Tiedotustilaisuudessa Tuomioja yritti edelleen vähätellä uhrien määrää. Ketä se hyödyttää. Kaikki tietävät, että uhriluku vain kasvaa kokoajan. Valitettavasti.
TUOMIOJA VAIN JATKAA SAMAA LINJAA
Käsittämätöntä
7397
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
koita ny per.. tajuta että se ei voi sanoa niitä mitä media kertoo koska kaikkia median tietoja ei ole vielä vavistettu. siis ministerit != iltalehti. ei viranomaiset voi kertoa täysin vahvistamattomia tietoja, toisin kuin media.
ei se niitä urhejen määrä yritä piruuttaan pimittää. ei kukaan lähde tuommoseen virkaan ollakseen niin pirullinen kuin vain osaa.
Esim. Ruotsissa hallitus kertoo realistisia arvioita uhrien määrästä. Vain Suomessa yritetään hyssytellä. Hallituksen mukaan uhrit su 0, ma 1, ti 2, ke 14, to "emme voi uskoa, että niitä olisi niin monta". Samaan aikaan selkeät viestit kertovat, että uhreja on yli 200 mahdollisesti jopa 400! En ymmärrä ketä tuollainen linja palvelee. Ei ainakaan kansaa.
kyllä ne siellä ruotsissakin valittaa. ministeri meni teatteriin kun olisi voinut tehdä jotain tämän tsunamin uhrejen avuksi. ei sitä koskaan ihmiset ole tyytyväisiä.
Ruotsissa ministerit sentään ovat puhuneet alusta asti totta. Kuinka kukaan voi tosissaan uskoa, että suomalaisia uhreja on vain yksi, jos samaan aikaan tulee jatkuvalla syötöllä videokuvaa ja kertomuksia esim khao lakin täydellisestä tuhosta. Luulisi sentään ministereillä olevan tavallisia kansalaisia paremmat tietolähteet. Tuomioja on joko täysin tyhmä, jota en usko, tai sitten vähettely oli tahallista ja harkittua, jonka taas uskon.
eilen haastattelussa että kun hän soitti 15 tuntia tapahtuman jälkeen Suomen ministeriöön ja kysyi mihin toimenpiteisiin on ryhdytty Khao lakin suhteen, oli sieltä vastattu että eihän Khao lakissa ole mitään hätää, Niinistö oli kysynyt että miten voidaan sellaista edes väittää oli ministeriöstä vastattu että kun Khao lakista ei ole aikaisemmin kuulunut mitään !
Naurettavaa toimintaa
ootte te kyllä kummallisia ku heti jostai entisestä ministeristä kuvitellaa että hää on nii hieno mies ja sankari ku roikku jossai pylväässä pari tuntia ja tuli ensimmäisellä lennolla sieltä takas. omiakin mielipiteitä voisitte hommata ku meinaan aika ykstoikkosta ku koko sakki toistaa sitä mitä iltalehti käskee..
Ei uskalla mennä edes paikalle. Myöntää vaan piipättäen, että ei osaa ketään auttaa. Eiköhän olisi aika vaihtaa sellaiseen, joka osaa. Ei asioista voi täysin kädettömät olla vastuussa.