Pakoloisten koulumenestys

JoseffMengele

Mitäs mieltä jengi on täällä siitä, että kärsiikö kantasuomalaisten lasten koulumenestys kun samaan kouluun laitetaan muslimilapsia sekaan? Opettajien ammattijärjestö on tutkinut asiaa vuosia sitten, tietääkö kukaan, että onko asiasta tullut tuoreempia tutkimuksia? Tuo vanha tutkimus on luonnollisesti poistettu verkosta mokutuskiiman iskiessä, mutta pätkiä siitä löytyy mm. täältä:

http://keskustelu.suomi24.fi/t/14016570/onnea-tuorilan-kylakoulu!

9

71

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8-8

      Mitä luulet, kun lapsi joutuu luokkaan, missä hän on ainoa suomalaislapsi?
      Suomen islamisoituminen on Helsingissä jo niin pitkällä, että esim. metrossa näkee pellavapäitä, jotka hengaavat somalien kanssa ja puhuvat heidän kanssaan somaliaa.

    • 7-7

      Mä oon kanssa nähnyt näitä huntu päässä kulkevia.

    • Enemmän ihmiset kärsii perussuomalaisista kiljuperseistä.

    • opettakaakotonakin

      Isoissa luokissa missä on paljon mamuja, oppiminen varmasti kärsii. Toisaalta nykykakarat on niin häiriintyneitä muutenkin, että opetus kärsii siitäkin syystä. Tulee olemaan kahden kerroksen väkeä suomessa, ne, joiden vanhemmilla on varaa ja aikaa kouluttaa lastaan yksityisestikin, ja ne, jotka käyvät ns julkisissa kouluissa ja saavat vain vähimmän mahdollisen oppimäärän mitä on. Amerikan ja Britannian malliin. Paree olis kaikkien lastensa etua ajattelevien alkaa jo nyt preppaamaan edes sen verran mitä omat kyvyt antaa periksi. Seuratkaa edes lasten läksyjen tekemistä, auttakaa vaikka vähänkin.

      • ksdgkjc

        Ruotsissa on jo yksityiskoulut ("paremman väen koulut") ja kunnalliset koulut.

        Ja tämä kehitys on lähtenyt vanhempien turhautumisesta kunnallisten koulujen häiriökäyttäytymiseen. Kylmä fakta on se, että suurin osa häiriköistä on maahanmuuttajataustaisia. Varsinkin ylemmillä luokilla, joissa tilanteet oppitunnilla ovat välillä todella törkeitä.

        Monissa muslimiperheissä ei tunnuta ymmärtävän koulutuksen arvoa, ja lisäksi heillä on suuria vaikeuksia hyväksyä naispuolisia auktoriteeteiksi. Islamilainen kulttuuritausta siis aiheuttaa ongelmia paitsi oppillaalle itselleen (miespuoliselle yleensä), myös luokkatovereille, kun opettajien aika kuluu kaikenlaiseen koulumaailmaan kuulumattomaan kähinöintiin. Peruskäytöstavat puuttuvat monilta oppilailta, ja tuntuu että niitä huonoja käytöstapoja jopa vahvistetaan jo päiväkodista lähtien, koska pelätään rasisti-leimaa.

        On todella epäreilua, että varallisuudella saa hankittua lapselleen rauhallisemman oppimisympäristön, ja sitä kautta paremmat mahdollisuudet menestyä elämässä. Ihmettelen suuresti, miten Ruotsissa on ylipäätään suostuttu moiseen järjestelmään, koska maa on muuten niin multikulttia ylistävä.

        Olen todella huolestunut Suomen koululaitoksen tulevaisuudesta, ja myös varhaiskasvatuksen romuttumisesta islamisaation sivutuotteena.


    • wretwret3456

      Ja ensimmäisinä lapsensa mamujen täyttämästä koulusta vetävät pois unelmoivat suvakit, ne samat kuplassaan elävät huorat jotka eivät milloinkaan ole muuten tekemisissä mamujen kanssa mutta haluavat heitä lisää rikastuttamaan itseään huonompina pitämien ihmisten arkea.

      Korjaus, ei teillä ole unelmaa, teillä on ongelma, ja sen ongelman nimi on tekopyhyys.

    • JussufSeSama

      Minä teen aina ristinmerkin pyllistelijä muslimin edessä. Useat niistä pelkäävät sitäkin. Nehän pelkää myös koiria, sikoja ja UIMISTA! Sen takia niitä hukkuu niin paljon Välimereen, kun eivät osaa uida.

    • ongelmia.koulussa
    • Maukkispp

      Ruotsin matulähiöistä olen kuullut kauhutarinoita myös koulunkäynnistä,menestys on todella heikkoa.
      Suomalaisista kouluista juttua kuului Salon suunnalta joissa mamujen lapsien kanssa ongelmia,,en tiedä mitä ongelmat ratkenneet siellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      177
      3037
    2. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      63
      1912
    3. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      107
      1883
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      304
      1879
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      22
      1692
    6. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      29
      1549
    7. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      29
      1372
    8. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      118
      1253
    9. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1132
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1062
    Aihe