joskus tulee sanottua/kirjoitettua rumasti kun kokee ettei toinen yhtään välitä
Ei sitä kaikkea tarvitse ottaa niin vakavasti
muttaanteeksisilti
23164
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
sulla sanoa jatkuvasti rumasti, milloin sanoit hälle kauniisti? rumasti puhumisessa voi olla vaarana toisen kaikkoaminen, kukaan ei jaksa ottaa rumaa puhetta vastaan yhtenään. toki jokainen joskus tussahtaa mutta tavaksi ei kannata ottaa.
Ehkäpä niinkin.. anteeksi todella siitä.. Kaikkea ei aina tule tarkoitetuksi todellakaan. Toivottavasti kaikki olisi ihan parhain päin eikä tällaiseen tarvitsisi enää koskaan ryhtyä.. Ihanaa ja paljon onnellisempaa jatkoa kaikille toivoo ♡
pyydä anteeksi kohteelta face to face
Niin olin vähän ajatellutkin.
Kaikkea voin kyllä anteeksi pyytää, jos se on siitä kiinni, ymmärrän sinua hyvin. Tosi hyvin, mutta ei se silti vielä Sitä tarkoita etten saisi rakastaa ketään vielä kaupan päälle.. jos niin siellä kuvittelit.
Nii, tottuuhan se kun tarpeeksi hakkaa.
Kaikkeen tottuu, paitsi puukkoihin selässä. Ja niihinkin tottuu, jos makaa vatsallansa.
Oikein. Kai se sitten oli mun aika saada tuo puukotus. Siellä olivat kahvaa myöten. Ei ole enää.
Anteeksi pyyntö tulee aina tehdä kasvokkain.
sorry, mä oon tunteellinen ja viisas , että jotenkin niin
oravanpyörä? jos sinä sanot rumasti ja hän pahoittaa mielensä niin miten sen katkaiset? tästä nyt saa sen kuvan että ihan yhdestä tai kahdesta rumasti sanomisesta ei olisi kyse, joten ... nyt pitää koettaa hyvällä, viestisi jo viesti hieman harmistumista, *ei kaikkea tarvitse niin vakavasti* ... asenne ei ehkä ihan kohdallaan.
aloittajan kanssa että jos paskaa tulee niskaan tuutin täydeltä niin kovin kauaa ei jaksa hymyillen ottaa sitä kaikkea vastaan. ( tosin teidän tilannettanne tietämättä, noin yleisluontoisesti ajattelin. )
Antteksipyynnötkin on joskus vain oman hyvän hakemista.
Ei tarvi pyydellä anteeksi. Olet jo historiaa. Lähestymisesi saa käteni nyrkkiin. Kannttaa varoa ja kiertää kaukaa. Olen vaarallinen. Mitään et aidosti pahoittele, kun susta raukasta ei ole siihen. Omaa etua vaan ajat.
olet narsisti, jos vedät kilarit siittä, ettei toinen välitäkkään susta! Terveellä itsetunnolla varustettu ihminen käsittää ja hyväksyy sen, ettei toinen tunne samoin. Tollassia narskuja tää palsta on pullollaan, tai sittten nämä samankaltaiset aloitukset on yhdelt ja samalta narskulta. Näitä samoja juttuja on tääl joka päivä.
Ei aloittaja kirjoittanut mitään toisen välittämiseen liittyvää.
Tiedän tunteen :)
Hyvää vain tarkoitin aloituksellani ja taas vain paskaa niskaan, kiitos siitä :(
Ei tarvitse ottaa niin vakavasti, tarkoittaako se että vähättelet itse rumia sanomisiasi ja toivot hänen tekevän samoin, mahtaako se kuitenkaan onnistua siltä kehen ne rumat sanat uppoavat, eihän se varmaan kivalta tunnu.
Toivon että tietäisi etten oikeasti tarkoita mitä sanon vaan kaikki on vaan pahan mielen purkua. Ehkä vaadin liikaa mutta sanoinpa nyt vaan ja hän on käyttäytynyt itse myöskin huonosti minua kohtaan ihan alun alkaenkin, ehkei tästä vaan tule yhtään mitään kun kumpikin vaan loukkaa toinen toistaan vuoron perään.
Että eipä ole minustakaa kivalta missään vaiheessa hänen käytöksensä tuntunut.
Mä en kyllä reagoi tälläiseen täällä, kun niin syvistä asioista ja tahallisesta haitanteosta on kohdallani kyse. Jos haluaa jollakin tavoin pahoitella ja pyytää anteeksi, vaikka sitten kautta rantain, niin tekee sen irl.
Kannattaa olla häneen yhteydessä face to face.
Niin samaa mieltä ollaan nyt tässä tässä tilanteessa.
Usein auttaa pahaan oloon, että kirjoittaa ruman viestin toiselle, mutta jättää sen lähettämättä.