Taitelijat vaativat lisätukea

http://yle.fi/aihe/artikkeli/2015/12/19/taiteilijaseuran-uusi-puheenjohtaja-markus-renvall-emme-voi-sammuttaa-suomea

Miksi pitäisi veronmaksajan maksaa 60 euroa/v? Eikö nämät Veikkauksen ym. tukimiljoonat ja valtion muut avustukset piisaa minnekään??
1558
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Itä-Tapiolan Nallenpolulla seurasin "työntekoa" (=leikkimisiä) ja Mersuilla suhailua. Jokuhan nuokin maksaa

Äänestä

Taiteilijoitten on nyt ymmärrettävä olla solidaarisia. Määrärahat tulee puolittaa, koska maahan tulleiden, 30000, taiteilijoiden ylläpito kysyy rahaa. Edelleen on ylläpidettävä aiemmin tullutta, jopa suurempaa joukkoa. 2020 voidaan tarkastella tilannetta uudelleen. Sillä välin taiteen tulee kannattaa.

Äänestä

tai siis taiteen teko loppuu kuin seinään, jos ei ole varaa ostaa riittävästi punkkua.

Äänestä

menkööt töihin saatanan pummit

Äänestä
  • Mistähän on syntynyt tämä harhaluulo, että kaikkia pitäisi yhteiskunta elättää verovaroin, jos ei hanki mitään ammattia tai hankkii väärän ammatin.

    Äänestä

  • se on ilmaista.

    Äänestä

Voihan sitä töherrellä iltaisin töiden jälkeenkin..

Äänestä

harvemmin luovalla työllä elää pelkästään suomessa.

Äänestä
  • nimittäin lantaaluovalla työllä.

    Äänestä

On ilmeisesti liian vaikeaa laskea, paljonko on 1 prosentti rakennushankkeessa. Taiteilijat kutsutaan, niitä ei kilpailuteta. Vanha stallariperinne toimii sujuvasti jopa rkp:n luovalla linjalla. Stadi kumminkin se buli jakaja. Mikäs sen apulaiskaupunginjohtajan puolue...

Äänestä

toisaalta vika on siinäkin kun taiteessa voidaan apu rahoja saada mutta moni muu luovassa alassa pitää pärjätä omillaan.

Äänestä

äärivasemmistolainen taidepelle-eliitti voisi pitää turpansa kiinni.

Äänestä

mihin sitä rahaa niin vitusti "taiteilija" tarvitsee?

Äänestä

kyllä vitu..aa maksaa näin nettoveronmaksajana kaikenlaisia "taiteilijoita"
olkoot yrittäjiä niinkuin minäkin ja tehkööt tuotteita jotka menee kaupaksi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


valuva_kello kirjoitti:

http://yle.fi/aihe/artikkeli/2015/12/19/taiteilijaseuran-uusi-puheenjohtaja-markus-renvall-emme-voi-sammuttaa-suomea

Miksi pitäisi veronmaksajan maksaa 60 euroa/v? Eikö nämät Veikkauksen ym. tukimiljoonat ja valtion muut avustukset piisaa minnekään??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu