Kuunnellaan tää laulu ensin, https://www.youtube.com/watch?v=X99mCNK_K48
Kerro kuinka kohtaat Pyhän Hengen? Miten puhut kielillä ja missä tilanteessa-yksin ollessa, porukassa ?
Haluaisin kuulla mielelläni teiltä asioista jotka ovat uskoville todelisia asioita ihan pöivittäin.
Kerran itse kerroin tapahtuman tällä foorumilla kuinka puhuin kielillä jolle ei neinannut loppua tulla ja hiukan jopa säikähdin kun puhuin ja puhuin vaan. No se on tyrmätty tällä sivustolla tuo kokemani joidenkin toimesta. Kerroin tuon samaisen eräälle uskovalle ja kyllä hän noteerasi sen Pyhällä Hengellä täyttymiseksi, siinä vaan oli niin isot tehot että järkikulta ei ihan meinannut sulattaa. Nykyään kun tuolla askareissani laulelen usein, kiittelen saatan huomata puhumassa kielillä. Pitää joskus ihan vilkuilla kuuliko jos vaikka joku vieras olisi kuullut.
Nykyään kyllä jos joku yllättää, kerron kyllä ihan vapaasti mitä se on kielillä puhuminen ja miksi puhuin.
Kerro kuinka kohtaat Pyhän Hengen? Miten puhut kielillä ja missä tilanteessa-yksin ollessa, porukassa ?
Haluaisin kuulla mielelläni teiltä asioista jotka ovat uskoville todelisia asioita ihan pöivittäin.
Kerran itse kerroin tapahtuman tällä foorumilla kuinka puhuin kielillä jolle ei neinannut loppua tulla ja hiukan jopa säikähdin kun puhuin ja puhuin vaan. No se on tyrmätty tällä sivustolla tuo kokemani joidenkin toimesta. Kerroin tuon samaisen eräälle uskovalle ja kyllä hän noteerasi sen Pyhällä Hengellä täyttymiseksi, siinä vaan oli niin isot tehot että järkikulta ei ihan meinannut sulattaa. Nykyään kun tuolla askareissani laulelen usein, kiittelen saatan huomata puhumassa kielillä. Pitää joskus ihan vilkuilla kuuliko jos vaikka joku vieras olisi kuullut.
Nykyään kyllä jos joku yllättää, kerron kyllä ihan vapaasti mitä se on kielillä puhuminen ja miksi puhuin.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Onko tämä Pyhän Hengen "hurma" se tavoiteltava asia?
Ensin Henki annetaan rakentamaan seurakuntaa.
Henki kirkastaa Kristusta, Antaa voiman täyttää Jumalan tahto, aivan marttyyriyteen asti.
Mutta, esim. helluntai- on ottanut nykyaikana tämän hengen, jolla viihdytään, kutkutellaan mielihyväkeskuksia ja korotetaan itseään.
Eli on tässä nykyaikana eksytty aika lailla siihen minäkeskeisyyteen.
Mieti tomumaja hieman, miksi on menty tähänsuuntaan?
Itse olen --ollut-- 30 vuotta helluntaissa, nähnyt jo 1980- luvulla sen näyn, josta vaimo muistutti, ja jonka olen unohtanut. Se koski juuri tätä eksymystä, missä ollaan, -- hurmaantuneena-- ja etsitään hengen juottoloita.
Siis ei näin. Olen eronnut epäjärjestyksen takia. Olen jopa helluntaijohtohenkilöön "kirkolliseen" ollut yhteydessä epäraittiudesta.
Mutta, he ovat menettäneet paikkansa. Siis henkilökohtaiseti tunnen aivan sieltä "huipulta", vanhojen aikojen perusteella.
Nyt on palattava kiireesti takaisin. Ei tarvitse esittää viihdettä, vaan se ristin evankeliumi on ainut, jossa ei esitellä ihmeitä, vaan ylösnoussut Mestari, joka on Ylimmäinen pappi ja kohta kuninkaana saapuu.
Ei Jumala kulje noissa tuulissa ja melskeessä mukana. Niissä kulkee vain muotojumalinen ihminen, ja jossa pumpataan ihmistä hengellä, ei Hengessä.
Ota etäisyyttä, sillä jo ennen luomista Jumala päätti Kristuksessa pelastaa ja se on se tie, jota pitää julistaa.
Olen surullinen, että jollaintavalla olen ollut vaikuttamassa tässä vikaanmenneessä helluntalaisuudessa, jossa rakennettiin oma nuorten kirkko, rakennuksineen jne.
Olen nähnyt siellä pastorienkin lankeemusta jne. Syy lihallisuus ja muotohengellisyys, suomeksi Torontolaisuus.
Myös evl. kirkko on langennut lihallisuuteen. Alttarille on tuotu sellainen kauhistus, joka ei kestä tuomiolla.
