No niin, tulin vilaiseen päivän "saldoa"

Eikä ainakaan "suvaitsevaiset" ole taaskaan näyttäneet saavan mitään uutta aikaan, samat vanhat jutut esillä. Realistiselta puolelta on kyllä tullut uusia aloituksia, ja ihan asiallista juttuakin, kuten tuo Vihavaisen kirjoitus.
1163
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Hörhö suvakki on nostellut aivopieruketjujaan ylös.

Äänestä
  • Kun taas tämä aloitus on laadukas, kiinnostava, monipuolisesti asiaa lähestyvä, uutta tuottava ja loistavasti argumentoitu.
    : D

    Äänestä

Kerrataanpas suomen kielen sijamuotoja. Sana villainen taipuu inessiivissa, elatiivissa ja illatiivissa seuraavasti: villaisessa, villaisesta villaiseen. Ei siis vilaiseen.

Äänestä
  • Jaa että sun mielestä tuossa kuuluisi lukea: No niin, tulin villaiseen päivän "saldoa"

    Äänestä

  • mielenkiintoista- kirjoitti:

    Jaa että sun mielestä tuossa kuuluisi lukea: No niin, tulin villaiseen päivän "saldoa"

    Parempi villaiseen kuin vilaiseen. Vilaiseen ei ole suomea ekä tarkoita yhtään mitään. Jos on paikkakunta nimeltä Vilainen, voitaisiin sanoa, että lähden Vilaiseen.

    Äänestä

  • umpi-villainen kirjoitti:

    Parempi villaiseen kuin vilaiseen. Vilaiseen ei ole suomea ekä tarkoita yhtään mitään. Jos on paikkakunta nimeltä Vilainen, voitaisiin sanoa, että lähden Vilaiseen.

    Murretta nääs, vilkaisee - vilaisee.

    Äänestä

Aika hiljaista.......

Äänestä
  • Kun ei se pärjää.

    Äänestä

Ei vilaisee, vaan vilikassoo paikallisella kielellä. Verbin infinitiivimuoto on vilkaista.

Äänestä

On niitä Suomessa muitakin murteita kuin Lieksan murre.

Äänestä
  • Muita murteita ei Lieksan palstalle pidä kirjoitella. Se paljastaa kirjoittajan paikkakunnan. Hän voi kirjoitella ihan hyvin oman paikkakuntansa palstalle. Lieksalaiset kirjoittavat Lieksan kunnan asioista Lieksan palstalle - eivät muualle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


selvä.peli kirjoitti:

Eikä ainakaan "suvaitsevaiset" ole taaskaan näyttäneet saavan mitään uutta aikaan, samat vanhat jutut esillä. Realistiselta puolelta on kyllä tullut uusia aloituksia, ja ihan asiallista juttuakin, kuten tuo Vihavaisen kirjoitus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu