1.309
Kokkola, Teboil Express 1.309
Kokkola, Neste Oil Express 1.309
Kokkola, ShellExpress 1.309
Seinäjoki, Teboil, Päivölä 1.309
Jyväskylä, Teboil, Halssila 1.309
Tampere, Teboil Express, Linnainmaa 1.309
Jyväskylä, Teboil, Keljonkangas 1.309
Kangasala, Neste, Suorama 1.309
Lahti, Neste Oil Express, Ahtiala 1.314

12

409

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rigormortissimo

      Oletko koskaan pelannut sököä tai pokeria? -Jos olet, kerrotko pelikumppaneillesi etukäteen huutelemalla paljonko sinulla on hynkkaa taskussasi?

      Vähän samasta kai tässä on kyse. -Oletko koskaan arvioinut mielessäsi sitä, ja sen seurauksia, kun media toistuvasti julkisuudessa kysyy asunnonvälittäjiltä mitä yksiö Helsingissä maksaa ja paljonko sen heidän mielestään pitäisi maksaa? -Se on sitä suurinta piilokartellin ylläpitoa, mitä ei polttoainemyynnissä voi harjoittaa kun hinnat on julkisessa tolpassa...

    • pyöristellen

      Itse olen mielessäni pyöritellyt hintoja sillä periaatteella, että valtio ottaa litralta euron, ja muut loput mitä saavat. Ei siinä paljoa jaettavaa jää, kun tänäänkin halvin näkemäni dieselin litrahinta oli 1,137e. Ei Helsingissä, mutta aika lähellä.

    • Pöllänen

      Polttoaineen litra hinta olisi nyt n0,70 senttiä litra oikeasti!
      Kartelli on aivan varmuudella kysymyksessä ja koko "eliitti" nauttii optioista Neste Fortumillakin.

      • DGC

        Bensassa on kiinteitä veroja 0,65€/l ja kun siihen laitetaan ALV päälle saadaan hinnaksi vähimmillään 0,80€, olettaen että sitä jaeltaisiin hyväntekeväisyytenä pelkät verot maksaen.

        Dieselissä vastaava hinta on n. 0,47€/l (ALV0%) ja 0,59€/l sis ALV.

        Luulen, että pelkästään eliitin optioiden poisto ei riitä laskemaan hintaa 0,70€/l


      • ohuet-katteet
        DGC kirjoitti:

        Bensassa on kiinteitä veroja 0,65€/l ja kun siihen laitetaan ALV päälle saadaan hinnaksi vähimmillään 0,80€, olettaen että sitä jaeltaisiin hyväntekeväisyytenä pelkät verot maksaen.

        Dieselissä vastaava hinta on n. 0,47€/l (ALV0%) ja 0,59€/l sis ALV.

        Luulen, että pelkästään eliitin optioiden poisto ei riitä laskemaan hintaa 0,70€/l

        ALV:n osuus on enemmän kuin 0,15 € silloin jos huoltamo ottaa katetta. Polttoainevero on kiinteä, arvonlisäveron osuus kasvaa myyntihinnan kasvaessa. Jos bensa maksaa huoltamolla 1,299 €/l, niin siinä on arvonlisäveroa 0,25 € ja polttoaineveroja 0,65 €, eli myyjän kate on 1,299 - 0,25 - 0,65 = n. 0,40 €/l ja sillä hinnalla pitää saada ostettua bensa sisään ja kattaa kaikki muutkin kulut.

        Paljonko bensalitra maksaa Nesteen jalostamon portilla lisäaineiden kanssa? Eli paljonko 0,40 € "katteessa" on oikeasti katetta?

        Mininimihinta 0,80 €/l pitää paikkansa jos myyjä saisi hankittua bensan ilmaiseksi ja myisi sen autoilijalle nollakatteella.


    • ei-kartello

      Ennen vanhaan maito maksoi jokaisessa kaupassa 46 penniä litra, eikä kartellista puhuttu mitään.

    • kallis-bensa
    • AutoiluOnHalpaa

      Aiheesta oli hyvä artikkeli Hesarissa 17.1.2016. Tosin veropuoli oli hieman piilossa. Bensassa on aina polttoaineveroa ja polttoaineveron alvia noin 80 c/l. Siis vaikka itse bensa olisi ilmaista, se maksaisi huoltoasemalla 80 c/l j diesel vastaavasti 63 c/l.

      Artikkeli kertoo että maailmanmarkkinahinta New Yorkin satamassa 4.1.2016 oli bensalle 32 /l ja dieselille 26 c/l. Nuo ovat siis tukkuhintoja laivalasteina sisältäen raakaöljyn, jalostuksen ja rahtien kustannukset siihen saakka. Eli halvalla se öljy-yhtiöiden systeemi pelaa, todella halvalla. Noihin hintoihin on lisättävä tuoterahtien, maavarastojen ja huoltoasemien kustannukset, jotta päästää verottomaan hintaan huoltoasemalla. Sitäpaitsi tuon hintaisella maailmandieselillä ei voi ajaa kuin kesällä.... talvilaadut ovat selvästi kalliimpia valmistaa öljynjalostamoilla.

      Jos huoltoaseman kate on muutaman sentin litralta, niin henkilöauton tankkauksesta saa euron tai pari. Se on mitättömän vähän etenkin kun ottaa huomioon sen, että osa tankkaajista jättää maksamatta, jolloin tappio on heti 50 eur tai yli ja varastetustakin bensasta on maksettava verot valtiolle. Ikävä kyllä poliisi ja oikeuslaitos eivät ole kiinnostuneet saattaamaann näitä varkaita todelliseen vastuuseen tai jos yrittää, niin huoltoasemanpitäjälle jäävät kulut ovat niin isot että ei kannata lähteä varasta jäljittämään vaikka saisikin kiinni.

      Sitäpaitsi autoilu on halventunut koko ajan suhteessa palkkoihin. Ostaessani ensimmäisen käytetyn autoni 1980-luvulla nuorena miehenä uuden auton hinta olisi ollut enemmän kuin koko vuoden bruttopalkka. Tällä hetkellä samassa ammatissa aloittava nuorukainen saisi vuoden bruttopalkallaan kaksi upouutta saman kokoluokan autoa. Toisekseen 1980-luvun peli söi bensaa 10 l/100 km ja nykyinen rivakampi diesel syö vain 5 l/100 km.

    • RONmon

      Neste myy tekemäänsä bensaa, Shell, ST1 ja Teboil myyvät jotain muuta. NesteForttumia ei ole olemassa. Neste-asemilla on hyvin monessa paikassa käytäntö, että Neste omistaa ne pumput ja mittarit ja laittaa niihin hinnat ja yksityinen liikkeenharjoittaja saa komission myydystä bensasta. Muilla firmoilla saattaa olla sama käytäntö, vaikka eri bensaa myisivätkin.

    • manymani

      Ja lisäksi Helsingissä suomen suurimmat tulot henkilöä kohden. Miksi valittaa ?

      • Millimies

        Ootko kateellinen meille .


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3382
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3192
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      2718
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2548
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1495
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1330
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1199
    Aihe