EU:n ansio - RAUHA

Eeuun käynnistämisen tärkein tavoite oli etteivät vanhat riitapukarit Saksa ja Ranska aloittaisi kolmatta maailmansotaa. Se tavoite on onnistunut täydellisesti. Eikö se ole vaivan arvoinen saavutus?
Kolmas sotaintoinen maa Venäjä jäi sopimuksen ulkopuolelle. Se onkin jatkanut sotimista mutta Naton vaikutuksesta ei ole saanut aikaan vielä uutta maailmansotaa.
21130
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

EU:n kyseenalainen ansio, sai kolmannen maailmansodan leviämään esteettä Eurooppaan. Tämä terrorismia vastaan käytävä suursota olisi Euroopan osalta pysynyt jotenkin hallittavissa, jos aivottomat höyrypäät eivät olisi alkaneet hokea mantraa; vapaa liikkuvuus.

Äänestä
  • kansallisvaltiot luovat hyvinvoinnin perustan. niissä demokratia voi jopa toimia. rajoja pitää tarkasti valvoa. pääraaka-aineet kuten öljy, puu, kaivokset tuottavat maalle ja työntekijöille kunhan ne ovat valtionyhtiöiden hallussa. maahanmuuttajia ei ole syytä ottaa kuin tarkasti valikoidusti muuten ne alentavat palkkoja yms. hallituksen tulee keskittyä omien ihmisten asioihin. pois eu;sta ja itsenäisyyden palautus sekä kauppa käyntiin kaikkiin ilmansuuntiin. euN ansiot ovat massatyöttömyys, vallan luovuttaminen korruptoituneelle Bryssel eliitille, hallitsematon maahanmuutto, verottomat voitot suuryrityksille, hyvinvointivaltion alasajo.

    Äänestä

Ei ole kyllä kovin rapiat lähtökohdat jos päätavoite on vaan estää sotiminen kahden naapurimaan välillä,eikä esim mitkään yhteiset taloudelliset tai muut intressit.

Äänestä

ei sotia mutta muuta paskaa (matujen/rikollisten vapaa vaellus maasta toiseen huumeet, pakotteet, direktiivit maksut ym paska,. eu tappaa hitaasti.

Äänestä

ja eu:ssa (milloinkohan suomessa) terroristit jysäyttelee pommejaan, senkin eu mahdollistanut, ennen oli rajoillakin parempi kontrolli.

Äänestä

Meinaako aloittaja että jos me täällä Euroopassa olisimme päättäneet rakentaa yhteistyömme brysselinunionin sijaan väljän vapaakauppayhteisön pohjalle, niin Nato maa Länsi-Saksa/Saksa ja Nato maa Ranska olisivat karanneet toistensa kimppuun?

Ei sillä etteivätkö Hiili ja teräsyhteisön perustajat olisi minunkin mielestäni olleet vilpittömästi rauhan asialla. Toki olivat.

Äänestä
  • EU toi sodan Ukrainaan, ilman pyrkimistä Unioniin Ukrainassa olisi rauha.

    Äänestä

  • vieläkinz kirjoitti:

    EU toi sodan Ukrainaan, ilman pyrkimistä Unioniin Ukrainassa olisi rauha.

    Niin olisi jos ei Eu kautta olisi ollut laajenemispyrkimyksiä jonka kautta Nato myös lähentyi itäistä naapuriamme. Eu vaikutukset ovat oleet kaikkea muuta kuin rauhaa ja rakkautta edistäviä. Viimeisimmät seuraamukset ovat olleet terrorismin näkyvä liisääntyminen maahanmuuton levitessä Eu painostuksen alla ja meillä tämä on näkynyt katukuvassa turvattomuutene,jonka politiikkomme saivat aikaan myönteisyydellään.Mitähän saavat seuraavaksi aikaan sodanko.Potentiaalia ,eikun Natoon ..

    Kyllä nämä hölmoilyt saisivat luvan jo loppua.Eu orjentuneisuus ei ole tuonut kuin huonoja sitoumuksia,jotka ovat ajaneet meidät sitoumuksiin,joihin ei meillä olisi kansallisia velvoitteita millään lailal ja nuo sitoumukset ,Kreikka takuista ja vakuista lähtien on saaneet taloutemme vaakalaudalle,jonka painopistettä säätelee jokseenkin Eu .Eu on pelkkä talous unioini.Ainakin sellaiseen olemme käsittääkseni alunperin liittyneet ,emmekä minkäänlaiseen liittovaltioon,jollaiseen olisimme luovuittaneet hallintovaltaamme,mikä olisi käytänöntoimena lainsäädännön mukaankin toimena maanpetos.

    http://www.heikniemi.fi/rikoslaki/rl12.html

    Äänestä

EU:n ansiota on vain euroopan tuho

Äänestä

Ryssät aloittelee sotia siellä täällä mutta eivätpä uskalla aloittaa tositoimia raukat!!!

Äänestä

Vanhat riitapukarit? Sinun mielestäkö on kiva kun uusia entistä idiootimpia riitapukareita lappaa tänne

Äänestä

Niin,ongelma EU:ssa on se ettei se aja tavallisten ihmisten asioita mitenkään.
EU on jossain kilometrin tavallisen kansan yläpuolella,se on vaan vanhojen kehäraakkien ministereiden ja virkamiesten hyväpalkkanen eläkevirkalaitos,ei mitään muuta.
Siellä ryyppäävät Brysselissä kansan rahoilla,eli siis vanhojen sikojen tyhjänpäivänen ukkokerho.

Äänestä

EU hajoaa siksi että se on ihan samanlainen ku Neuvostoliitto oli,eli siitä hyötyy vain poliittinen eliitti.
Tavallinen kansa elää byrokratian ja sääntöjen viidakossa melkein orjina.

Äänestä

Aika kevyt oli aloitus. EU on tuhonnut hyvinvointimme, teollisuutemme yhtenäisyytemme ja kansallisen identiteettimme ja puoliautomaattiaseiden vienti perustuen muslimiterroriin tulee seuraavana ihmettelyyn.

Finnish - Suomeksi

Aamulla 7. tammikuuta 2015, terroristit hyökkäsivät Charlie Hebdo -lehden toimitukseen laittomin sarjatuliasein.

Siitä asti EU on valmistellut uutta lainsäädäntöä kieltääkseen puoliautomaattiaseet lakia noudattavilta EU-kansalaisilta huolimatta siitä, että terroristit, eivätkä muutkaan rikolliset, ole tällaisia aseita käyttäneet.

He käyttävät rekisteröimättömiä, laittomia, jäljittämättömiä ja salakuljetettuja pimeiden markkinoiden sarjatulikalashnikoveja.

Uutta direktiiviehdotusta on valmisteltu salassa huhtikuusta 2015 asti, noustakseen valmiina ehdotuksena pintaan 18.11., vain viisi päivää toisen Pariisin hyökkäyksen jälkeen. ( aika tarkoitushakuista siis, huomautus )

Tämän tragedian uhreja ei ole vielä edes haudattu, rikolliset ovat vapaina, eikä tutkimuksia ole saatettu vielä loppuun. Silti Euroopan komissio käyttää uhreja keppihevosinaan.

Ikävä kyllä mikään ehdotetuista muutoksista ei olisi estänyt näitä kahta iskua. Iskut toteutettiin laittomilla aseilla, joita on rikollisten saatavilla, vaikka lailliset aseet kerättäisiinkin pois.

Direktiiviehdotus ei ole looginen, ja ennen kaikkea se on äärimmäisen epäreilu. Se on epäreilua niin uhreille, kuin lainkuuliaisille kansalaisille, joiden harrastus ja omaisuus vietäisiin pois. Ehdotus on vastoin kansalaisvapauksia, rikkoo perustuslakiin kirjattua omaisuudensuojaa, ja on eurooppalaisten oikeusarvojen vastainen.

Sano ei direktiivimuutokselle. Puoliautomaattiaseiden kieltäminen hysterian vuoksi, yli 130 ihmisen kuolemaa hyväksikäyttäen, on mautonta ja järjenvastaista.

Me, Euroopan kansalaiset, vaadimme, että EU keskittyy oikeisiin ongelmiin. Rikollisille ja terroristeille on helpompaa hankkia laittomia aseita, kuin kansalaiselle hankkia laillinen ase useimmissa Unionin jäsenvaltioista.

Direktiiviehdotus ei ole ainoastaan populistinen luonteeltaan, vaan myös loukkaus kansalaisvapauksiamme kohtaan.

Englanniksi koko tiedote.

http://europa.eu/rapid/press-release_IP-15-6110_en.htm

EU on tosi rauhan uskonto!!!

Äänestä

Ensin lähtee Iso-Britanniia...sitten... maksumaaHollanti ja öopulta hajoaa koko paska.

Äänestä
  • ja suomi uppoaa mukana kun ei ollut rohkeutta lähteä ajoissa.

    Äänestä

normaali sota sentään loppuu joskus mutta liittovaltio hankeissa muutos on jatkuvaa.

Äänestä

Kannattaako puhua sontaa? Luuletko selviytyväsi EU-rahalla köyhien kynsistä?

Äänestä

Alunperin EU:n oli rauhanunioini ja sellaisena sen olisi tullut pysyäkin. Katsokaa nyt mihin soppaan olemme joutuneet, kun EU:sta on tullut Saksan ja Ranskan taloutta ja hyvinvointia tukeva unioini. Muut jäsenmaat ovat pelkkiä statisteja ja maksumiehiä. Kuinka ihmeessä muut maat menivätkin tähän halpaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


RauhaaMaanPäälle kirjoitti:

Eeuun käynnistämisen tärkein tavoite oli etteivät vanhat riitapukarit Saksa ja Ranska aloittaisi kolmatta maailmansotaa. Se tavoite on onnistunut täydellisesti. Eikö se ole vaivan arvoinen saavutus?
Kolmas sotaintoinen maa Venäjä jäi sopimuksen ulkopuolelle. Se onkin jatkanut sotimista mutta Naton vaikutuksesta ei ole saanut aikaan vielä uutta maailmansotaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu