Jutut kiertää ?

noompahanjuttu

Median silmissä Juha Sipilä on mysteerien mies vielä tänäkin päivänä. Hänen tiedetään olevan uskonnolliselta vakaamukseltaan lestadiolainen, viiden lapsen isä ja kolmen lapsen isoisä. Hänestä tiedetään kuinka hän loi omaisuutensa, ja että hän on yrittäjähenkinen sekä avulias. Paljoa muuta hänestä ei tiedäkään, koska Sipilän tie yhdeksi Suomen vaikutusvaltaisimmista poliitikoista on ollut niin nopea, ettei hänen taustojaan ole pystytty aukaisemaan julkisuudessa. Seurakunta vaikenee syyttäjiensä edessä, aivan kuten Jeesus Nasaretilainen ennen heitä.

- Mikä tämä Juha sitten on oikein miehiään?

Juha Sipilä on ammatiltaan diplomi-insinööri. Hänellä on pitkä kokemus yrityselämästä, niin työntekijänä kuin yrittäjänäkin. Ensimmäisen yrityksensä Solitra Oy:n Sipilä osti jo vuonna 1994, toimittuaan ensin muutaman vuoden yrityksen toimitusjohtajana. IT-alan huippuvuosina matkapuhelinverkkojen suurtaajuussuodattimia valmistanut yritys kasvoi valtavaa vauhtia, ja Sipilä näki mahdollisuutensa tulleen jo hyvin pian. Hän myi Solitra Oy:n amerikkalaiselle ADC Telecommunicationsille vain kaksi vuotta myöhemmin. Sipilän kerrotaan tienanneen kaupoista lähes 12 miljoonaa euroa, jonka myötä hänestä tuli Oulun yksi ensimmäisistä IT-miljonääreistä. Solitra Oy:tä on sittemmin kritisoitu muunmuassa työsuojelun laiminlyömisestä.

Vuonna 1995 Sipilä perusti Fortel Invest Oy:n, joka on teknologiayritysten pääomarahoitukseen keskittynyt yritys. Yhtiö oli voitollinen vain neljänä vuotena vuosien 1995 – 2012 välisenä aikana. Vuoden 2001 jälkeen plusmerkkisiä vuosia ei ole ollut ainuttakaan. Sipilän liiketoimintaa on tutkinut mm. Iltalehti.

Fortel Invest Oy on ehtinyt olla monessa mukana, ja onpa Sipilää epäilyty myös tapauksesta, johon liittyi veropetosepäilyjä sekä sisäpiirikauppoja. Kyse oli Arctos Capital nimisestä pääomasijoitusyhtiöstä, jonka hallitukseen Juha Sipilä astui vuonna 1998. Sipilän omistama yhtiö Fortel Communications Oy oli Arctosin yksi kymmenestä suurimmasta omistajasta.

Suurien omistajien joukkoon kuului myös Sipilän serkku, veroprofessori Heikki Niskakangas Kapitum Oy:nsä kautta. Elokuussa 1998, kun Sipilä oli toiminut Arctos Capitalin hallituksessa vasta neljä kuukautta, alkoi yhtiön kurssi nousta räjähdysmäisesti. Vielä saman kuukauden aikana Arctos ja Peter Fagernäsin luotsaama Conventum ilmoittivat fuusioituvansa täyden palvelun investointipankiksi.

Kaupoista kiinnostui myös rahoitustarkastus, jota kummastutti ennen kaikkea se, miksi jotkut tiesivät ostaa reippaasti Arctosin osakkeita jo ennen fuusioitumista. Yksi innokkaimmista ostajista oli Sipilän sukulaismies Heikki Niskakangas, jonka osakekaupat tulivat ilmi vasta myöhemmin. Fuusioitumisen myötä Niskakangas myi osakkeensa tuntuvalla voitolla. Kesällä 2002 häntä epäiltiin myös veropetoksesta, mutta syyte kuitenkin kaatui korkeimman oikeuden käsittelyssä vuonna 2006. Veroprofessori yksinkertaisesti oli ”unohtanut” ilmoittaa osakevoittonsa verottajalle. Tämä varmasti sattuu kunnian päälle, kun ajattelee miehen ammattia, mutta tällä tuskin kuitenkaan oli mitään tekemistä keskustan puheenjohtajan kanssa.

Enemmän meitä kiinnostaa se, kuinka Heikki Niskakangas tiesi keplotella osakkeillaan juuri oikeaan aikaan. Mediassa Niskakangas on vakuuttanut, että sisäpiiritietoa ei liikkunut hänen ja hallituksen jäsenen Juha Sipilän välillä. Ilmeisesti hän oli vain osakemarkkinoilla äärimmäisen onnekas. Myös Sipilä on vakuutellut syyttömyyttään. Hänen mukaansa mies kuuluu siihen suomalaiseen enemmistöön, joka ei ole selvillä serkkujensa sijoituksista tai taloudenhoidosta. Ei, vaikka Niskakangas huolehti samaan aikaan niin oman yhtiönsä Kapitum Oy:n kuin Sipilän Fortel Invest Oy:nkin arvopaperisalkkujen hoidosta.

Juha Sipilän osakekaupat herättivät kummastusta myös vuonna 2000, jolloin hän istui vuonna 1995 perustetun JOT Automationin hallituksessa. Tuolloin mediakeskiöön nousi uutinen, jonka mukaan JOT:n hallituksen jäsenet olisivat myyneet omistamiaan osakkeita yli 837 miljoonalla markalla vain muutama kuukausi ennen yhtiön antamaa tulosvaroitusta. Myös hallituksessa istunut Juha Sipilä oli myynyt JOT-osakkeitaan yli 6,6 miljoonalla markalla, vain kolme kuukautta ennen huhtikuun alussa annettua tulosvaroitusta.

Tehtyjen selvitysten mukaan kaupankäynnissä noudatettiin kaikkia tieteen ja taiteen sääntöjä. Osto- ja myyntihetkillä ei tutkinnan mukaan ollut kaupan esteenä olevaa tietoa. Sipilä on ilmoittanut pitävänsä kysymystä loukkaavana, koska sisäpiiritiedon käyttö on lain mukaan rikos.

Rahoitustarkastus selvitteli myös sitä, miten JOT Automation oli tammikuussa tiedottanut kehityksestään ja saanut yhtiön kurssin kovaan nousuun, vain kolme kuukautta ennen tulosvaroitusta. Yhtiö kuitenkin selvisi nuhteilla.

Aikas monta "yhteensattumaa" liittyy Juha Sipilän historiaan. Onko mies sittenkään niin puhtoinen, kun valtavalla mediavyörytyksellä on pyritty osoittamaan...

5

154

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Talousnero

      Kyllä se kun valtakunnansalin "uskonveljiä" on siellä täällä sopivissa viroissa auttaa kummasti..

    • Onhan_se_luon-

      nollista, että Juha Sipilä operoi niillä rahoillaan, jotka hän on yritystoiminnassaan onnistunut voittamaan.

      Aloituksessa sanottiin, että Juha Sipilä olisi yrityskaupoillaan saanut 12 miljoonaa euroa. Juha Sipilä itse mainitsi TV-haastattalussa, että hän sai firmansa myynnistä 100 miljoonaa markkaa eli noin 16 miljoonaa euroa. Tavallisen ihmisen kannalta ei tietenkään ole paljonkaan eroa sillä, saako 12 vai 16 miljoonaa euroa.

      Yhteiskunnallisten asioiden harrastuksestahan Juha Sipilä on nyt politiikassa. Hänellä ei ole semmoisia elämisen murheitä kuin meillä tavallisilla pulliaisilla. Tietenkin voimme aina kahdehtia Juha Sipilää ja hänen vaurauttaan, mutta eihän siitä kaikille voi riittää. Jokainen suomalainen saisi 3 euroa, jos Juha Sipilä jakaisi rahansa meille kaikille tasan. Jos Sipilä lähettäisi minulle nuo minulle kaiketi kuuluvat kolme euroa, saisin niillä kolme tölkkiä olutta Lidlistä, ei siis edes kunnon känniä.

      Oletettavasti perusteellisen aloituksen kirjoittaneen tiedot Sipilän yritystoiminnasta ja myöhemmästä sijoitustoiminnasta ovat pääosin oikeat. En kuitenkaan usko, että Sipilä tietoisesti olisi toiminut lainvastaisesti. Ymmärrettävää on, että hän on pyrkinyt saamaan varoilleen mahdollisimman suuren tuoton turvatakseen lastensa ja lastenlastensakin elämän. Meillä kaikillahan ei ole mahdollisuutta tällaiseen turvaamiseen, mutta kun kerran Sipilällä on, niin miksemme soisi sitä hänelle? Kateudesta ehkä.

      Me tavalliset ihmisethän - 30.000 äänestäjää, joista vain ehkä pari kolme on miljonäärejä - olemme äänestäneet Juha Sipilän eduskuntaan ja sitä kautta pääministeriksi. Parhaansahan Sipilä on työssää yrittänyt. Hänen hallituskautenaan on nyt tapahtunut yllätyksiäkin niin kuin esimerkiksi tämä turvapaikanhakijoiden ryntäys, jota on vaikea hoitaa. Voisimmehan kaikki rukoilla niin Sipilälle kuin hallituksellekin Jumalan siunausta.

      Onhan Sipilä toki parempi vaihtoehto pääministeriksi kuin esimerkiksi SDP:n Antti Rinne. Systeemi vain on nyt sellainen, että niitä arvostellaan, jotka ovat vallassa.

      Arvostan syvästi myös Juha Sipilän uskonnollista vakaumusta. Onhan tunnettua, että lestadiolaiset pyörittävät merkittävää osaa maan elinkeinoelämästä ja työllistävät suuren määrän ihmisiä. Uskonnollisen vakaumuksen suhteen asia on juuri niin kuin ministeri Tapani Tölli joitakin vuosia sitten sanoi, että mediassa halutaan luoda mielikuvaa, että uskonnollinen tai muu vakaumus tekisi henkilön pätemättömäksi johonkin julkiseen virkaan tai tehtävään.

      Ehkei pääministeri Juha Sipilä varsinaisesti ole mikään median suosikkipoika, mutta hän pärjää oikein hyvin, koska on rehellinen, näyttääkin rehelliseltä, ei näyttele ja sanoo asiat niin kuin ne hänen mielestään ovat. Meillä tavallisilla kansalaisilla on nyt täysi syy tukea Juha Sipilää.

      • HuuHaaUkko

        Toveri Sipilä vois tehdä jotain muutakin kuin uhkailla pakkolailla ja leikkauslistoilla.Ei niillä Suomea Rakenneta.Esim.Vuotoksen allas on edelleen rakentamatta ja Lemmenjoen Kulta-aarre odottaa kaivajaansa.Miksi Sipilä ei aloita massiivisia rakentamishankkeita??Täys nyhjäke koko mies.Kekkonen oli kuitenkin Mies isolla M-kirjaimella ja pani hankkeet käyntiin ja miehet töihin.


    • hyytnen

      NO ONHAN SIIPILÄ OUTO ILMESTYS RAKASTAA VAIN KEPULEITA JA KOKKAREITA??? Vihaa koiranäyttelyitä, urheilukilpailuja, eri uskoisia, katsoo salassa netistä insestiä, pornoa, rakastaa mamuja , homoja. VIHAA NAISIA ALISTAA NIITÄ, naiset ovat panopuita, lapsentekokoneita, nainen on orja esikoislestadiolaisen silmissä . ITSE ON RAHANAHNE MIELIPUOLI UHKAILIJA, SYNTINEN MIELISAIRAS

    • huippuesimerkki

      jup, eihän kukaan vaurastu Suomessa muuten kuin;
      .. viekkaudella vääryydellä ja kepuloinnilla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      137
      810
    2. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      642
    3. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      70
      619
    4. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      571
    5. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      529
    6. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      510
    7. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      489
    8. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      36
      485
    9. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      94
      472
    10. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      21
      468
    11. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      264
      460
    12. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      37
      411
    13. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      25
      397
    14. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      86
      396
    15. Sofia ja Jeffrey yhdessä

      Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      395
    16. 21
      392
    17. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      33
      391
    18. Mikä on ollut ihanin

      Kohtaaminen kaivattusi kanssa? Mistä haaveilet hänen kanssaan?
      Ikävä
      13
      385
    19. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      24
      376
    20. Kun asiat pitkittyy niin ne mutkistuu

      Mutkaista jo on, ei nämä enää selviä.
      Ikävä
      29
      374
    Aihe