Mitä työväen presidentti on tehnyt väkensä eteen?

Niinistöä mainostettiin presidenttikampanjassa työväen presidenttinä. Mitä Niinistö on presidentiksi päästyään tehnyt työväen eteen?

Hän on kannattanut kaikin voimin hallituksen leikkauksia, jotka osuvat kaikkein kipeimmin työväkeen.

Niinistö on sanonut hyvin varovaiseen sävyyn muutamia varoituksen sanoja ökyrikkaille, mutta ne sanat ovat kaikuneet osakemiljonäärien ja isänmaan verokarkulaisten kuuroille korville.

Näin vaatimaton on ollut Niinistön tähänastinen saldo. Se tuskin aiheuttaa taputuksia työväen keskuudessa.
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Hän on luvannut tyhmälle työväestölle etulinjapaikat, tulevaan Natojohtoiseen sotaan ja lupiaskin päivä hinnalla.
Kapiaiset saa taas täyden palkan ja päivärahat päälle !

Äänestä

Niinistö huijasi kansaa ja nauraa nyt makeasti älkää herran jestas äänestäkö tätä miestä enää toista kertaa

"Sauli Niinistön tekemän megaluokan harhautuksen ydin

Varatuomari Sauli Niinistö harhautti perustuslakivaliokunnan puheenjohtajan ominaisuudessa suomalaisia äänestäjiä ja Suomen eduskuntaa ennen EU-jäsenyyspäätöksiä vuonna 1994. Hän kertoi, että markasta ei vielä näillä päätöksillä luovuta, eikä näillä päätöksillä vielä eurojäsenyyttä päätetä - vaan siitä päätetään myöhemmin ja siitä tehdään erikseen oma lakialoite.

Nämä Niinistön tekemät harhautukset kirjattiin ja liitettiin virallisiin eduskunnan asiakirjoihin (PeVL 14/1994, UaVM 9/1994, HE 135/ 1994) sekä myös äänestäjille lähetettyyn tiedotteeseen. Osa eduskuntaa ja useimmat suomalaiset äänestäjät uskoivat tämän väitteen.

Kun kansa ja sen jälkeen eduskunta oli harhautettuna äänestänyt EU-jäsenyyden hyväksymisen puolesta, niin näiden äänestyksien jälkeen Sauli Niinistö – tällä kertaa oikeusministerin ominaisuudessa – sanoikin, että eurosta päätettiin jo EU-jäsenyysäänestyksessä, eikä siitä tarvitse tehdä erikseen lakialoitetta.

Tämän Niinistön tekemän järkyttävän teon vahingot nousevat Suomen kansalle tässä vaiheessa mahdollisesti jopa kymmeniin miljardeihin euroihin, tulevaisuudessa jopa satoihin miljardeihin euroihin"

http://seppohautaaho.puheenvuoro.uusisuomi.fi/147807-sauli-niinisto-65-v-tassa-muistutus-kansan-harhauttamisesta

Äänestä

Kommentoi aloitusta


taaltapesee kirjoitti:

Niinistöä mainostettiin presidenttikampanjassa työväen presidenttinä. Mitä Niinistö on presidentiksi päästyään tehnyt työväen eteen?

Hän on kannattanut kaikin voimin hallituksen leikkauksia, jotka osuvat kaikkein kipeimmin työväkeen.

Niinistö on sanonut hyvin varovaiseen sävyyn muutamia varoituksen sanoja ökyrikkaille, mutta ne sanat ovat kaikuneet osakemiljonäärien ja isänmaan verokarkulaisten kuuroille korville.

Näin vaatimaton on ollut Niinistön tähänastinen saldo. Se tuskin aiheuttaa taputuksia työväen keskuudessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu