Kun nyt aina vedotaan näihin pakolaissopimuksiin ja siksi meidän on pakko ottaa näitä sotapakolaisia niin missä lukee näissä sopimuksissa minkä tasoista meidän pitää tarjota kun me oikeasti tarjoamme hotellitason täyshoidolla, 4 ateriat päivässä taksikuljetuksineen ja terveydehoitokin on paremmin kuin kantasuomalaisilla...ja vielä suunnitellaan näille yksinäisille miehille asuntojonon ohi pääsyä ja sillä eronneella lapsia jo omaavaallakaan kantasuomalaisella isällä ei tätä mahdolisuutta ole kuin asuntojon häntäpäässä olla.
Niin miksi edes tarjotaan tämän kaltaista tasoa koska missään sopimuksissa ei lue että meidän pitää tarjota huippuluokan tasoa vaan ne alkeellisempikin taso riittäisi.
Niin miksi edes tarjotaan tämän kaltaista tasoa koska missään sopimuksissa ei lue että meidän pitää tarjota huippuluokan tasoa vaan ne alkeellisempikin taso riittäisi.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Olet ymmärtänyt väärin. "Pakolaisia" ei tarvitse ottaa vastaan - heille pitää järjestää turvapaikka. Tämän turvapaikan taas ei tarvitse olla Suomessa.
Esimerkiksi Australia majoittaa omat "pakolaisensa" Naurusaarille, koska sieltä turvapalvelut saa halvemmalla ja ihmisten valvominenkin on helpompaa. Suomi voisi majoittaa omat turvapaikanhakijansa esimerkiksi Jordaniaan, johon on suomalaisten rahoilla perustettu majoitustilat:
http://www.verkkouutiset.fi/ulkomaat/azraq autio-44634
Ihan järjetön juttu tuokin. Rakennettu 130 000 lle ja asuu 15 000.
Spr polttanut taas surutta rahaa.
Matut on eun valloitusmatkalla, sitähän tämäkin vain todistaa.
Olisi sitä tilaa saudeissakin, 3 miljoonalle, jos vain auttaisivat ja ottaisivat uskonveljiään.
http://speisa.com/modules/articles/index.php/item.1897/this-giant-saudi-arabian-tent-camp-is-empty.html
Johtuuko se siitä että vain tarjoamme parempaa elintasoa kuin noilla pakolaisleireillä ja tämä ei ollut kysymys vaan enemminkin toteamus.
Poliisia ainakin työllistää nämä mamut - muutenkin kuin turvapaikkakäsittelyt. Taas heinolassakin 10 poliisiautoa ja ambulanssi rauhoittelemassa joukkotappelua.
Lisää tyhjentyneitä, ennen neljänneksi suurin, rakennettu 156 000lle, nyt alle 50 000. Jordania,azrag.
Eu rahoitusta työnnetty tänne leirihommiin satoja miljoonia, ellei miljardeja.
Suomi on eun nettomaksaja, siellä ne tyhjien telttojen liepeissä heiluu sun ja mun veroeurot.
Yhden telttakodin hinta 1000 e. Ikea esim. juuri joutui keskeyttämään niiden teon, kun eivät läpäisseet Sveitsin palomääräyksiä. Ikea boikottiin, osallistuu kähmintään.
Yhteenveto: Matuilla tehdään niin surutta rahaa läpi koko kulkureitin, eu ristiinrastiin korruptoitunut, ei tätä kultakaivosta suljeta. Toivo alkaa hiipua.
http://time.com/4063674/zaatari-camps-empty-syria/
Azrag kuohuttaa Briteissä. Ovat ilmeisesti rahoittaneet juuri tätä leiriä. Poliitikot kehuneet viikko sitten verorahojen hyvää sijoitusta.
Ja nyt selvinnyt ettei leiri lainkaan täyty. Paikka valittu väärin, ilmastoiduissakin teltoissa kurjempaa kuin eussa.
Globaalit hyväntekeväisyysjärjestöt alkaa olla out, viilaavat kaikkia linssiin. Spr ketjussa lisää.
http://www.breitbart.com/london/2015/12/20/build-wont-come-british-taxpayers-help-fund-empty-jordanian-refugee-camp/
Miksi ei näitä linkittämiäsi tyhjiä telttaleirejä näytetä suomenvaltamediassa ja ihan YLE:n johdolla....näytetään vain joku likainen lapsi kuinka ankeaa ja kurjaa näillä pakolaisleireillä on että saa sympatiaa.
Kehitysapu rahojen perään kovasti itkemässä kun säästöjä haetaan siitäkin että voimme maksaa sen mamutuksen suomessa mutta näyttää noiden rahojen käyttö paikallisesti olevan turhaa.
Kyllähän Sinäkin varmasti tiedät ylen ideologian- matut on tärkeämpiä kuin suomalaiset.
Samanlaista sensuuria tunnutaan osittain harrastettavan muuallakin Euroopassa. Kun uutisten sisältö riittävästi poikkeaa siitä mitä omin silmin näkee ja muista medioista lukee, minä ainakin tunsin itseni aluksi tosi tyhmäksi.
Usein tunnen edelleenkin, olen naivin sinisilmäisesti tehnyt työni ja keskittynyt omaan elämääni. Eli en ole ollut mitenkään kansalaisaktiivi, puoluetyössä tms.
Nyt kun palstalla otetaan esiin näitä matutuksen eri puolia, jään koukkuun ja haen lisätietoa. Eikä mene päivääkään ettenkö hämmästelisi kuinka paha, korruptoitunut, elitistinen, valheellinen ja röyhkeä tämä matutus-maailma on.
Palautetta olen antanut, vaatimuksia esittänyt päättäjille. Nyt vain odotan mikä on seuraava mahdollisuus tehdä jotakin tämän matutuksen lopettamiseksi.
Kuten toteat- järkeä ei tässä matutouhussa ole.
Aika huonoja hotelleja käytät.
Sehän se kun päättäviä politiikoitamme ei yksinkertaisesti kiinnosta suomalaisten hyvinvointi ja nämä käytettävät rahavaratkin on ihan sama mihin he sen osoittavat kun se ei ole heidän rahaansa vaan jonkun nimeltään suomenvaltion ja kun on näiden päättäjien imago kysymyskin kun näyttävät maailmalle miten vähän meillä on "rasismia" ja pystyvät näyttämään YK:n pääsiihterillekin kuinka hyvin ja hyvällä tasolla hoidamme pakolaiskysymyksen mutta eipä kiikuttaneet katsomaan 20 000 suomalaisten leipäjonoja....
Se on kun aikoinaan haettiin Euroopasta leipäjonoihin tukea niin kovasti torppasivat suomenpolitiikot että eihän "rikas" suomenvaltio sitä tarvitse imago syistäkään vaan laitamme ylijäämä viljaa makaroonien mukana ja muuta ei tarvitse.
Köyhyysrajan alapuolella Suomessa 700 000, sanoo thl.
Sss köyhdyttää lisää. Paitsi ei matuja.
http://demokraatti.fi/suomessa-700-000-koyhyysrajan-alla/
Joo ja SDP on ollut hallituksessa ja nämä monet päätökset on sen aikaisia päätöksiä....ja nyt käyttävät tätäkin propapagandassaan.
Eun ruoka-avun loppusummaa ei näy. Kuten lehdissä näkynyt ruokajonoissa 20 000 ihmistä tänä syksynä. Ja ruokaa niihin tulee muualtakin kuin eu- rahoituksella.
Eu- rahat on meidän nettoveromaksuja.
Aika järjetöntä että omilla rahoillaan hankittuja tuotteita tulee jonottaa kaduilla jonoissa.
Samaan aikaan kun matuja kuskataan busseilla, meidän rahoilla, lentopallo- otteluihin etteivät pitkästy. Samaan aikaan kun matut saa kaiken ilmaiseksi ja hakevar meidän varoin mitä mielivät paikallisesta lidhlistä tai alkosta.
Suomi on mätä.
http://www.mavi.fi/fi/tuet-ja-palvelut/jarjesto-seurakunta/Ruoka-apu/Sivut/ajankohtaista-ja-aineistot.aspx
Suomen köyhät kuluttaa yhtä vähän kuin irakin köyhät. Aliravittuja Suomessa 5 %, onko ne just nämä ruokajonoihin joutuneet?
Ihan blondina ajattelen että irakin köyhät jääneet kotimaahansa ja lähelle eli Suomen suvakit tämänkin mukaan hyysää rikkaampia matuja kuin mitä omat köyhämme ovat.
Oikeenko? Ei. Koska niin Irakissa kun Afganistanissakin on turvallisia aluieita joilla voivat pysyä.
http://www.globalis.fi/Maat/Irak/(show)/indicators/(country2)/217#sub-list-3