Miten lasketaan ennakkoveroa vuokratuloista? Ihmettelen koska:
- olen ilmoittanut että minulla on ensi vuonna n. 14000 EUR verotettavaa pääomatuloa (vähennysten ja korkojen jälkeen). 30% pääomavero tarkoittaisi siis 4200 EUR.
- sain kuitenkin ennakkovero 6 x ~900 EUR, eli 5400 EUR.
Mistä tämä ero voi johtua? Erohan on tosi iso: 1200 EUR veroa, eli 4000 EUR verotettavaa pääomatuloa.
- olen ilmoittanut että minulla on ensi vuonna n. 14000 EUR verotettavaa pääomatuloa (vähennysten ja korkojen jälkeen). 30% pääomavero tarkoittaisi siis 4200 EUR.
- sain kuitenkin ennakkovero 6 x ~900 EUR, eli 5400 EUR.
Mistä tämä ero voi johtua? Erohan on tosi iso: 1200 EUR veroa, eli 4000 EUR verotettavaa pääomatuloa.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Valtio tarvitsee rahaa juuri nyt varsinkin vastaanottokeskusten ylläpitoon. Sinä sen sijaan olet rikas riistäjäpiru, jolta voi ihan hyvin ottaa korotonta pakkolainaa. Vuokran määränkin olet varmaan ilmoittanut väärin veroja kiertääksesi.
Ei tämä sen vaikeampaa ole nykyisessä asenneilmastossa. Rahat pois niiltä, joilla vielä sattuu olemaan. Palautetaan sitten seuraavan vuoden jouluksi, jos valtiolla silloin vielä on rahaa. Ihmisethän tulevat tyytyväisiksi, kun saavat palautusta.
Vero pitää olla4200€. Voi selittää asian jos sinulla on muita tuloja, joista joudut maksamaan veroa. Jos ei, niin vaadi oikaisua. Pääomatulon verotus on aika selkeää.
Minulla on tasan kaksi tuloa: ansiotulo ja vuokratulo. Soitin verotoimistolle, ja minulle selitettiin että ansiotulon veroprosentti on liian matala, ja sen takia peritään korkeampi ennakkovero.
Mielestäni tämä on aika sekaava järjestely, kun sekoitetaan ansiotuloverot ja pääomatuloverot (vuokratulot) - ilman syytä. Verotoimisto selitti vaan että "järjestelmämme tekee näin".
Lopullisessa verotuksessa tulot huomioidaan samassa laskelmassa (verotuspäätös), lasketaan tarvittavat verojen määrät yhteen ja verrataan siihen, mitä olet ennakkoon maksanut ansio- ja pääomatuloista.
Näinhän se menee, eli eihän käytännössä ole väliä maksanko veroni veroprosentin kautta vai ennakkoveron kautta. Ihmetyttää vaan miksi veroprosentti ei voinut laittaa oikein heti vuoden alusta, jotta ennakkoverot koskisivat ainoastaan pääomatuloja. Olisi ollut selkeämpi ratkaisu.
Oletko tarkastanut palkkatietoja ja niihin kohdistuvia vähennyksiä?
Kyllä vain, ja verotoimiston päätöksestähän käy selkeästi ilmi paljonko minun on maksettava pääomavero (4200 EUR), vähennysten jälkeen. Puhuin taas yhden verotoimiston työntekijän kanssa, ja hän oli samaa mieltä: tämä on erittäin hämärä. Hän kuitenkin viittaisi siihen että "järjestelmä on aina oikeassa, ainakin lopussa", mikä mielestäni ei ole kovin hyvä argumentti.
Itse olen hoitanut vuorkatulojen veron maksun niin että olen hakenut palkkatuloon pidätysprosentin joka kattaa vuokratuottojen verot ja näin poistanut ennakkoverot kokonaan
Näin minäkin olen tehnyt tähän mennessä. Tänä vuonna sain kuitenkin ehdotuksen että käytetään ennakkoveroa, mikä on mielestäni teoriassa hyvä idea: pidetään ansioverot ja pääomaverot erillään. Tämä olisi mielestäni kaikille selkein vaihtoehto. En vaan ymmärrä (eikä verotoimiston työntekijätkään ymmärrä), miksi tämä ei näköjään onnistu.