Eli kuinka kauan melassia (suurrinpiirtein) pitää "turvottaa" eli lioittaa vedessä??
Kiitoksia jos joku ihana ihminen jaksaa vastata!!
Mellan "turvotus"
5
787
Vastaukset
- susu
Sitä pitää turvottaa 5-7 tuntii.
- Hanna
minä turvotan melassia aamusta iltaan.
- ewendael
turvottaa yön yli.... silloin on ainankin turvallista syöttää sitä! itse laitan seuraavan päivän mellat turpoo, kun edelliset on syötetty!
- it's mee
olen samaa mieltä ewendael:in kanssa...
- Flikka
Hinguniemessä nykykään kai Ylä-Savon Ammattiopisto. Eli alan oppilaitos jokatapauksessa turvotettiin mellaa aamuruokinalla n.½t ja iltaruokinalla 2t. Ongelmia ei ollut, kesäkuumalla on riski, että päivätolkulla turvotettu mella alkaa käymään eli pilaantuu. Mella ei likoa veteen samalla lailla, kuin esim pellvansiemenet vaan se imee itseensä tietyn määrän nestettä. Turvotusaikaa tärkeämpää on laittaa vettä riittävästi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703159
- 622505
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562146Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942055- 551962
- 421594
- 401560
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141263EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391168- 61093