Ajattelin vaihtaa autoa,mutta vieläkö autokaupoissa on tapana ruuvata,tai nykyään paremminkin juoksuttaa kilometrejä taaksepäin.Aiemmin se oli tavallista ainakin villeissä käytettyjen autojen liikkeissä.Onko kokemusta?
Ruuvataanko mittareita
12
173
Vastaukset
Seinäjoella oli ainaki 90-luvulla sellaanen mittarinkruuvaaja - Ari nimeltään.
Oli linija-autokuski ja Jurvas oli sen firman talli, johona oli töis.
Eli sellaasia saa varua, jokka on autojen kans tekemisis ja pääsöö pajalle kruuvaalohon mittaria ja petkuttohon autokaupoos!- täysiäRoistoja
Tottakai niitä ruuvataan,,katselin autoa jolla olo ajettu 87km ja kuskinpemkki oli aivan lutyssä, rikki ja polkimet kuluneet sileiksi, moottoori kalisi kuumana ja kytkin ravisti...myyttiin kuulemma everstin vaimon silmäteränä.
- Hulusaapollamutteityhym
Ei kannata selvästi rikollisuuttaan tai aikeita netissä mainostaa jää pysyvä jälki osoitteen puiteissa ja milloin vain pollarit on niskassa, lukupeleillä kaikki on heillä silmien edessä, vähän kuin tuosta youtubesta ovat käyneet sankarit kotoa hakemassa.
- miliooniakilometriä
ei ainakaan kankahansyriä oo koskaan ruuvaallu
- 856486548654
Maksookos se verojakaan
- Katastusmiestietää
Katsastukses ilmenee jo vilppi, kun kysyin paljonko on ajettu viimesestä käynistä, niin aina on ajokilometrit ilmenny joo.
- HartikainenPajalta
Sori, mutta enää ei niitä varsinaisesti ruuuvailla tai paremminkin pyöritellä rullia, nykyään näis uusiis on kaikis digimittaristo ja homma hoidetaan kätevästi tietokoneella tai kännykälllä. Kilometrien muuttaminen on siis nykyään paljon helpompaa kuin ennen jolloin koko mittaristo piti purkaa. nykyään vaan piuhat kiinni ja mieluinen kilometrimäärä tauluun vaan :)
- x-koijari
Just käytettyjen myyjät saattaa tuota tehdä, mutta ei sellainen joka myy uusiakin. Siitä kun menee edustus jos kärähtää, eikä sellaista kannata tehdä satasien tai parin tonninkaan takia.
Pyydä nyt ainakin kirjallinen takuu, että lukema pitää paikkansa ja jos sitten paljastuu jostakin abs-anturista, että piilillä on ajeltu paljon enemmän, niin yleinen syyttäjä kimppuun. - Ei_onnistu__
Nykyään mitenkään kun katsastuksessa otetaan kilometrit ylös ja on helppo laskea 1 1=2.
Itse vaihdatin käytettyyn autoon käytetyn mittariston mittarivalojen vian takia,mittarissa oli 80 000 km enemmän.
Merkkikorjaamossa todettiin että kilometrejä ei voi muuttaa mitenkään,kun olisin halunnut entisen lukemat.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli399341"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn353908Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.392514Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1252487Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi1002484Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on271957Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait161625Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.321441- 711277
Esko ja Martina viettävät joulua
Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen1781130