ministerin tehtävästä. Parasta vain myöntää, tuli mokattua.
Harmi fiksu ja tyylikäs nainen.
Hänen on vaikea ymmärtää itse hallitusammattilaisena, että hallituksen jäsenillä on vastuu tekemisistään (Finavian hallitus).
Harmi fiksu ja tyylikäs nainen.
Hänen on vaikea ymmärtää itse hallitusammattilaisena, että hallituksen jäsenillä on vastuu tekemisistään (Finavian hallitus).
Vastaukset 7
Vanhimmat
Berner on, niin itseään täynnä oleva täysin ammattitaidoton pyrkyri ja vielä Sipilän suosikki ja siksi hän eroa vaikka se olisi yheiskunnalle paras vaihtoehto.
Kepulle ja sipilöinnille olisi suuri tappio ja puolue tulee tekemään kaik kensa , ettei näin tapahdu. Sipilä tulee sanomaan " Berner nauttii täysin luottamukseni".
juuri näin sam auin Stubbin kanssa, Sipilä kyllä tukee vaikka mitä tekisi kun kyse rikkaiden asiasta, köyhiltä leikkaamista myös Sipilä tukee ja mamujen maahantuontia ja elättämistä.
Uutiset
Talous
Talous 22.12.2015 klo 4:29
HS: Finaviaan poikkeuksellinen laillisuustarkastus
Valtiontalouden tarkastusvirasto haluaa selvittää, miksi valtio lopetti oikeustoimet Finavian entistä johtoa vastaan. Lentokenttien toiminnasta vastaava yhtiö teki 34 miljoonan euron tappiot johdannaiskaupoilla.
Berner
Valtiontalouden tarkastusvirasto selvittää laillisuustarkastuksella Finavian toiminnan johdannaistappioissa. Selvittelyn kohteena on myös liikenne- ja viestintäministeri Anne Bernerin antama omistajaohjaus. Kuva: Yle
Valtiontalouden tarkastusvirasto (VtV) on aloittanut harvinaisen laillisuustarkastuksen valtionyhtiö Finaviassa, kertoo Helsingin Sanomat.
Tarkastusvirasto haluaa selvyyden sille, miksi valtio lopetti oikeustoimet Finavian entistä johtoa kohtaan. Lentokenttien toiminnasta vastaava Finavia teki vuosina 2009–2011 johdannaiskauppoja, jotka johtivat 34 miljoonan euron tappioihin.
Finavian hallituksen puheenjohtaja Riitta Tiuraniemi erosi yhtiön hallituksesta sen jälkeen, kun johdannaissopimusten tappioiden korvauksista entiseltä johdolta päätettiin luopua.
HS:n haastatteleman VtV:n ylijohtajan Marko Männikön mukaan virasto haluaa tarkistaa, että "päätöksen tehneet ovat esteettömiä, ja että nimenomaan yhtiön etua on punnittu".
Myös ministeriön toiminta syynätään
Valtiontalouden tarkastusvirasto selvittää paitsi yhtiön nykyisen johdon, myös sen valvonnasta vastaavan liikenne- ja viestintäministeriön toimintaa.
Hallituksen puheenjohtajan paikalta eronnut Tiuraniemi syytti ministeriötä puuttumisesta Finavian hallituksen työskentelyyn. Valtio omistaa sataprosenttisesti Finavian.
Osakeyhtiönlain mukaan yhtiön omistajalla on oikeus nimittää ja erottaa hallitus, mutta ei puuttua sen työskentelyyn. Finavian toiminnasta vastaava liikenne- ja viestintäministeri Anne Berner (Kesk.) on kiistänyt rikkoneensa hyvän hallinnon periaatteita.
Finavian hallitus on ollut varsin tuulinen paikka viime aikoina. Yhtiön hallituksen seitsemästä jäsenestä peräti neljä on eronnut pienen ajan sisällä.
Viime perjantaina Finavian tynkähallitus päätti, ettei se nosta kanteita entisiä johtajiaan vastaan.
Finavian tappiolliset johdannaiskaupat nousivat esille vuonna 2012 Valtiontalouden tarkastusviraston (VtV) tuloksellisuustarkastuksen yhteydessä.
Finaviassa johdannaisia piti käyttää estämään rahoituskulujen nousua. Kävi ilmi, että Finavian tekemät johdannaissopimukset eivät kuitenkaan olleet suojaavia eli ne eivät itse asiassa vähentäneet vaan kasvattivat riskien määrää.
Laillisuustarkastuksen tavoitteena on tarkastaa, onko valtion taloudenhoidossa toimittu lainsäädännön, alempitasoisen sääntelyn ja viranomaisten antaman ohjeistuksen sekä hyvän hallinnon periaatteiden mukaisesti.
Jyri Hänninen
Yle
Uskoni poliikkaan on mennyt jo aiemmin, eikä tämä tapaus tee parannusta.
Miksi Harri Sailas lähti höperehtimään Finavian hallitukseen, höpötti yhtiökokouksen päätöksestä asiaan, se = Anne Berner, onko se yhtiökokous pidetty, missä Sailas on valittu Finavian hallitukseen?
Miten edellisen hallituksen aikana Finaviassa tehty suhmurointi on Berneri vika? Paremminkin Antti Rinne ja Jutta Urpilainen ovat siitä vastuussa.
Bernerin vika on siinä, kun estää asian tutkimisen, pyrkii siihen, että asia vanhenee ja syylliset pääsevät kuin koira veräjästä.