Meille oli töihin eksynyt joku paljasjalkanen stadilainen kerto ku juos skidinä skevareit karkuun itiksellä. Ei tälläselle keski-suomen metsissä kasvaneelle oikein auennut ketä se on karkuun juossut.
mikä on skevari?
jokuvaantäältä
1575
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
55 vuotta stadissa asuneena en tiedä...
Ehkä joku muu osaa kertoa. Tosin tällä palstalla näytti vielä eilen luuhaavan lähinnä jotain mitävittua-porukkaa... eli eivät täältä kotoisin?
Stevarit on kai vartijoita (STV)?
Tuolta voit katsoa slangisanoja:
http://koti.mbnet.fi/joyhan/ve12s.htm
Traveller ”Tosin tällä palstalla näytti vielä eilen luuhaavan lähinnä jotain mitävittua-porukkaa... eli eivät täältä kotoisin?” Yrität virheellisesti vihjata ulkokuntalaisille, että kaikki helsinkiläiset ovat vihervasureita. Ehei...
Äänioikeutettuja kuntavaalissa v 2012 oli 499.000, äänestäneitä vain 285.000. Vihreiden ja Vasemmistoliiton äänestäjät ovat erittäin aktiivisia äänestäjiä, voi sanoa 100%, ja saivat yhteensä annetuista äänistä 92.000, joka on vain 18% äänioikeutetuista. Vihreä-puolue on kommunismin raunioista syntynyt.
Tuo 'MitäVittua-porukka' nyt aivan varmasti ei ole muuta kuin rähisevää syrjäytynyttä roskasakkia. Heillä ei ole mitään tekemistä helsinkiläisen kuntapolitiikan kanssa, ei sen paremmin 'vihervasureitten' kuin 'kepu-kokkari-hurrienkaan' kanssa. Ehkä hieman jo kannatuksensa menettäneen persujen kanssa, mutta sielläkin vain lähinnä jotkut äärijuntit kokoavat tämän MV-roskasakin ääniä niiltä, jotka jaksavat riehumiseltaan käydä äänestämässä.
Huonomaineinen FPS on nykyisin osa Turvatiimiä https://fi.wikipedia.org/wiki/FPS_Security
62v sitten synnyin Stadissa enkä ole kuullut tuota sanaa. Mutta jos karkuun juoksi,kai se on joku vartija tms. Slangi on metka kieli,se muuttuu koko ajan. Minä en ymmärrätänyt kaikkea mitä yli 80v kundit puhui tai jo kuolleet,esim.faijan faijan jutut oli ihan hepreaa. Nykynuoret ei ymmärrä minua enkä minä nykynuoria:))
Nykyisessä slangissa on paljon sanoja esim.somalikielestä.
Otan osaa, et ole ainut, en minäkään ymmärrä aina edes penskojeni horinoita, mut siihen auttaa ärähdys, jopa tulee ymmärrettävää puhetta.
No ei ihme jollet ymmärrä - heillähän on sun geenit.
varmaan snadin faijaa
Skevari=stevari, tulee sanasta stv, joka oli Suomen Teollisuuden Vartiointi. Muutti nimensä securitakseksi joskus aikoinaan. Luultavasti niitä on vielä olemassa. Jukoliste miten kaipaan 90 lukua...
No ei siis ihme, kun 60-luvun nuori ei tuota slangi-sanaa tunnista.
MV-porukat on luusereita, oli ne mistä tahansa. Luultavasti ei juurikaan stadista.
MV porukat on parhaita.oli ne mistäpäin tahansa.
Suomalaisuudella ja tuolla 'MitäVittua' -porukalla on todella vähän tekemistä toistensa kanssa. On yksi suurimpia loukkauksia suomalaisuutta kohtaan, kun nämä mitävittua-sankarit heiluttelevat Suomi-tunnuksia, lippua, polttopullojen heittelyn ja rasistisen vihanlietsonnan yhteydessä. Se on Suomen lipun häpäisyä, jos pitää antaa rangaistus, joka lipun häpäisystä kuuluu.
Noita, kun katselee, niin jopa hävettää olla suomalainen.
Onneksi tiedän, että nämä mitävittua-sankarit ovat vain pieni rikollisten joukko. Iso osa varmaan järkevöityy jossain vaiheessa ja häpeää myöhemmin typeryyttään, mutta aina muutama onneton jää tuolle tasolle lopullisesti.
Kumpaankohan nimimerkki 'tosisuomalainen' kuuluu?
On se vaan hienoa olla niin perkeleen isänmaallinen,suorastaan patriootti.
Kuitenkin,ihan vapaaehtoisesti annetaan jonkun slobon,Pietarin Trollitehtaan Barcelonan os. viedä ihan 100-0. Kun juntit elää jossain syvällä skutsissa,ei kai voi paljoa odottaa.
Mitä suuntaa edustavat nämä naamansa peittäneet tappelijat, jotka hyökkäävät marsseilla näiden merkitsemiäsi ”isänmaallisten rikollisten” päälle ( en nyt puhu polttopullon heittäjistä )? Suvaitsevaisia? Mitä tai ketä he suvaitsevat? Miksi suomalaisuus ja isänmaallisuus on niin äärettömän iljettävää heille ja sinulle?
Jos joku toinen ääriporukka käy näin mitävittua- sankareiden kimppuun niin silläkään ei kyllä ole mitään tekemistä suomalaisuuden tai isänmaallisuuden kanssa. Ei tuo toinen ääriryhmä hyökännyt isänmaallisuutta tai suomalaisuutta vastaan, vaan näitä mitävittua-sankareita. Mutta täysin väärin keinoin.
Miten kykenitkään tulkitsemaan kirjoitukseni jotain toista ääriryhmää puolustavaksi?
'Isänmaalliset rikollit'.... Mitähän tuollakin mahdat tarkoittaa? Isänmaallisuus, kuten suomalaisuuskin, ovat positiivisia käsitteitä minun maailmankatsomuksessani.
Vaikka nämä mitävittua-sankarit tekevät kaikkensa noiden käsitteiden mustamaalaamiseksi. Ja valitettavasti ovat joiltain osin siinä onnistuneetkin. Jo nyt alitajuisesti usea miettii, kehtaako tuoda suomalaisuuden symboleja esille joissain tilanteissa. Leimautuminen, edes vahingossa, tähän mitävittua-porukkaan olisi niin suuri häpeä, ettei sitä riskiä mistään hinnasta ole valmis ottamaan. Ja sen ymmärrän täysin.