Valvoline öljy

henriikka95147

Alfa romeooni laitettiin huollossa (1.6ts 105hv) Valvoline super syn 5w-40 öljyt. Onko kyseisestä öljystä teillä kokemuksia? Laadukas? Jähmepiste? Ja onko täyssynteettistä? Missä valmistetaan? Kiitos!

12

1603

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MasterOil

      Valvoline on Ashlandin tuotemerkki. Sama pulju valmistaa myös Nesteen voiteluöljyt ja S-ryhmän Car-s -halpalitkut. Hollannissa valmistuu..

      • valvoline-inc

        Ashland on aloittanut jakautumisen kahteen eri yhtiöön. Ensi vuoden aikana Valvolinestä tulee oma yhtiönsä, joka keskittyy pelkästään autotuotteisiin.

        http://investor.ashland.com/releasedetail.cfm?ReleaseID=932545
        Ashland Inc. announces plan to separate into two independent, publicly traded companies

        September 22, 2015

        The new Ashland will be a premier specialty chemicals company with leading positions in fast-growing consumer and industrial markets
        Valvoline will be an industry-leading engine and automotive maintenance business, built on the strength of premium-branded lubricants
        The separation is expected to be completed as soon as practicable, but not less than a year from now


    • kurapöksy

      Mielestäni laadukas perusöljy.Jähmepiste -42.

    • ownwfrjne

      Myös volkkarilla on lähinnä Castrol suosituksena ja sillä ei ongelmia.

    • kun-halvalla-saa

      valvoline synpower 5w-40 nyt minimanissa tarjouksessa 5L/23,95€
      kannattaa hakea pois tuohon hintaan

    • 3643634

      Valvoline on mielestäni pärjännyt tosi hyvin kulumista mittaavissa testeissä joita tehdään paljon amerikan puolella. Ainakin sen perusteella mitä itse olen niitä testejä selaillut. Eli laatuöljy kyseessä mutta esim kylmäominaisuuksissa tuskin pärjää Suomessa suunnitellulle Teboilille.

      Tärkeintä toki että on oikean tyyppistä autoosi, merkkihuollossa osaavat laittaa oikeaa muttta monimerkkihuolloissa usein kaatavat samasta tynnyristä sitä samaa 5w-40 öljyä joka autoon. Tämä ei pidemmän päälle ole hyvä asia jos 5w-40 ei ole oikea öljy autoosi.

    • petttynyt

      mun alfaan laitettiin sama öljy ja alle 1000 km sen jälkeen tuli moottoriremppa.syytä on vaikea todistaa mutta aika ilmiselvä se on.

      • tiedonjanoinen22

        itse asiassa toi kuulostaa kaikkea muuta kuin ilmiselvältä: on vaikea uskoa että noin laadukas öljy ylipäänsä rikkoisi moottorin ja vielä noin lyhyellä ajomatkalla. täyttikö öljy moottorin laatuvaatimukset ja olihan öljyä moottorissa oikea määrä (ei liikaa, eikä liian vähän)? oliko aiemmat huollot tehty ajoissa (ettei moottori ollut esim. karstoittunut / muodostanut lietettä, olihan nokkahihna kunnossa)?

        mitä moottorirempassa korjattiin ja antoiko korjaamo arvion vikasyystä? olitko yhteydessä valvolinen maahantuojaan? kyllä se syy-yhteys siltä löytyy jos haluaa tutkia, esim öljyn laadun voi analysoida jälkikäteen, sillä sulkee pois öljyn viat (esim. valmistusvirheet ja väärennökset).


    • PAO_on_aitoa

      keksittyä moskaa. Ei mitään järjen hiventä. Kaikki Valvolinet on sitä samaa krakattua mineraaliöljyä mitä muutkin.
      Jos aitoa kestävää täyssynteettistä haluat, niin saat sitä SAKSASTA,.

      • Anonyymi

        Ashland on suurin synteettisten öljyjen perusaineen valmistaja.


    • PAO_on_aitoa

      Parhaat öljyt saat SAKSASTA ja persettä minulta.

      • öljytietäjä

        Suksi vittuun PAO-pelle Saksonesi.Ja mulla ei jörni miehille,varsinkaan vajakki pao-pellelle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      252
      2672
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      17
      2187
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      328
      1912
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      103
      1639
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      90
      1566
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1260
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1210
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1131
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      50
      1093
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      1036
    Aihe