kiinteistönvälittäjistä

äläala

Oli hieno lukea tuon "jethron" vuodatus kun välittäjät joutuvat hakemaan pätevyyksiä.Unohtaa nyt kyllä pahasti sen että sama homma se on muillakin aloilla mutta hän katsoo että mitähän mieltä ammattiliitot on?Samaa mieltä kuin muillakin aloilla,näin se vaan on.Ei sitä Turun poika muuta mihinkään vaikka tv:ssä esiintyykin.Se on aivan oikein että saadaan "häslärit" pois kuvioista,alalta kuin alalta,on naama tv:ssä tai ei.Tosiasiassa tiedossa ollut varmaan "jethrollakin" se että tiedetty jo 2,5 vuotta että näin tulee tapahtumaan?Mikä siinä ihmeellistä?Vai eikö ole kiinnostanut?

2

155

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mikäonkauppakamari

      LKV tutkinto tuli pakolliseksi-mutta tutkinnon voi suorittaa vain Kauppakamarin järj.tilaisuudessa. Kuka valvoo näitä tutkintoja. Laatiko samat ihmiset kysymykset ketä järjestää preppauskurssit-ja ehkä vielä "tarkastaa" kokeetkin. Kyllä tuolla kokeella jotain tietysti mitataan-ainakin nopeutta. Vähän sama jos lääkärin koulutuksenkin voisi järjestää vain ja ainoastaan vaikka Attendo...Kyllä LKV tutkinnon pitää voida suorittaa myös julkisissa oppilaitoksissa.

    • kewadq

      Tentissä saa olla materiaalit mukana. Vaikeusasteeltaan tentti vastaa korkeintaan oikeustieteen peruskurssien tasoa - jos sitäkään. Tentin reputustilastot luultavasti suurelta osin kertovat siitä, että läpipääsyä mennään yrittämään täysin valmistautumattomana. Mutta jos edes hyvin valmistautuneena ei pääse tenttiä läpi, sopii kyllä katsoa peiliin ja miettiä, onko oikeasti sopiva henkilö hoitamaan näinkin tärkeitä toisten ihmisten asioita? Vai kannattaisiko sittenkin etsiä ura jostain vähän yksinkertaisemmista hommista?

      Lisäksi tuo asiasta poraaminen tässä vaiheessa on todella turhaa. Välittäjillä ja välitysliikkeillä on ollut hyvin aikaa sopeutua tilanteeseen ja käydä suorittamassa tentti - ja tarvittaessa vaihtaa henkilökuntaa niin että riittävä osuus välittäjistä on tentin saanut suoritettua. Se, että edelleenkään lukuisat välitysliikkeet eivät tätä ehtoa täytä, osoittaa aikamoista välinpitämättömyyttä - ja sopii kysyä, että meidänkö pitäisi antaa näiden ihmisten huolehtia todennäköisesti elämämme suurimmista hankinnoista?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      168
      1026
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      60
      822
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      86
      800
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      737
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      663
    6. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      62
      599
    7. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      76
      597
    8. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      46
      569
    9. 28
      565
    10. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      565
    Aihe