Myönteiset uutiset maahanmuutosta jouluviikolta

Nytpä on oiva tilaisuus kertoa havaitsemistaan myönteisistä asioista tältä jouluviikolta. Miksei myös edelliseltä viikolta, kun se on jäänyt väliin. Aiempia myönteisyyksiä linkissä:
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14001296/myonteiset-uutiset-maahanmuutosta-viikolta-50
957
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Oikeuspoliittinen tutkimuslaitos:

Korkein rikollisuustaso oli Afrikassa ja Lähi-idässä syntyneillä miehillä, 17-kertainen syntyperäisiin suomalaisiin nähden. Itä-Euroopassa (ilman Venäjää) syntyneiden miesten rikollisuustaso oli noin kymmenkertainen syntyperäisiin suomalaisiin nähden. Myös kaikissa muissa maahanmuuttajaryhmissä rikollisuustaso oli syntyperäisiä suomalaisia korkeampi, ainoa poikkeus olivat Oseaniassa syntyneet, joilla ei aineistossa ollut ainoatakaan raiskausrikosta. Suomessa syntyneiden maahanmuuttajataustaisten miesten rikollisuustaso oli yli kuusinkertainen syntyperäisiin suomalaisiin nähden (kuvio 7).

http://www.optula.om.fi/fi/index/julkaisut/tutkimuksia-sarja/maahanmuuttajatrikostenuhreinajatekijoina.html

Äänestä
  • Mikä kohta tuossa tutkimuksessa oli positiivisia uutisia suomalaiselle

    Äänestä

  • Aloittaja

    Sitä tuossa vähän haeskelin. Kuusinkertaisuus on toki vähäisempää kuin 17-kertaisuus, mutta luvut eivät kohdistune samaan populaatioon.

    Ehkäpä kyse on vain myönteisyysneutraaleista taustatiedoista?

    Äänestä

Polkupyöräilykausi julistettiin virallisesti päättyneeksi Lapin itä-rajalla.

Äänestä
  • Autoilu- ja busseilukausi julistettiin avatuksi, saadaan kerralla isompi raaka-ainelasti matubisnekseen. Ja kun tulevat busat jonoissa kuin UPM mammuttirekat, aina bisnekset paranee.

    Äänestä

  • UPDATE_11383416 kirjoitti:

    Autoilu- ja busseilukausi julistettiin avatuksi, saadaan kerralla isompi raaka-ainelasti matubisnekseen. Ja kun tulevat busat jonoissa kuin UPM mammuttirekat, aina bisnekset paranee.

    Eikös tästä ollut jo yksi esimerkki, kun venäläinen auto rajalla kuuden miehen? voimalla. Viisi anoi turvapaikkaa. Kuljettaja ei anonut, joten pidätettiin laittoman maahantulon järjestämisestä?

    Äänestä

  • Mä voin kertoa mahanmuutosta positiivisia uutisia omasta puolestani. Maha on pienentyny eikä kasvanu.

    Äänestä

  • Se on positiivinen puoli, että itärajan yli ei voi tuoda paperitonta ilman että saa itse syytteet ja koskee kaikkia kansallisuuksia. Miksihän sama ei ole voimassa länsirajalla, niitähän roudattiin bussilla? Vai oliko niin että kävelivät itse rajan yli ja läheisyyteen tuotiin bussilla, voiko joku tietävämpi täsmentää?
    Sen tiedän että itärajan vyöhyke on kilometrejä molemmilla puolilla, eikä siellä kävellä huomaamatta ilman erillistä lupaa vaikka olet mikä hakija, ei missään kohti koko rajan pituudella. Eikä rajanylityspaikalle ja siitä yli tulla muuten kuin ajoneuvolla, vasta tarkennettiin että laillisella moottoriajoneuvolla.

    Äänestä

Uusia bisnesideoita syntyy: Viiltosuojapuku kauppakeskusten alennusmyynteihin menoa varten? Vähän glitteringiä niin samalla puvulla illatsuihin ravinteliin. Tekninen testaus vielä tekemättä, mutta jos suojaa moottorisahalta, kestänee puukotkin?

Eilen Kentissä mies heilunut macheten kanssa. Tänään etiopialaistaustainen tehnyt samaa Sveitsissä.

Kyllä tuo esittämäni idea voi menestyä. Onhan muistettava että isisillä yksinäisien susien armeija, saavat herättää pelkoa länsimaisissa yhteiskunnissa itseohjautuvasti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


old_profile_3668 kirjoitti:

Nytpä on oiva tilaisuus kertoa havaitsemistaan myönteisistä asioista tältä jouluviikolta. Miksei myös edelliseltä viikolta, kun se on jäänyt väliin. Aiempia myönteisyyksiä linkissä:
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14001296/myonteiset-uutiset-maahanmuutosta-viikolta-50

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu