Valvoline öljy

henriikka95147

Alfa romeooni laitettiin huollossa (1.6ts 105hv) Valvoline super syn 5w-40 öljyt. Onko kyseisestä öljystä teillä kokemuksia? Laadukas? Jähmepiste? Ja onko täyssynteettistä? Missä valmistetaan? Kiitos!

12

1389

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MasterOil

      Valvoline on Ashlandin tuotemerkki. Sama pulju valmistaa myös Nesteen voiteluöljyt ja S-ryhmän Car-s -halpalitkut. Hollannissa valmistuu..

      • valvoline-inc

        Ashland on aloittanut jakautumisen kahteen eri yhtiöön. Ensi vuoden aikana Valvolinestä tulee oma yhtiönsä, joka keskittyy pelkästään autotuotteisiin.

        http://investor.ashland.com/releasedetail.cfm?ReleaseID=932545
        Ashland Inc. announces plan to separate into two independent, publicly traded companies

        September 22, 2015

        The new Ashland will be a premier specialty chemicals company with leading positions in fast-growing consumer and industrial markets
        Valvoline will be an industry-leading engine and automotive maintenance business, built on the strength of premium-branded lubricants
        The separation is expected to be completed as soon as practicable, but not less than a year from now


    • kurapöksy

      Mielestäni laadukas perusöljy.Jähmepiste -42.

    • ownwfrjne

      Myös volkkarilla on lähinnä Castrol suosituksena ja sillä ei ongelmia.

    • kun-halvalla-saa

      valvoline synpower 5w-40 nyt minimanissa tarjouksessa 5L/23,95€
      kannattaa hakea pois tuohon hintaan

    • 3643634

      Valvoline on mielestäni pärjännyt tosi hyvin kulumista mittaavissa testeissä joita tehdään paljon amerikan puolella. Ainakin sen perusteella mitä itse olen niitä testejä selaillut. Eli laatuöljy kyseessä mutta esim kylmäominaisuuksissa tuskin pärjää Suomessa suunnitellulle Teboilille.

      Tärkeintä toki että on oikean tyyppistä autoosi, merkkihuollossa osaavat laittaa oikeaa muttta monimerkkihuolloissa usein kaatavat samasta tynnyristä sitä samaa 5w-40 öljyä joka autoon. Tämä ei pidemmän päälle ole hyvä asia jos 5w-40 ei ole oikea öljy autoosi.

    • petttynyt

      mun alfaan laitettiin sama öljy ja alle 1000 km sen jälkeen tuli moottoriremppa.syytä on vaikea todistaa mutta aika ilmiselvä se on.

      • tiedonjanoinen22

        itse asiassa toi kuulostaa kaikkea muuta kuin ilmiselvältä: on vaikea uskoa että noin laadukas öljy ylipäänsä rikkoisi moottorin ja vielä noin lyhyellä ajomatkalla. täyttikö öljy moottorin laatuvaatimukset ja olihan öljyä moottorissa oikea määrä (ei liikaa, eikä liian vähän)? oliko aiemmat huollot tehty ajoissa (ettei moottori ollut esim. karstoittunut / muodostanut lietettä, olihan nokkahihna kunnossa)?

        mitä moottorirempassa korjattiin ja antoiko korjaamo arvion vikasyystä? olitko yhteydessä valvolinen maahantuojaan? kyllä se syy-yhteys siltä löytyy jos haluaa tutkia, esim öljyn laadun voi analysoida jälkikäteen, sillä sulkee pois öljyn viat (esim. valmistusvirheet ja väärennökset).


    • PAO_on_aitoa

      keksittyä moskaa. Ei mitään järjen hiventä. Kaikki Valvolinet on sitä samaa krakattua mineraaliöljyä mitä muutkin.
      Jos aitoa kestävää täyssynteettistä haluat, niin saat sitä SAKSASTA,.

      • Anonyymi

        Ashland on suurin synteettisten öljyjen perusaineen valmistaja.


    • PAO_on_aitoa

      Parhaat öljyt saat SAKSASTA ja persettä minulta.

      • öljytietäjä

        Suksi vittuun PAO-pelle Saksonesi.Ja mulla ei jörni miehille,varsinkaan vajakki pao-pellelle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      93
      2109
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1557
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1329
    4. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      239
      1214
    5. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      73
      1180
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      88
      1096
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1041
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      252
      1006
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      926
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      901
    Aihe