Nyt kun vastaanottokeskukset ovat täynnä potentiaalisia verenluovuttajia, niin siellä voisi SPR;n henkilökunta järjestää luovutustilaisuuksia.
Eikös ne antaisi mielellään verta hyväntekijöilleen?
Kyllä verenpuute loppuisi!
Eikös ne antaisi mielellään verta hyväntekijöilleen?
Kyllä verenpuute loppuisi!
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ei homojen, aids-veri eikä apinoiden veri kelpaa.
Raamattu kieltää verenluovuttamisen ja ottamisen
Missä kohtaa tuo mainitaa ?
Jehova, mene Herrasi iloon ja jätä asiallinen keskustelu niille jotka sen osaavat.
Muslimikoirien veri on saastunutta ei sitä voi ihmisille antaa.
Luovuttakoon vaan neästä verta, siihen ne kelpaa.
Husun sanoin "SYÖ PASKAA JA KUOLE POIS"
Spr jo ilmoitti: Tarvitaan afrikkalaista verta.
Älkää menkö suomalaiset nyt luovuttamaan, viiime vuonnakin heittivät 4000 annosta suoraan roskiin, viemäriin, ongelmajätteisiin, jonnekin.
Lähde: Veripalvelun vuosikertomus 2014.
En enää viitsi kysyä mikä näitä tekijöitä ja teon ylistäjiä vaivaa. Jos joku haluaa ymmärtää heidän pahaa oloaan, niin siitä sitten vain. Minä pidän tekijöitä terroristeina ja Rajat kiinni-väkeä terrorismin suosijoina ja siihen yllyttäjinä. Tekijät tulevat kyllä saamaan suunnilleen yhden vuoden ehdottoman rangaistuksen, mutta näitä ns. maahanmuuttokriittisiä itseään lainaten asioista pitää ruveta puhumaan niiden oikeilla nimillä.
Rikoslain 34 a luvusta löytyy näille sopivat pykälät. SPR on kansainvälinen järjestö, joten siihen kohdistuvat suunnitelmalliset rikokset ovat 1 §:n mukaan terroristisessa tarkoituksessa tehtyjä.
Joka terroristisessa tarkoituksessa siten, että teko on omiaan aiheuttamaan vakavaa vahinkoa jollekin valtiolle tai kansainväliselle järjestölle, tekee
1) laittoman uhkauksen, perättömän vaarailmoituksen, 24 luvun 4 §:n 2 momentissa tarkoitetun törkeän julkisrauhan rikkomisen tai 44 luvun 10 §:ssä tarkoitetun ydinenergian käyttörikoksen, on tuomittava vankeuteen vähintään neljäksi kuukaudeksi ja enintään kolmeksi vuodeksi.
Rajat kiinni-ryhmän riekkujiin voitaisiin ihan hyvin soveltaa 1 §:n 2-kohtaa
2) tahallisen vaaran aiheuttamisen, tahallisen räjähderikoksen, vaarallisia esineitä koskevien säännösten rikkomisen tai 17 luvun 1 §:ssä tarkoitetun julkisen kehottamisen rikokseen, on tuomittava vankeuteen vähintään neljäksi kuukaudeksi ja enintään neljäksi vuodeksi.
Milloin tahansa voit joutua sairaalaan ja tarvita verta, eikä luovuttajan henkilällisyydellä ole merkitystä.
Verta myydään kuten mitä tahansa muuta hyödykettä.
Eun voittoa tavoittelematon veripalvelu on eri maissa pääosin muiden hoidossa, ei siis punaisen ristin monopolina.
Katsotko, taisin laittaa spr ketjuun, kiitos.
Ps.spr itse pyysi ilmoituksilla afrikkalaista verta, en tiedä miksi.
Ainoastaan Suomessa "maahanmuuttokriitikot" vihaavat silmittömästi Punaista Ristiä, en tiedä miksi.
Vihata on turhan voimakas ilmaisu.
Lue spr toiminnasta kertovat linkit niin voidaan jatkaa keskustelua siitä miksi spr toiminta ei mielestäni ole hyväksyttävää.
Hollannissa heidän punaisen ristinsä vapaaehtoisetkaan eivät halua tehdä työtä maahantulijoiden eteen. Linkki lehtijuttuun ketjuissa myös.
Punaisen ristin toiminnan epäselvyydet(haiti, wtc tornit, ruotsi, suomi, oecd) keskusteluttavat myös, eli tässä punainen risti saa mitä tilaa. Epäluottamusta saavat tuloksena.
Kun herra Turtiainen kirjoittaa ylistävään sävyyn Vastaanottokeskusten tuhoamisesta sekä kaipailee tekoja myös Suomen Punaista Ristiä kohtaan, on minusta ajankohtaista edelleen kysyä, miksi meillä voidaan kutsua polttopulloiskujen tekijöitä vain 'yksinäisiksi susiksi, jotka olivat kännissä'?
