Eikö sinne studioon ja selostamoon saatais sellaista TÄYSPÄISTÄ Joka puhuisi OIKEAA KIRJAKIELTÄ..Kun otteluita katselevat,kuuntelevat koululaisetKIN.
Se yksikin pipipää::" Olin kattoo pelii,kuin ne jätkät",,"meni ottaa tyhmä jäähe korkeest mailast",,KUn / Jos haluaa leikkiä jotain vielä tymempää mitä on niin pysyköön omalla pienellä hiekkalaatikollaan,,Nikille Kiitos..Hän puhuun kuten odottaa sopii.
Se yksikin pipipää::" Olin kattoo pelii,kuin ne jätkät",,"meni ottaa tyhmä jäähe korkeest mailast",,KUn / Jos haluaa leikkiä jotain vielä tymempää mitä on niin pysyköön omalla pienellä hiekkalaatikollaan,,Nikille Kiitos..Hän puhuun kuten odottaa sopii.
Vastaukset 33
Vanhimmat
sinä perseraiskattu homo. suksi vittuuun
Koko pula-aho ja pulju , eihän tuollaiselta persereijältä kun yle on voi parempaa vaatia , kun kuva on hyvä ,ääni on poistettava ,"asiantuntijoista"yksi huuta ,ei osaa puhua ,toinen mongertaa "jotain hesaa" ja sitten tämä HURRI SIIPIMUTTERI KORVA KUNNAS, voi jeesus mikä sakki. Tämä höpinä mitä "asiantuntijat" arat ym aina toivat esiin eli kokemus. Ja taas kävi niin että eninten "asiantuntijat" toitotti Rantasesta, aivan statisti Laine ,Puljujärvi ,Aho , Saarela viisitoista parempaa kuin NHL ykkösvaraukset .Eli sanon suoraan haistakoon paskan koko "asiantuntija " rassukat.
Ongelma ei ole selostus.
Ainakin tv-ruudun ääressä ongelma on valmennusjohdon maalivahtivalinnat.
Vehviläisen sössiessä voiton venäjälle tuli Kähkönen riviin ja pelasi loisto ottelun.
Sen jälkeen kuitenkin taas Vehviläinen Kanadaa vastaan ja jälleen koko mies vapisi, onneksi Kähkönen maaliin kesken ottelun ja homma pelastettiin.
Onko Vehviläinen siis Kummolan kummipoika, vai miten tämä on mahdollista?
Ruotsia vastaan ei tämmöiseen enää ole varaa, koska niitten reppuun ei kahta maalia enempää tehdä.
Joukahainen
Voihan sitä ehkä syistäkin kritisoida selostajaääniä, mutta pitää kuitenki muistuttaa, että toisin kuin te, nämä YLEn selostajat ja kommentaattorit on ihmisiä. Siten niillä on persoonat ja esim. oma tapa puhua, joka ei meillä kaikilla ole samanlainen. Mielestäni tämä ei kuitenkaan ole elämässä sinänsä kovin suuri ongelma, pikemmin päin vastoin.
Musta Kuhta on oikein hyvä kommentaattori, vaikka siltä oppii itse hämäläistaustaisena lisäksi myös uusia hyviä sanoja, kuten "skode". Myös Kivi on ihan hauska kuunneltava, ja muutkin kommentaattorit menettelee. Aho on asiallisen hyvä.
Juuselaa ja Salmista opettelen nyt suht sujuvasti sietämään ainakin silloin, kun ne ei innostu itsestään liikaa vaan pyrkivät tietoisesti mieluummin asiallisuuteen, jolloin kohellus pysyy sopivanlaatuisena. "Kakkosselostaja" Kuka Lienikään menee hänkin ok.
Ei sitä pelkkää Mertarantaakaan tarvitse ikuisesti olla selostamassa Suomen pelejä, vaikka moderni legenda onkin.
Juusela-Salminenkin parantaa kisojen edetessä kuin porsaat juoksuaan. Mukava, että lukevat näitä foorumipalautteita.
Virheitä sattuu kommentaattoreille ja myös kommentaattoreista kommentoijille. Ne on vaan hyväksyttävä. Juusela on hyvä selostaja, lyö Mertsin selvästi 99-1.
No nyt sinulla on noissa luvuissa sattunut selvä virhe. Mutta ei se mitään.
En puhunut virheista, vaan koko otteesta ja tyylistä, jossa on toisinaan ollut toivomisen varaa tällä mainitulla uudella Tiku & Taku -ketjulla. Mutta hyvää kehitystä oli tosiaan havaittavissa nyt näissä kisoissa, toivottavasti sama jatkuu. Pikkuerheet nyt eivät mitään haittaa; oli päin vastoin esim. vain ihan coolia, kun Salminen ei ollut tuntevinaankaan niitä jotain katsomon trendiräppäreitä, joita haastatteli Ruotsi-välierässä vai milloin se oli.
Kyllä ne on surkeita. Miksi ottaa joku kommentoimaan - selostus pitäisi riittää. Karseeta puppua ja epäsuomea
Kommentaattoreilta saa vähän asiantuntevampia huomioita pelistä kuin gonzotoimittajilta, ja useampi kommentointiääni tuo vaihtelua lähetykseen. Millä perusteella kommentit ovat "puppua"?
Mä en moiti selostajaa ja studioisäntää ja vieraita ja muuten Kaj Kunnas on virkistävä poikkeus, sillä omaperäinen työssään.
Virkistävä poikkeus ja tämä selostaja Niki Juusela on hyvä, vaikka tekeeki virheitä selostaessaan, muttei johdu tyhmyydestä vaan huolimattomuudesta.
Juusela ymmärtää hyvin huumoria eikä tuolla selostajana kaipaa ketään kuivaa ja tosikkoa selostajaa.
Mertaranta saa myös pisteet, sillä loistava asiantunteva ja tunteikas selostaja, joka tarpeen tullen antaa kovasti kritiikkiä suomalaisille.
Uskaltaa sanoa suoraan tämä Mertaranta.
MINÄ TYKKÄÄN!
Poikkeanko tässäki yleisestä massasta?
tami asiantuntijaks. toivon oikeesti et usa vie mestaruuden ja ruotsi tiputtaa suomen pronssipeliin alkaa ärsyttää tää kisahössötys
Aina voi mennä ulos pelaan futista, jos alkaa punottaa lätkähössötys.
TOIVON ET PELI TULEE TASAN 2-2
SIT TULEE LISÄJÄNNITYSTÄ
Miksi ne aina kehuu Kapasta eihän siitä oo mihinkään aivan turha äijä!!
SIIS AINOOT KETÄ SUOMEN JENGISTÄ JÄI VARJOON JA NUKKU
TUULOLA
KASPERI KAPANEN ON TAITAVA. TEKISIN MITÄ VAAN JOS SEN PELIPAIDAN SAIS
Et voi vakavissas mollata yhtä pakkia tollasen joukkue-esityksen jälkeen, jossa omiin meni yksi (1) maali?!?!?!?! Veti kaiken lisäksi aivan hyvän pelin, kuten koko (viisikko-)puolustus.
Kommentaattorit ihan ok,mutta toi idiootti siipimutteri helvettiin tuolta.
Selostajat ainakin pilasivat pronssi ottelun kun latistivat tunnelmaan ihan nolliin.
Kannustetaan Suomea kun on sen aika.Eika kun pronssipeliä pelataan.
KARRI KIVI IHAN JEES. MUT JUUSELA VITTUUN SELOSTAMOSTA JA MERTARANTA TILALLE
Tuo perkeleen "Kivihän" on aivan "junnu" latva B2.
KOHTAHAN TÄÄ ON OHI... EI OO KU VUOROKAUS
Ei tolla älyllä, jos kiekkostudion ÄO on yhteensa 56, ja siitä toimittajan osuus 25 paljon ei siis jää noille "asiantuntijoille". Ja jumalauta, tuo hörökorvainen maahinen pörrää hölmöilemässä ja typeryyksiään laukomassa - kyllä on heikolla tasolla "toimitus".
Ei siitä tulis mitään, jos älykkäillä katsojilla ei olis mitään valittamista. Täydellisyys on tylsää.
Kirjakieltä Ruotsin tyyliin jokaisen hyökkäyksen alkaessa selostus alkaisi: "Jag heter Mikael Lindström... now what we have here is some kind of Det Glider In -effect, this is a game with sticks, jag heter Mikael Lindström, remember to taste my steaks, named Lindström"
Härkösen ja Kunnaksen äänet ärsyttävät. Onneksi jälkimäinen ei nyt selostanutkaan vaan kielitaitoisena haastatteli sujuvasti länsinaapureita ja oli liikaakin esillä pellemaskottina silloin kun jäällä olisi ollut tärkeämpääkin seurattavaa.
Ehkä nuorten kisoissa ajateltiin että voidaan ottaa rennommin kielenkäytön suhteen.
Ei siellä ole täyspäisiä kaukalossa, katsomossa eikä kotona television ääressäkään!
Lätkä on hienhajuisten junttien laji.
Eikä varsinkaan näppisten ääressä.
Ne on nämä nykypäivän kakarat, kun niille ei ole opetettu käytöstapoja kotona, niin eihän ne osaa julkisissa paikoissakaan käyttäytyä.
Ja tuossa iässä on jo liian myöhäistä aloittaa.
On kiire uneksia maineesta ja kunniasta jo ennen kuin sitä edes saavutetaan!
Nyt on kyllä taas kryptistä. Ellei ole nuorena hakattu, niin tulee liian kiireesti unelmoivia selostajia?
siis tätä jonkun hektorin kyhäämää kieltä otettu eri kielistä mallia niinkuin kreikka ja latina jota kukaan ei osaa
syrämeen ei mahdu yhtään deetä
suoro ei ole suodo
suoro on muuten kyrpä
Ennen vanhaanhan kun traktorit olivat muuleja sivistykseen kyllä kuului osata latinaa ja kreikkaa. Joista on moniinkin myöhemmin kehittyneisiin ja nykyään huippusuosittuihin kieliin otettu "mallia", ihan lukutaidosta riippumattakin.
Kieliin mahtuu monenlaisia kiinnostavia ilmiöitä, kuten avaraan sylämmeenkin?