Tasan kuusi vuotta sitten

Kuusi vuotta Sellon tragediasta: Raskaana ollut

Roisto-Ruotsista-Suomeen



Suvi pakeni vaatteet veressä wc-tiloihin!

Tasan kuusi vuotta sitten kello 10.08 poliisi sai ilmoituksen ampumisesta Espoon kauppakeskus Sellon Prismassa. Paikalla oli myös viimeisillään raskaana oleva Suvi Almqvist kaksivuotiaan lapsensa ja miehensä kanssa.

– Ihmettelin, että en huutanut. Äidinvaistoni ehkä sanoi, että suojele lasta.

Sellon ampumavälikohtauksessa 31.12.2009 kuoli neljä Prisman työntekijää. Lisäksi Kosovon albaani Ibrahim Shkupolli surmasi yksityisasunnossa entisen naisystävänsä ja itsensä. Prismassa paikan päällä oli myös Suvi Almqvist miehensä ja lapsensa kanssa. Tapahtuman yksityiskohdat palaavat silminnäkijälle nopeasti mieleen.

Sellon ampuminen

– Toinen laukaushan oli sitten siinä minun, lapseni ja mieheni vieressä. Silloinkin ensin luulin, että joku lava kaatui, koska olin selin. Siinä oli työmiehiä kantamassa hedelmälavoja.

Moni juoksi pakoon

RIKOS JULKAISTU 31.12.2015 14:33

http://www.mtv.fi/uutiset/rikos/artikkeli/kuusi-vuotta-sellon-tragediasta-raskaana-ollut-suvi-pakeni-vaatteet-veressa-wc-tiloihin/5632014
6158
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Roisto Ruotsista Suomeen? Sehän oli musta maahantulija-mies.

Äänestä

Kyllä, sieltäpä juuri sekin roisto Suomeen tuli.
¨¨¨¨¨

Ruotsin pääministeri sanoi nyt, että Ruotsi on ollut naiivi pakolaisten suhteen, kun on päästänyt niitä maahansa näin paljon.

Mutta Ruotsissa on aina ollut kyllä siivilä, jonka läpi Ruotsiin on jääneet vain parhaat, kolutetuimmat ja kauniimmat ruotsalaista rotua parantamaan. Siivilä läpi pudonneet on pantu junaan ja maksettu junalippu Suomeen.

Sellon ampuja oli yksi heistä.

Niinistö sanoi eilen: "Vain todellista vainoa pakenevat saavat turvapaikan tästälähtien."

Onko Presidentti Niinistökin naiivi?

Ne todellista vainoa kohdanneet ovat vielä pakolaisleireillä, lapsia ja naisia. Nuorten miesten pitäisi olla puolustamassa ja rakentamassa maataan, ei täällä hyvän sosiaaliturvan varassa ja turvapaikanhakijana jo hyysäyksessä.

Lähtömaa ei voi kovin vaarallinen kaiken kaikkiaan olla, kun sinne voi jättää vaimot ja lapset, tulla itse tänne ankkuroitumaan toivossa saada muukin perhe pohjoismaisen sosiaaliturvan piiriin. Työtä ei tarvitse tehdä vaikka sitä olisikin, sossuturvalla pärjää paremmin kuin matalapalkkaisella työllä.

Maassa maan tavalla ei tunnu koskevan ainakaan uskontoa.

Jo VOKeissa nämä eri islamin suunnista tulevat tappelee verissäpäin, samat uskonvainot ja terrorismin ne ovat tuoneet Suomeenkin.

Lapsille tarkoitetuissa turvakodeissa hoidetaan muka 17-vuotiaita, joista on on osoittautunut jopa 40-vuotiaiksi.

Kyllä tätä älytöntä naiviutta on päättäjissä ja kukkahattutädeissä, ei kansassa joka todella näkee ja kokee nämä riesat esim. asuessaan VOKin lähellä.

Turvapaikkojen tarjoaminen on valtava bisnes, siksi näitä tulijoita halutaan, annetaan tulla monen turvallisen maan läpi, vaikka olisi lailliset perusteet estää tulo.

Bisneksessä on mukana kansanedustajia ja muita isokenkäisiä, ja kultakaivos tämä on lakimiehillekkin.

SPR lihoo, johtajat vetää ruhtinaallisia palkkoja, vapaaehtoiset raataa.

Nyt saa joka hotellinkin täyteen, valtion velkaa lisää vaan miljardikaupalla tähän bisnekseen. Mitro Repo paheksui tätä bisnestä, muut kirkonmiehet ja arkkipiispa varsinkin haukkuu vaan omaa kansaa suvaitsemattomuudesta.

Jo aiemmista tunkeutujista on nähty, että työllistyminen on heikkoa vaikka kymmeniä vuosia on täällä elätetty ja koulutettu.

Somaleillakaan ei mitään hätää ole, ihan hyvin voivat lomailla siellä maassaan turisteina, lisää sieltäkin vaan lappaa väkeä.

Somessa vertaillaan maiden maksamia tukia ja kyllä Suomi siellä yläkantissa on, jopa pääministeri lupasi asuntonsa.

Netissä kiertää neuvoja, miten kannattaa valehdella että saa turvapaikan ja hävittää paperinsa. Kyllä Suomi vetää kuin hunajapurkki satoja päivässä, jahka taas ilmat lämpenee.

Nytkin tulee uusia koko aika, jopa Venäjän kautta. Milloin se on muuttunut turvattomaksi maaksi asua ?

Sieltähän tulijoita riittää, kun näin höylisti on alettu vastaanottaa.

Äänestä
  • Kyllähän niitä "autettavia" olisi, jos vain kaikki otettaisi, mutta voisi käydä niin, että auttaja menehtyisi!

    Kunkin maan johtajie pitäisi kuitenkin ymmärtää, että oman maan asukkaiden hyvinvointi

    on heidän velvollisuutensa.

    Monet maat sen ovat tajunneetkin, Tanska, Ranska, Unkari, Puola, Valkovenäjä, ym.

    Myös Englannin pääministeri Cameron, on tiukka, uhkaa erota koko EU:sta ellei asiat suju hänen kaavoittamallaan tavalla.


    ----

    Mutta tuo että leikkaa eläkeläisiltä, työttömiltä ja köyhiltä? Järjetöntä auttamista.. niitä olisi miljardeja!

    Äänestä

Älä vastaa Sellossa tai missään kauppakeskuksessa mihinkään
" Työtä huumeita vastaan " tai
"Työtä seksuaalirikoksia vastaan" kyselyihin.

Tuota ensimmäistä kyselyä lähetettiin nuorille Suomessa jo 1970 luvulla. Kun siihen vastasit, jouduit ennemmin tai myöhemmin huumekuriiriksi. Sellossa tämä kysely on jo ollut. Joudut myös jakamaan lehtisiä ihmisille ja tutustut yhteisöön, jossa on muitakin nuoria.= Jeesuksen lapset Leppävaarassa. Siinä talossa asuu porukkaa, juuri tätä huumeita vastaan mukamaskin.
Yksi niistä pojista kävi heittelemässä kiviä yhden talon ikkunaan Leppävaarassa ja karjui
Saatanan huumekauppias ! Ja lisää kiviä.

Nyt se kävi Espoon keskuksessa heittelemäs yhteen kerrostaloon kiviä ikkunoihin, hajos ikkunaa.
Jyskas pihapenkkiä ja karju: Huora! Saatanan pedofiili !
Tää on juuri sitä Ruotsista tuotua paskaa.
Samaa, mitä oli jo Leppävaarassa.
Ja kuinka ollakkaan, raiskaus Espoon
keskuksessa.
Leppävaarassa tämä tyyppi houkutteli puiseen vanhaan omakotitaloon nuoren tytön ja yritti polttaa sen tytön sinne. 1977.
Selloon tää uskonlahko sai ampumisen.
Nyt on Espoon keskuksessa odotettavissa lasten hyväksikäyttöä ja tulipalo.
Se kivien heittäjä asuu (mm) Kirstinmäessä.
Kulki leipäjonossa 2013 Espoon keskuksessa.
Teetättää huume- ja seksuaalirikoksia.
Luit oikein. TEETÄTTÄÄ.
Ja rahaa tältä ei puutu, vaikka se rahatonta esittää. Uskonlahko Amerikoista Ruotsin kautta Suomeen. Tää kuuluu niihin.

Äänestä

olin prisman pysäöntihalissa kävelemessä prisman oviaukon viressä kävelemässä. ohi Ihmiset juoksi laumoissan oveta ulos ja pysäköitihalliin huusivat sillä ammutaan. Otiin yhtettä pomoon joka lijeplad 25 vuotias nuori poika. Käski minua ole ovella ja etsää päästää ketään sisälle.
2 minuutin päästä pyydettiin tule paikata pois.EN NOUDATA KÄSKYÄ Koska Etusijalla on ihmiset ja niiden henki ja TURVAAMINEN.Koska muista ei ole mitään. Esim.sekuritas ja lassila ja tikaoja Apua. Koska saant Minä olen.HUIPPU AMMATTILAINEN KOSKA AMPURATA VAHTIMESTARI JA VARTIOLIIKKEEN OMISTAJA.

Äänestä

fdvggggggggggggggjkyhjgyh

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Roisto-Ruotsista kirjoitti:

Kuusi vuotta Sellon tragediasta: Raskaana ollut

Roisto-Ruotsista-Suomeen



Suvi pakeni vaatteet veressä wc-tiloihin!

Tasan kuusi vuotta sitten kello 10.08 poliisi sai ilmoituksen ampumisesta Espoon kauppakeskus Sellon Prismassa. Paikalla oli myös viimeisillään raskaana oleva Suvi Almqvist kaksivuotiaan lapsensa ja miehensä kanssa.

– Ihmettelin, että en huutanut. Äidinvaistoni ehkä sanoi, että suojele lasta.

Sellon ampumavälikohtauksessa 31.12.2009 kuoli neljä Prisman työntekijää. Lisäksi Kosovon albaani Ibrahim Shkupolli surmasi yksityisasunnossa entisen naisystävänsä ja itsensä. Prismassa paikan päällä oli myös Suvi Almqvist miehensä ja lapsensa kanssa. Tapahtuman yksityiskohdat palaavat silminnäkijälle nopeasti mieleen.

Sellon ampuminen

– Toinen laukaushan oli sitten siinä minun, lapseni ja mieheni vieressä. Silloinkin ensin luulin, että joku lava kaatui, koska olin selin. Siinä oli työmiehiä kantamassa hedelmälavoja.

Moni juoksi pakoon

RIKOS JULKAISTU 31.12.2015 14:33

http://www.mtv.fi/uutiset/rikos/artikkeli/kuusi-vuotta-sellon-tragediasta-raskaana-ollut-suvi-pakeni-vaatteet-veressa-wc-tiloihin/5632014

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu