Tampereen Nekalassa oli tehty murto eläinlääkäriasemalle maanantai yönä ja saaliiksi oli saatu kassakaappi, joka sisälsi hengenvaarallisia lääkeaineita. Olen joutunut aikoinaan todistamaan ikänsä päähän tulleen koirani poismenoa ja muistan, kun eläinlääkäri otti kassakaapista nukutusampullin sekä lopetusampullin ja parin piikin jälkeen musti parka nukkui hetkessä pois. Mitä arvelette vorojen tekevän saaliillaan en rohkene edes ajatella?
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015123020890424_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015123020890424_uu.shtml
Vastaukset 6
Vanhimmat
Toivotaan että joku piikki hemmo vetää hihaan.
Saa olla tarkkana jos menee isoon ihmisjoukkoon.
En usko, että eläinlääkäriasemilla noita aineita litrakaupalla säilöttäisiin. Tilaamalla saavat parissa päivässä lisää, niin arvatenkin on vaan parin viikon varastot. Pitää aika epätoivoinen olla, jos lopetusaineilla päätään koittaa sekottaa. T61:n vaikuttava aine on embutramidi ja se on hyvin vaikea annostella ilman ikävää sivuvaikutusta, kuolemaa. Liian pieninä annoksina taas ei niinsanotusti "tunnu miltään", joten onnea vaan varkaille, jos sitä sotkua koittavat käyttää. Kassakaapissa toki oli varmasti ihan "käyttökelpoistakin" tavaraa, mutta varmaan vaikea myydä, kun nyt uutinen on julkinen, eli noiden aineiden ostajat osaavat varoa, että seassa saattaa olla jotakin hyvinkin vaarallista.
jollain on mennyt hermot näihin karvakäsi loiseläjiin ja hoitelee hommat allahin käskystä ,elikkä hävittää loiset. ,koska 99% näistä nuoristä miehistä on oman maansa SOTILASKARKUREITA.
Nukutuspiikkiä voi käyttää uhriin ja raiskata.
Ihme juttu ku piti tätäkin uutista viikon ajan pantata.