Tuomioja Pelkää Kansannousua

Tuomioja on kansannousun pelossa valmis vaarantamaan Suomen puolustuksen.
Hänen pelkonsa on niin suuri, ettei edes Suomen geopoliittinen asema ja maahamme kohdistunut historia idänsuunnalta vaikukuta hänen kansannousun pelkoon.
.
Tuomiojan mielestä Suomen tulee olla rähmällään EU-asedirektiivin mukaisesti ja jättää kokonaan huomioimatta maanpuolustus."Sosialismin" leviämiselle pitää antaa vapaa pääsy idänsuunnalta.
-
Voi vain kuvitella, minkälainen on sellainen puolustusvoima, joka on vieroitettu rauhanaikana täysin aseista ja niiden käytöstä. Suomen puolustus kun perustuu reserviläisarmeijaan, siinä valossa Tuomiojan puheet tuntuu olvan jo dementoituneen höppänän puheita.
.
"Ex-ulkoministeri muistuttaa aseellisen voimankäytön olevan vain viranomaiselle kuuluva tehtävä, joka on syytä hoitaa ilman "kyseenalaisen kotivarustelun tuomista Suomeen"."
.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015122120864847_uu.shtml
1692
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Tuomiojan kaltaisilla idiooteilla on mahdollisuus elää vain Suomessa. Afrikassa tuota oltaisi vedetty Toyota Hilux,in perässä pitkin kylän raitteja.

Äänestä
  • et tietenkää itse huomaa tuota mielipuolisuutta tekstissäsi.vastustat hilux-kavereita mutta olisit itse valmis määräämään ihmiselle heidän käyttämänsä rangaistuksen.afrikassa sinä olisit 0,5kg kevyempi,sen verran sun pää painaa.

    Äänestä

Tuomioja on oikeassa ja sehän teikäläisiä kismittää, ette pysty häntä asiaperustein arvostelemaan vaan pelkällä alatyylillä. Olette roskaväkeä, paskasakkia, satiaisia Suomi-neidon haaroissa!

"Poliisin asehallinnon materiaaliin viittaavan Tuomiojan mukaan nyt tavattuun lobbaukseen liittyy eräänlainen "harha".

Vaikka reserviläisaseita on rekisterissä yli 20 000, aseiden haltijoiden ikäjakauman perusteella vain noin 3 000 aseen omistajaa on puolustusvoimien kannalta "käyttökelpoisessa iässä", eikä ikääntyvällä väellä ole enää sijoitusta sodan ajan joukoissa, Tuomioja kirjoittaa.

Myös vapaaehtoisten määrään liittyy Tuomiojan mukaan harha. Reserviläisjärjestöjä vaivaa hänen mukaansa samankaltainen "vanhentumisilmiö" kuin aseiden omistajia.

- On siten täysin kestämätöntä argumentoida direktiiviä vastaan sillä, että kyseessä olisi minkäänlainen maanpuolustuksen kulmakivi. Suurempi huoli puolustustoimille on reservin fyysinen toimintakyky kuin yksityinen aseenomistus, kansanedustaja summaa."

Äänestä
  • Juuri näin.....Tuomiojalla on harha.
    .
    Partisaanin voi tappaa vaikka ikäloppu jalkapuoli kun se on tunkeutumassa ihmisten koteihin perheitä surmatakseen. Pääasia on se, että käsiin saa aseen.
    .
    Siitähän meillä on esimerkkejä edellisestä sodasta, jossa aseettomat perheet tapettiin koteihinsa partisaani-iskuissa.

    Äänestä

  • Opettele käyttämään lainausmerkkejä oikein.

    Äänestä

tuomioja on vanha papparainen, punikkipölhö. Piste

Äänestä

Tuomioja EI huomioi, että nämä "vanhat" reserviläiset ovat olleet reserviläisten harjoituksissa vuosikymmeniä ja ovat mahtavia KOULUTTAJIA uudelle polvelle ! Puolustuvoimat on ostanut susikalustoa nykyisin ja tositilanteessa reserviläisten aseet ovat PAREMPIA, kun nykyiset varusmiespalveluksessa käytettyt. Tämä lousunto on KANTAHENKILÖKUNNAN suusta ! Eli valtaa Suomessa pitää KANSA, eikä EU pysty Suomea kokonaan valtaamaan ! Jos aseet kerätään pois ei Suomen valtio pysty maksamaan niistä TODELLISTA arvoa; joten kyseessä on VARKAUS ! Tähän on VALMISTAUDUTTU manipuloimalla Suomen PERUSTUSLAKI ( PL 118 § ) ... "Kansalaisten kokemat ihmisoikeusloukkaukset ... syyteoikeutta ei kuitenkaan ole mikäli syyte perustuslain mukaan on käsiteltävä Valtakunnanoikeudessa." Eli Suomen hallitukset on etukäteen VALMISTAUTUNUT rikkomaan kansalaisten ihmisoikeuksia ja OMAISUUDENSUOJAA ! Tein tästä jo 2005 RIKOSILMOITUKSEN Porin poliisille ! ( EOA päätöksen 876/2/05 "kaltainen" ) ..."poliisilla ei ole oikeutta suorittaa esitutkintaa kansalaisen sille ilmoittamassa presidentin- ja ministerinvastuuasiassa." Eli koska hallitukset on tehneet "lait" niin; ettei poliisi voi enää Suomessa suojella kanssa; jo kansan se ITSE tehtävä ? PL ... jokaisen omaisuus on suojattua ... ei ole jos aseet viedään ALIHINTAAN ! Tuomioja TIETÄÄ mitä PL 118 §:n SEURAUS on tulevaisuudessa ja silti äänesti sen puolesta ? Suomen "päättäjät" ovat Suomesta PL 118 §:n avulla tehneet Suomesta KASTIJÄRJESTELMÄN ... se on purettavissa "vapaaehtoisella" eduskunnan tekemällä lailla tai kansannousulla ? Tuomioja pelkää ITSE ajamiensa "lakien" seurauksia ! Olen valmis "keskustelemaan" asiasta 9.12. 2005 Valtakunnansyyttäjänvirastoon tekemäni SYYTEILMOITUKSEN pohjalta ! .... Suomessa usea kans

Äänestä

Kapinan hävinneen punikkisuvun katkeroitunut vesa tietää mistä puhuu.

Äänestä
  • Tuomioja on kuitenkin helvetin älykäs, ja hänellä taitaa olla kaikista Suomen ulkoministereistä korkein ÄO. Ei voi kuin hymyillä kun ajattelee, että joku Ike Kanervakin on toiminut ulkoministerinä... heh.

    Äänestä

EU ei ole pystynyt missään asiassa puolustamaan edes omaa EU:ta.
Maahanmuutto invaasio on lopullisesti todistanut EU:n saamattomuuden ja sitä ennen oleva rahoituskriisi, jota ei ole vieläkään pystynyt hoitamaan.
.
Miten EU pystyy hoitamaan puolustuksen kun ei pysty rajoja laittamaan kiinni muslimi-invaasion aikana, joka on käytännössä johtanut eri uskontokunan suunnitelmallisen toiminnan aloitamisen EU-alueella valtausmielessä, ja joka on jo näyttänyt piirteitään terrori-iskuina euroopan alueilla.
.
Suomen tulee keskittyä vain ja ainoastaan omaan aseelliseen puolustamiseen huomioiden, ettei meitä kukaan auta konfliktin syttyessä.

Äänestä

Terve mies koska osaa pelätä omien tekojensa seurauksia. Siihen ei moni poliitikko kykene.Ei huono.

Äänestä

Taitaa olla monellakin päättäjällä paska housussa kun tietävät mihin kaikkeen on sitouduttu ilman kansan mandaattia, erkkikin varmaan ollun monessa maanpetospäätöksessä mukana. Tässä soinia:

http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/soini-perussuomalaisten-kannatuslaskusta-tilanne-on-huono/5620808

"Näissä hommissa on ikävä sivutuote, että näkee ja kuulee paljon asioita, jotka ovat salaiseksi luokiteltavia, ja ne pyörivät joskus päässä."

Ne pelkää että käy niin kuin Puolassa, että älykötkin alkaa ihan tosissaan suunnittelemaan vallankumoushankkeita:

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1450678742592.html

Äänestä

Jokaisella pitäisi olla perusoikeus pitää asetta. Tuomioja on asennevammainen.

Äänestä

"Ex-ulkoministeri muistuttaa aseellisen voimankäytön olevan vain viranomaiselle kuuluva tehtävä,

Tuomioaja tietää mistä puhuu. Toisen maailman sodan jälkeen nämä viranomaistahot tai yhteiskunnat, miksi niitä sitten kutsuukaan, ovat ampuneet yli 100 miljoonaa ihmistä eripuolilla maailmaa. Näistä yli 99.9% on ollut aseettomia ihmisiä.

Kyllä kommunisti tietää miten ampua ja kenen tehtävä on ampua toisin ajatteleva ihminen, joka vapaana haluaa elää.

Äänestä

tuomioja alkaa olla vanha seniili pappa, joka pitäisi päästää eläkkeelle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Demari-Pelkurit kirjoitti:

Tuomioja on kansannousun pelossa valmis vaarantamaan Suomen puolustuksen.
Hänen pelkonsa on niin suuri, ettei edes Suomen geopoliittinen asema ja maahamme kohdistunut historia idänsuunnalta vaikukuta hänen kansannousun pelkoon.
.
Tuomiojan mielestä Suomen tulee olla rähmällään EU-asedirektiivin mukaisesti ja jättää kokonaan huomioimatta maanpuolustus."Sosialismin" leviämiselle pitää antaa vapaa pääsy idänsuunnalta.
-
Voi vain kuvitella, minkälainen on sellainen puolustusvoima, joka on vieroitettu rauhanaikana täysin aseista ja niiden käytöstä. Suomen puolustus kun perustuu reserviläisarmeijaan, siinä valossa Tuomiojan puheet tuntuu olvan jo dementoituneen höppänän puheita.
.
"Ex-ulkoministeri muistuttaa aseellisen voimankäytön olevan vain viranomaiselle kuuluva tehtävä, joka on syytä hoitaa ilman "kyseenalaisen kotivarustelun tuomista Suomeen"."
.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015122120864847_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu