Viime aikoina on esiintynyt huolestuttavaa väkivaltarikollisuutta. Turvapaikanhakijoiden asumuksia vastaan on hyökätty mm. polttopulloin. On huomattava, että osassa näitä on ollut asukkaita sisällä hyökkäysten sattuessa.
Yhteiskunnan päättäjien taholta on käsittämättömällä tavalla ymmärretty ilmiötä. On puhuttu kansalaisten "huolestumisesta", ikäänkuin joku kirjoittaisi yleisönosastoon.
Näitä rikollisia kohtaan olisi otettava kovat otteet. Ensinnäkin tuomioistuinten olisi kovennettava linjaansa. Jokainen kiinnisaanut polttopullon heittäjä, joka kohdistaa iskunsa asuttuun rakennukseen, olisi tuomittava tapon yrityksestä. Silloin hän lusisi muutamia vuosia.
Rikollisten päitä silitellään
2
116
Vastaukset 2
- mitäkukahä
Olet ilmeisesti sitä mieltä että matujen tekemien rikosten tuomiota tulisi lieventää ellei sitten kokonaan poistaa?
- vaatimukset
En ota yhtään huonoa omaatuntoa tai syyllisyyttä tuosta asiasta. Minulla ei ole mitään tekemistä sen kanssa, niinkuin ei ole suurimalla osalla suomalaista, vaikka suhtautuukin tämän hetken maahantulemiseen tuosta vaan kriittisesti.
Me tavalliset työssäkäyvät veronmaksajat emme tee noin.
Yhden polttopulloheittejijän takia ei tarvitse koko Suomea ja suomalaisia leimata.
Minusta on kiittämätöntä ja hävytöntä vääristelyä, jos joku väittää, etteivät suomalaiset mukamas auta. Turhaa panettelua. Kyllä kaikille tänne tulleille on katto pään päälle järjestynyt, villasukkia jalkaan ja lämmintä ruokaa.
Eikö se nyt alkuun riitä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l285967Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni52754- 67681
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et35604- 49586
- 52574
Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä
Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona33526- 34487
- 48477
- 40475