Kartelli (sovitut hinnat) pääkaupunkiseudulla

sopuhinta

Kumma juttu. Jalostamo nurkan takana ja hinnat tapissa.Kun vertaa pitkien kuljetusmatkojen päässä oleviin, niin muuhun johtopäätökseen ei voi tulla.


20 halvinta bensa-asemaa polttoaine.netin mukaan
Lempäälä, ABC, IdeaPark 1.279
Ii, Teboil Express 1.294
Muurame, Teboil Express 1.299
Kangasala, ABC, Prisma Lentola 1.299
Töysä, Onnenliekki, Tuuri 1.299
Lahti, ShellExpress, Hennala 1.299
Tampere, Teboil Express, Hervanta 1.299
Lahti, J.Kärkkäinen, Renkomäki 1.299
Ii, J.Kärkkäine 1.299
Ylivieska, J.Kärkkäinen, Kauppakeskus 1.299
Lahti, Teboil Express 1.309
Kokkola, Teboil Express 1.309
Kokkola, Neste Oil Express 1.309
Kokkola, ShellExpress 1.309
Seinäjoki, Teboil, Päivölä 1.309
Jyväskylä, Teboil, Halssila 1.309
Tampere, Teboil Express, Linnainmaa 1.309
Jyväskylä, Teboil, Keljonkangas 1.309
Kangasala, Neste, Suorama 1.309
Lahti, Neste Oil Express, Ahtiala 1.314

12

593

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rigormortissimo

      Oletko koskaan pelannut sököä tai pokeria? -Jos olet, kerrotko pelikumppaneillesi etukäteen huutelemalla paljonko sinulla on hynkkaa taskussasi?

      Vähän samasta kai tässä on kyse. -Oletko koskaan arvioinut mielessäsi sitä, ja sen seurauksia, kun media toistuvasti julkisuudessa kysyy asunnonvälittäjiltä mitä yksiö Helsingissä maksaa ja paljonko sen heidän mielestään pitäisi maksaa? -Se on sitä suurinta piilokartellin ylläpitoa, mitä ei polttoainemyynnissä voi harjoittaa kun hinnat on julkisessa tolpassa...

    • pyöristellen

      Itse olen mielessäni pyöritellyt hintoja sillä periaatteella, että valtio ottaa litralta euron, ja muut loput mitä saavat. Ei siinä paljoa jaettavaa jää, kun tänäänkin halvin näkemäni dieselin litrahinta oli 1,137e. Ei Helsingissä, mutta aika lähellä.

    • Pöllänen

      Polttoaineen litra hinta olisi nyt n0,70 senttiä litra oikeasti!
      Kartelli on aivan varmuudella kysymyksessä ja koko "eliitti" nauttii optioista Neste Fortumillakin.

      • DGC

        Bensassa on kiinteitä veroja 0,65€/l ja kun siihen laitetaan ALV päälle saadaan hinnaksi vähimmillään 0,80€, olettaen että sitä jaeltaisiin hyväntekeväisyytenä pelkät verot maksaen.

        Dieselissä vastaava hinta on n. 0,47€/l (ALV0%) ja 0,59€/l sis ALV.

        Luulen, että pelkästään eliitin optioiden poisto ei riitä laskemaan hintaa 0,70€/l


      • ohuet-katteet
        DGC kirjoitti:

        Bensassa on kiinteitä veroja 0,65€/l ja kun siihen laitetaan ALV päälle saadaan hinnaksi vähimmillään 0,80€, olettaen että sitä jaeltaisiin hyväntekeväisyytenä pelkät verot maksaen.

        Dieselissä vastaava hinta on n. 0,47€/l (ALV0%) ja 0,59€/l sis ALV.

        Luulen, että pelkästään eliitin optioiden poisto ei riitä laskemaan hintaa 0,70€/l

        ALV:n osuus on enemmän kuin 0,15 € silloin jos huoltamo ottaa katetta. Polttoainevero on kiinteä, arvonlisäveron osuus kasvaa myyntihinnan kasvaessa. Jos bensa maksaa huoltamolla 1,299 €/l, niin siinä on arvonlisäveroa 0,25 € ja polttoaineveroja 0,65 €, eli myyjän kate on 1,299 - 0,25 - 0,65 = n. 0,40 €/l ja sillä hinnalla pitää saada ostettua bensa sisään ja kattaa kaikki muutkin kulut.

        Paljonko bensalitra maksaa Nesteen jalostamon portilla lisäaineiden kanssa? Eli paljonko 0,40 € "katteessa" on oikeasti katetta?

        Mininimihinta 0,80 €/l pitää paikkansa jos myyjä saisi hankittua bensan ilmaiseksi ja myisi sen autoilijalle nollakatteella.


    • ei-kartello

      Ennen vanhaan maito maksoi jokaisessa kaupassa 46 penniä litra, eikä kartellista puhuttu mitään.

    • kallis-bensa
    • AutoiluOnHalpaa

      Aiheesta oli hyvä artikkeli Hesarissa 17.1.2016. Tosin veropuoli oli hieman piilossa. Bensassa on aina polttoaineveroa ja polttoaineveron alvia noin 80 c/l. Siis vaikka itse bensa olisi ilmaista, se maksaisi huoltoasemalla 80 c/l j diesel vastaavasti 63 c/l.

      Artikkeli kertoo että maailmanmarkkinahinta New Yorkin satamassa 4.1.2016 oli bensalle 32 /l ja dieselille 26 c/l. Nuo ovat siis tukkuhintoja laivalasteina sisältäen raakaöljyn, jalostuksen ja rahtien kustannukset siihen saakka. Eli halvalla se öljy-yhtiöiden systeemi pelaa, todella halvalla. Noihin hintoihin on lisättävä tuoterahtien, maavarastojen ja huoltoasemien kustannukset, jotta päästää verottomaan hintaan huoltoasemalla. Sitäpaitsi tuon hintaisella maailmandieselillä ei voi ajaa kuin kesällä.... talvilaadut ovat selvästi kalliimpia valmistaa öljynjalostamoilla.

      Jos huoltoaseman kate on muutaman sentin litralta, niin henkilöauton tankkauksesta saa euron tai pari. Se on mitättömän vähän etenkin kun ottaa huomioon sen, että osa tankkaajista jättää maksamatta, jolloin tappio on heti 50 eur tai yli ja varastetustakin bensasta on maksettava verot valtiolle. Ikävä kyllä poliisi ja oikeuslaitos eivät ole kiinnostuneet saattaamaann näitä varkaita todelliseen vastuuseen tai jos yrittää, niin huoltoasemanpitäjälle jäävät kulut ovat niin isot että ei kannata lähteä varasta jäljittämään vaikka saisikin kiinni.

      Sitäpaitsi autoilu on halventunut koko ajan suhteessa palkkoihin. Ostaessani ensimmäisen käytetyn autoni 1980-luvulla nuorena miehenä uuden auton hinta olisi ollut enemmän kuin koko vuoden bruttopalkka. Tällä hetkellä samassa ammatissa aloittava nuorukainen saisi vuoden bruttopalkallaan kaksi upouutta saman kokoluokan autoa. Toisekseen 1980-luvun peli söi bensaa 10 l/100 km ja nykyinen rivakampi diesel syö vain 5 l/100 km.

    • RONmon

      Neste myy tekemäänsä bensaa, Shell, ST1 ja Teboil myyvät jotain muuta. NesteForttumia ei ole olemassa. Neste-asemilla on hyvin monessa paikassa käytäntö, että Neste omistaa ne pumput ja mittarit ja laittaa niihin hinnat ja yksityinen liikkeenharjoittaja saa komission myydystä bensasta. Muilla firmoilla saattaa olla sama käytäntö, vaikka eri bensaa myisivätkin.

    • manymani

      Ja lisäksi Helsingissä suomen suurimmat tulot henkilöä kohden. Miksi valittaa ?

      • Millimies

        Ootko kateellinen meille .


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      66
      799
    2. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      158
      784
    3. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      25
      770
    4. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      103
      750
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      27
      708
    6. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      677
    7. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      193
      647
    8. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      22
      592
    9. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      61
      582
    10. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      40
      539
    11. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      35
      534
    12. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      78
      480
    13. Tiedätkö ton lähilammen?

      🤔
      Ikävä
      39
      465
    14. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      455
    15. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      75
      447
    16. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      437
    17. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      70
      433
    18. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      9
      429
    19. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      54
      418
    20. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      407
    Aihe