Demarien markkinatalous:
1. Yritys perustetaan tarkoituksella työllistää demareita
2. Kaikki kuntien tai valtion palvelukseen
3. Jos saadaan valtion tuella esim. iso laivatilaus, heti lakkoon
4. Sorsi kaikin tavoin yrittäjää, pidä häntä riistäjäkapitalistina
5. on aivan sama onko velkoja vai saatavia
6. demareilla on aivan oma käsitys vakuuksista
7. Kaikki rahat pitää jakaa ulkomaille: kriisilainat ja - vakuudet, kehitysyhteistyö
tärkeätä saada tänne sosiaalitapauksia ulkomailta, kun omat eivät riitä
1. Yritys perustetaan tarkoituksella työllistää demareita
2. Kaikki kuntien tai valtion palvelukseen
3. Jos saadaan valtion tuella esim. iso laivatilaus, heti lakkoon
4. Sorsi kaikin tavoin yrittäjää, pidä häntä riistäjäkapitalistina
5. on aivan sama onko velkoja vai saatavia
6. demareilla on aivan oma käsitys vakuuksista
7. Kaikki rahat pitää jakaa ulkomaille: kriisilainat ja - vakuudet, kehitysyhteistyö
tärkeätä saada tänne sosiaalitapauksia ulkomailta, kun omat eivät riitä
Vastaukset 6
Vanhimmat
lisäisibä että mamuja lisää..
Ehkä näkemyksesi johtuu vain tiedon puutteesta. Kepuhan suhtautuu nuivasti ihmisten kouluttamiseen ja sivistämiseen. Tämä vika voi parantua tietoa lisäämällä edellyttäen, että vastaanottajalla ns. koulupää. Pahempi vika on sitten asennevamma, jota on jo vaikeampi korjata.
1. Tässä olet oikeassa osittain. Yrityksen perustamisen tavoitteena tulee yhteiskunnallisesta näkökulmasta olla työllisyyden lisääminen. Yhteiskunnan kannalta ei ole mitään järkeä siinä, että yrityksiä perustetaan vain yrittäjän rikastumista varten. Näin ajatellaan enää vain hyvin alkeellisissa yhteiskunnissa.
2. Kaikki kuntien ja valtion palvelukseen ajattelu näyttäisi ainakin todellisuuden perusteella olevan vallalla Kepukunnissa. Tilastojen mukaan Kepukuntien suurin työllistäjä on julkinen sektori. Ja sitten on lisäksi sellaisia kepukuntia, joissa julkisen sektorin työllistämisen ohella ns. yrittäjille työnnetään tolkuttomasti verovaroilla kerättyjä tukiaisia. Ei tämä nyt taida olla ihan demarien ajatus.
3. Milloin demarit ovat lakoilla vastustaneet laivatilauksia?
4. Käytännössä demarit sen paremmin kuin muutkaan eivät ole sorsineet yrityksiä. Myös demarit ostavat yritysten tuotteita ja käyttävät niiden tarjoamia palveluja. Vain oman talouden kestävyys asettaa siinä raamit. Nämä raamit taas määritellään osin myös yrityksissä. Autotehtailija Ford keksi aikoinaan tuplata työntekijöidensä palkat jotta näillä olisi varaa ostaa Ford-merkkinen auto. Fordin temppu toimi ja Fordeja alkoi mennä kuin kuumille kiville.
5. Julkisen sektorin toiminnassa veloilla ja saatavilla on erilainen merkitys kuin yksityistaloudessa. Kun talous ei vedä, suositellaan usein velkaantumista ja talouden elvyttämistä. Erityisen vahvana tämä oppi on USAssa. Ovatkohan kaikki siellä demareita?
6. Tämä ei valitettavasti auennut lukijalle.
7. Mihin mahtaa perustua väite siitä, että kaikki rahat pitää jakaa ulkomaille. Demarit ovat kyllä suosineet kehitysapua. Siinähän ideana on mm. se, että autetaan kriisimaiden kansalaisia, jotta nämä voisivat elää omassa maassaan ja kehittää talouttaa. Se nähdään siis parempana kuin hallitsematon maahanmuutto. Suomi ottaa ulkomailta vain pakolaisia ja turvapaikanhakijoita sekä työperäisiä maahanmuuttajia sen lisäksi, että EUssa on vapaa työvoiman liikkuvuus. Nythän näitä ulkomaalaisia on otettu tänne tämän hallituksen aikana enemmän kuin kertaakaan aiemmin eikä hallituksessa ole edes yhtään piilodemaria. Pääministeri tarjosi jopa oman asuntonsa näiden käyttöön. Stubb on puhunu aina lämpimästi siirtolaisista ja kepulainen entinen pääministeri Mari Kiviniemi nimitteli Kreikkatukia arvostelleita persuja ja demareita maanpetturuudesta.
Tiedot voivat olla tuskallisia, mutta ehkä muutama burana auttaa.
SDP:n lahjoja tälle maalle ovat viimeisten sadan vuoden ajalta:
- Kalevi Sorsa (70 ja 80-luvulla Valco-sotku, sai lahjuksia, haaskattiin helvetisti veronmaksajien rahoja, mitäpä laskutaidoiltaan kehno demari olisi osannut)
- Ulf Sundqvist (punapääoman tuho, STS-pankissa tuhannet menettivät rahansa kun pankinjohtajat eivät osanneet laskea)
- Erkki Liikanen (90-luvun lamaa edeltäneen ajan valtiovarainministeri, Lama-Liikanen)
- Mauno Koivisto (toinen laman arkkitehdeista ja sotkun korjaaminen jätettiinkin Esko Aholle)
- Jouni Backman (ympäristöministeri jonka aikana kehiteltiin kesämökkien jätevesifarssi)
- Arja Alho, no voi itku.. kyynel sentään
- Sinikka Mönkäre, siunasi Liliuksen miljoonat. Oligarkkien toveri :D
- Tarja Halonen = SAK ja DDR?
- Otto Wille Kuusinen = sisällissodan ideoija, SDP:ssä 1911-1913
- Matti Ahde (Ahteiden hassunkurinen perhe, voi venkuloita)
- Mikael Jungner (rekrysi YLE:en vasuritoimittajia ja nyt rakkauspuolueen ilosanoman julistaja)
- Kalle Isokallio, sai potkut Nokialta ja tilalle Ollilla (Kesk) joka nosti firman suosta, siitäkö yleinen katkeruus
- Jutta Jurpilainen (wiii kän duuu it ja hyvätuloisuuden rajat)
- Eero Heinäluoma (SDP:n itseoikeutettu Jeesus)
- Jouko Ahonen (aina yhtä joustamaton suomalaisen metsäteollisuuden tuhoaja)
Nämä olivat aikanaan monta kertaa suurempia sotkuja kuin taannoinen "vaalirahakohu":
Sundqvist-jupakka ? Wikipedia
Valco ? Wikipedia
Kyllähän tuota SDP:n piilotukea - eli AY maksujen vähennysoikeutta - pitäisi leikata. Tai lakkauttaahan se tietysti pitäisi kokonaan. Jokainen saisi jatkossa maksaa yhdistyksiensä ja kyläseurojensa jäsenmaksut yksin ilman että sivulliset (veronmaksajat) sitä joutuvat siitä kärsimään.
punapääoma jaksaa nykyisin ?
SDP ? Sehän on demarin työpaikka , myös AY:liitot työllistävät demareita , ertyisesti AKT: kommunisteja . Hellehän ei kukaan muu suostu palkkaa maksamaan