Kun taustalla on systemaattinen ja pitkään jatkunut täysin moraaliton ja arvoton vihanlietsonta, johon osallistuvat ja jota komppaavat kansanedustajat Hakkaraisesta ihmisoikeuskriittiseen edustaja Huhtasaareen, niin miten voidaan edelleen tapahtumien jo eskaloiduttua puhua vähätellen noista teoista, joita voi kutsua terroriksi? Mitä, jos polttopulloiskujen takana olisivat olleet vanhainkodit? Tai päiväkodit? Tai neuvolat? Vähättelisikö poliisi 'yksinäinen susi'- retoriikallaan sekä poliitikot syyttämällä uhreja?
Kun poltetaan neuvola, niin olisi ihan oikeutettua sanoa "avoimien kohtujen politiikka nyt aiheuttaa tuollaista reagointia ja ihmisten oikeuteen synnyttää lapsia köyhimpienkin keskuudessa tulee reagoida ja meidän pitää tehdä synnyttämisen vetovoimatekijät tukineen päivineen vähemmän houkutteleviksi.
Meidän tulee toimenpiteillä varmistaa, että synnyttäjillä tosiaan on varaa synnyttää, sillä tilastoistakin näkee, miten köyhät syyllistyvät enemmän rikoksiin, niin on vain järkevää pyrkiä heikomman aineksen lisääntymisen minimoimiseen ja avointen kohtujen politiikasta tulee luopua. Muuten tämä ääripäiden konflikti, joka syntyy aidosta huolesta, pahenee".
Emme me tuollaista puhetta sietäisi, eikä meidän pitäisikään. Kuten ei pitäisi sietää vastaavia puheita turvapaikanhakijoistakaan.
Paraisilla sijaitsevan Taideklinikka Norrgårdin kiinteistön ulko-ovi oli täyden palamisen vaiheessa, kun palokunta saapui paikalle. Palo on todennäköisesti sytytetty tahallaan.
Ulko-ovi paloi kokonaan, ja oven yksi ikkunaruuudista hajosi todennäköisesti kuumuuden seurauksena. Asiaa tutkitaan tuhotyön yrityksenä.
Palohälytys tuli Norrgårdintielle sunnuntain vastaisena yönä klo 01.30.
SPR:llä on tarkoitus avata turvapaikanhakijoiden vastaanottokeskus Taideklinikka Norrgårdin kiinteistössä huhtikuussa. Suunnitelman mukaan sinne sijoitettaisiin 150 turvapaikanhakijaa. Lokakuusta huhtikuuhun asti turvapaikanhakijat ovat sijoitettuna Strandbo Hotelliin Paraisille.
Yle Turku
Punaista ristiä on arvosteltu kovin sanoin varsinkin internetin rasistisissa keskusteluryhmissä. Syytöksistä on saanut kuvan, jonka mukaan Punainen risti on miltei suurempi uhka Suomelle kuin itse pakolaiset.
– Rationaalinen puhe ei auta, kun toinen on pelon ja vihan tunteiden alla. Ensin täytyy voittaa pelko ja luopua vihasta. Se ei ole helppoa. Kyse on vähän samasta asiasta kuin kateus: sekään ei lähde ennen kuin itse tajuaa tilanteensa ja haluaa luopua siitä, Heikkinen sanoi.
Uudenvuodenpäivän vastaanotolle osallistui myös Turun kaupunginhallituksen puheenjohtaja Olli A. Manni. Hän kertoi olevansa tyytyväinen tapaan, jolla Turun hallinnossa on pystytty hyvässä yhteishengessä tekemään ratkaisuja.
Manni on joutunut useasti tulilinjalle, kun turkulaisille on järjestetty tiedotustilaisuuksia vastaanottokeskuksien perustamisesta. Mannin mukaan Turku kantaa Suomen muiden suurimpien kaupunkien tapaan ison vastuun maahan jäävien pakolaisten kotouttamisesta ja kouluttamisesta.
– Meillä on ollut hyviä keskusteluja naapurikuntien kanssa yhteistyöstä tässä asiassa. On tärkeää, että kaikki osallistuvat kykyjensä ja voimavarojensa mukaisesti tähän työhön, Manni sanoi.
Lounais-Suomen poliisilaitoksen päällikkö Tapio Huttunen kertoi tulleensa arkkipiispan vastaanotolle vähän kuin vastavierailulle.
– Tästä on tullut hyvä tapa aloittaa uusi vuosi. Arkkipiispa käy meillä poliisitalolla joulun alla ja pitää hartaustilaisuuden poliisitalon auditoriossa. Siitä alkaa poliisilaitoksen joulu, Huttunen muisti.
Hän sanoi olevansa tyytyväinen, että presidentti Sauli Niinistö otti vahvasti kantaa kantasuomalaisten ja maahanmuuttajien väleihin. Polttopullon heittäminen vastaanottokeskuksiin on hänenkin mielestään vakava rikos, eikä vähättelyn arvoinen asia.
Suomi-neito on ainakin vertaan luovuttanut ihan tarpeeksi!
Kenenkään ei pidä rikollisten hyysääjille luovuttaa verta.Lopetataan kaikki yhteistyö tämän rikollisten suojelijan kanssa.
Ottavat ilmaiseksi veren tyhmiltä ja myyvät miljoonavoitoillla eteenpäin.Voitot menevät pienen piirin huvituksiin ja isoihin palkkoihin.