Jotkut onnettomat pitävät kiinni, vilpittömätkin, kuin pelastaakseen sen. Ainut pelastus on lähteä ulos, sillä jo vanhanliitonkansan lankeemus on esimerkkinä ja varoituksena meille, jossa he menehtyivät erämaahan. Varo, varo, ja eroa kaikesta tästä.
Pidä kirjoituksista kiinni. Kaikki mikä on sen ulkopuolella, siihen ei pidä tarttua, vaikka millaiset nurkkalaudat on rakennuksessa ja hienot pappisasut. He eivät ole välimiehiä Herran omien välissä.
>>Mutta, esim. helluntai- on ottanut nykyaikana tämän hengen, jolla viihdytään, kutkutellaan mielihyväkeskuksia ja korotetaan itseään.<<
Itse kyllä mistä kerroin aloituksessa koen rukouksen ja sitten sen ilon jossa saan vapautusta Herralta kun vapudun ihan totisesta ahdistuksesta ja kun kiitän siitä iloiten voin puhua silloin kielillä.
Hyväksyn Helluntaiseurakunnan oppeineen kuten Luterilaisuuden, eikä tee mieli lähteä arvostelemaan ketään. Ei sitä halua menettää siunauksia, on pysyteltävänä nöyränä, sillä kullekkin päivälle löytyy kyllä taistelut. Jumala on ollut mulle siis hyvä, miksen minäkin olisi siis nöyrä, niin ihmisiä kuten Jumalaakin kohtaan.
Tomumaja! Ylistä ihan vapaasti Herraa kielillä puhuen ja myös ymmärrykselläsi. Se on Jumalan vaikutusta uskovassa. Vai kuinka paljon ylistit Jumalaa ja Jeesusta Kristusta ennen uskoon tuloasi? Et varmasti ollenkaan! Nyt uskovana Pyhä Henki virtailee sinussa ja sinulla on mielessä Jumalan Sana ja Jeesus Kristus jota sinä kiität ja ylistät. Pyhä Henki antaa kielilläpuhujalle sanat mitä puhua, niin ne eivät ole vääriä sanoja eikä mitään pahaa, vaan hyvää. Siis, lepo vaan.
Enkä usko että nim. varo.tomumaja tarkoitti panna sinulle jarruja tässä asiassa. Hänen viestinsä käsitteli seurakunnissa esiintyviä epäraittiita ilmiöitä. Niissä sinä et olekaan mukana. Suomen kristikunnassa tarvittaisiin enemmän sinunlaisia kielilläpuhujia ja Hengessä Jumalaa ylistäviä miehiä. Meillä ei ole probleemaa kielillä puhumisen kanssa, vaan kielillä puhumattomuuden kanssa. Niin toisen kerran; lepo vaan! Varo VPK: ta.
No, olen ent. helluntailainen ja helluntailainen suhtautuminen siihen, "minkälainen tosiuskovan tulee olla" on itselleni tuttua. En nykyään ajattele samoin. Itseasiassa nuo odotukset aikoinaan ahdistivat ja ajauduin jopa alkoholismiin, huumeidenkäyttöön, ym. Kunnes löysin vapauttavan evankeliumin luterilaisesta kirkosta.
Uskonelämäni ei ole helluntailainen, vaan katolilais-luterilainen, lähinnä luterilainen. Eli hartautta, hymistyksiä, mumistuksia, litanioita ja ristinmerkkejä.
Minulla ei ole mitään rutiininomaista uskonelämää, kirkossakäynteineen, tai rukousaikoineen, elän hetkestä toiseen. Minulla on hengellinen mieli. Rukoilen, kun rukoilen, jos on asiaa. Näin on yleensä pitkin päivää ja itseasiassa kyse on pikemminkin Jumalalle puhumisesta. Kielillä tulee harvemmin rukoiltua, mutta joskus tulee sellainen fiilis, että pistän lyhyet latinat yläilmoihin.
Ilmeisesti kelpaan tämmöisenäni, sillä saan rukousvastauksia.
>>>Ilmeisesti kelpaan tämmöisenäni, sillä saan rukousvastauksia.<<<
Ajatteletko että pitäisi kuitenkin kuulua hellareihin koska luen viestistäsi epäilyn asiasta? Ei Jumala purista uskovia mihinkään muottiin tai karsinaan ja vaadi että kaikkien tulee olla samanlaisia ja käyttäytyä samalla tavalla ja ymmärtää kaikki uskonasiat samalla tavalla ja kuulua samaan seurakuntaan. Jumala on kutsunut uskovan vapauteen olemaan oma itsensä. Hän antaa kaiken armosta ja rakkaudestaan ihmiseen. Ei meidän tarvitse yrittää ansaita mitään koska se on mahdottomuus. Silloin kaikki on armosta.
Ensimmäisiä asioita joita Pyhä Henki sanoi minulle uskoon tultuani oli tämä:
"Älä vertaa itseäsi keneenkään toiseen. Ole oma itsesi."
Sitten se egyptin niilihenki Eli kundaliinikäärme . Faaraoiden .