Mikä reumasairaus voisi olla kyseessä?

Selkäraihnas

Olen 40v nainen ja kärsinyt vuosia erilaisista selkäkivuista. Pullistuma todettu 10 v sitten. Nyt parin vuoden aikana tullut kipua toiseen polveen, viime kuukaudet kipu päivittäistä, myös lievää turvotusta. Kipu ei estä liikkumista vaan päinvastoin tuntuu että helpottuu. Portaiden alasmeno tosin kivuliasta. Pari kuukautta myös toinen nilkka turvotellut ja aristava. Aamuisin muutama eka askel vähän vaikeita kun päkiät ja kantapäät aristaa, mutta ei mitenkään pahasti. Lonkassa ajoittain voimakasta kipua, kerran nousi myös korkea kuume ja crp 40.
Mutta, reumakoe oli normaali ja nyt myös crp oli ok. Tk-lääkäri lähetti silti reumatologille. Mitähän epäilee? Mulla ei ole mitään oireita käsissä (paitsi aamuisin järkky turvotus sormissa) eikä muutenkaan tunnu että nivelet olis mitenkään tulehtuneet. Eivät esim arista kun painelee tai punoita vaikka turvotusta.
Tuntuu turhalta lähteä sinne tutkittavaksi jos kyse on vain selkäperäisestä ongelmasta niinkuin itsestä tuntuu. Vai voiko joku reumasairaus oireilla näin?

3

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jätäneviljat

      Jätä viljat

    • Reumamikäreuma

      Olisi mielenkiintoista tietää löytyikö jotain.

      Oma selkärankareuma oireilee vähän tuohon malliin ja on vuosien saatossa tuhonnut isoja niveliä.

      Voimia<3

    • ihanomavalintasion

      Heinäkasvit ovat 4 mahaisen märehtijän ruokaa, koska niiden ravinteet ovat sitoutuneet fytaatteihin. Tarvitaan 4 mahaa, tai idätys, jotta hyötyisimme heinäkasvien ravinteista. Siksikin ne ovat ihmiselle edelleen korvikeruokaa, emmekä pysty käsittelemään niiden proteiineja kunnolla. Kaikilla viljoja syövillä on tulehdusta ohutsuolessaan, niillä joilla tulehdusta on enemmän, syntynyttä ongelmaa kutsutaan keliakiaksi.Suomessa keliakiaa esiintyy 2 %:lla väestössä.

      Lääkärit toteuttavat heille määrättyä agendaansa ja hoitosuosituksia, eivätkä halua tietää ravitsemustieteestä mitään, muutenhan he suosittelisivat viljoista luopumista.

      Ja jopa kolmasosa suomalaisista on gluteeniyliherkkiä, joka aiheuttaa ns. vuotavan suolen. Monien autoimmuunisairauksien takana on vuotava suoli. Esim. reuma ja nivelrikko ovat tällaisia. Suomalaisten lääkärien tietämys ravinnon vaikutuksesta eri sairauksiin ja niiden hoitoon ja varsinkin ennaltaehkäisyyn on erittäin heikkoa.

      Tutkittua tietoa löytyy varmaan kirjastollinen, joten on ihan oma valintasi, miten haluat elää.

      Sairaana ja syömällä vahvoja lääkkeitä tai terveenä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      133
      2201
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      58
      1285
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1167
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1137
    5. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1049
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      1038
    7. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      988
    8. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      94
      979
    9. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      975
    10. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      972
    Aihe