Raatteen tien tapahtumat toistuivat?

Venäjän nykyinen propakandakoneisto on taas käynyt ylikierroksilla kuten Talvisodan aikoihinkin. Nyt Duuman kiihkokansalliset kansanedustajat olivat laatineet toimintaohjeen, jonka mukaan venäläisten jääkiekkoilijoiden oli otettava sotapoliittinen pakkovoitto Natoon pyrkivästä Suomesta. Samalla tavalla Stalin ohjeisti Raatteen tiellä taistelleita venäläisiä järjestämään torvisoittoparaatin Oulussa, kun Suomi olisi katkaistu kahtia.

Molemmat kiihkokansalliset ohjeistukset menivät aivan hukkaan. Raatteen tiellä soittajat väsähtivät lumihankeen ja torvet lyötiin ruttuun, ja sama kohtalo oli Venäjän nuorilla jääkiekkoilijoilla. Venäjä yrittää vielä pelata jälkipeliä, mutta kultamitalit pysyvät suomalaispelaajien kaulassa.

http://www.iltasanomat.fi/mmkiekko/art-1451985018014.html

http://www.iltasanomat.fi/mmkiekko/art-1451977445183.html

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SeAvarakatseinen

      TROLLIT voivat SELOSTAA nyt kaikille tsuhnille, mikä on tuo sotapoliittinem VOITTO, mikä oli tarkoitus Suomen nuorten maajoukkueesta ottaa?

      "Sota" käytiin ja SUOMI /Suomen joukue nyt ilmeisesti SAI sekä sen kansannninväisesti tunnustetun tavallisen voiton että venäläisten havitteleman "sotapoliittisen voiton"!
      Vai ihanko tuo VOITTO koskee koko Suomen valtiota? (Venäläinen malli)

      JA tappio Venäjän valtiota .... tietysti.

      Suomi voi nyt vaatia voittajavaltion elkein tappion kärsineeltä Venäjän valtiolta SOTA-korvauksia. Aluksi tietysti Karjala ja muut ryöstetyt alueet takaisin ja myöhemmin kun Venäjä saa taloutensa kuntoon, niin palauttellee sitten ne kultadollarit korkoinen (n. 70 vuotta) pikkuhiljaa Suomen valtiolle.

      Jaellaan ne sitten karjalaisille kun aloitetaan Karjalan ja kalevalaisten maiden jälleeenrakennus.

      • Loistava idea

        Esitit aivan loistavan idean. Näissä jääkiekkoturnauksen jälkitunnelmissa olisi tosiaan hyvä aloittaa neuvottelut Karjalan palauttamisesta.

        Voitaisiin heti alkajaisiksi ehdottaa pientä vaihtokauppaa. Jos Venäjä välittömästi palauttaa Karjalan takaisin, niin seuraavassa jääkiekkoturnauksessa Suomi voi tarjota Venäjälle mahdollisuuden voittaa keskinäinen kamppailu. Jääkiekkoa rakastava Staputler voisi nopeastikin hyväksyä tämän tarjouksen, ja niinhän saisimme Karjalan pian takaisin.


    • kirjoit

      Venäjän tavoitteena on saada malmiot.Putin puhui kaivostoiminnan toteuttamisesta. Jota voi totuttaa isot tahot.EI suomella ole varoja eikä Ville Niinistö anna kai anataisikaan.

    • pikitieonkuuma

      Raatteentie on heti asfaltoitava

    • Tunnelma kuin Raatteen tiellä?

      Taas tavallisia venäläisiä on kuollut lumeen, koska pelastustoimet epäonnistuivat tai niitä ei katsottu tarpeelliseksi edes aloittaa. Venäjän holtiton horjuminen on saavuttanut jo hälyttättävät mittasuhteet. Yhteiskuntarauha ei enää kauaa säily. Saamme siis Karjalan pian takaisin.

      http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2016010920934118_ul.shtml

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      31
      6046
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      39
      3962
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      183
      3343
    4. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      12
      2838
    5. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      29
      2262
    6. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      2247
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      162
      1916
    8. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      23
      1699
    9. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      27
      1418
    10. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1372
    Aihe