Taas on joulu mennyt ja yksityisyrittäjät käärineet rahaa tavallisilta työläisiltä. Milloin voidaan viettää joulua niin ettei siitä kauppiaat hyötyisi? Milloin päästäisiin aikaan, että joulun jälkeiseen ähkyyn ei haeta helpotusta yksityisiltä lääkäriasemilta ja osteta lääkettä yksityisomisteisista apteekeista?
Milloin koittaa aika, että joulun krääsän kulutuksen sijasta kilpailtaisiin raskaan teollisuuden tuotantoluvuista?
Milloin loppuu maataoustuet? Jouluun aikaan nekin ovat sataneet sikojen kasvattajien ahnaisiin lompakoihin.
Ah, milloin loppuu riisto?
Milloin koittaa aika, että joulun krääsän kulutuksen sijasta kilpailtaisiin raskaan teollisuuden tuotantoluvuista?
Milloin loppuu maataoustuet? Jouluun aikaan nekin ovat sataneet sikojen kasvattajien ahnaisiin lompakoihin.
Ah, milloin loppuu riisto?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Suomi on muuttunut monikulttuuriseksi internationalistiseksi valtioksi, jonka asukkaista yhä enenevä määrä ei pidä joulua minään. Siksi kauppiaiden ja sikafarmarien rikastumiskultti on lopetettava. On alettava kunnioittamaan niiden tunteita, joille joulu ei merkitse mitään. Kaikki eivät yksinkertaisesti kannata kapitalismia.
Jos jotain halutaan, olkoon se Pakkasukon juhla ilman sianlihaa.
mitä ihmettä sä oikein sekoilet?
"käärineet rahaa " - miten niin, kuka sulta on pakolla rahaa vienyt?
Kauppiaat hyötyneet joulusta, ilmaiseksiko ruokaa olisi pitänyt antaa vai?
Mikä ihmeen riisto?
Milloin teiltä loispummeilta lopetetaan täysin tarpeettomat ja turhat elättituet?
Aloittaja on Arhimmäen seuraaja . Olettaa että joku rikastuu myydessään köyhälle . Tuollaisia ei Suomessa ole ainuttakaan
Voi vittujen kevät, mikä kommunistiutopistipunikkikohmo on aloittaja. Tule pois sieltä kapinan aikaisesta poterosta. Kirjoita jotain joka sisältää asiaa!!
ja rupee itse yrittäjäksi!!
Sittenhän sitä valitusta vasta tulisikin. Keskiverto yrittäjä tekee hommat pienemmällä tuntipalkalla kuin duunari.
Tottatotisesti. Miksi siankasvattajille maksetaan tukiaisia, vaikka saavat kinkunostajilta jo voittonsa?
Hahha luuletko että siitä kinkun hinnasta jää kulujen/työn jälkeen kovinkaan paljoa? Sitäpaitsi yrittäminen on tervettä ja hyvää hommaa jossa pärjää fiksut ja työtäpelkäämättömät. Loispummit voivat olla hiljaa tai perustaa itse firman..
Inhottavia puheita ihmisiltä jotka ei ole olleet yksityisyrittäjiä. Mieheni on tehnyt 12 tunnin päivää 30 vuotta ja nyt neurosairaus vaivaa että ei pysty tekemään töitä mistään ei saa rahaa ja elämä on mennyt pelkästään työnteossa. sossusta ei olla saatu koskaan mitään ja kaksi lasta elätetty ja 4 työntekijää siinä ohessa .Itse kunnalla töissä kokoajan. Te työtätekemättömät olette saaneet meitä rahaa koko elämämme ajan.