Katselin töllöstä tsunamin tuhoja. Joku tuhosta pelastunut uskis kehui, että hänellä oli siunausta. Siis hukkuneella uskiksella ei ollut siunausta? Mielestäni siellä pelastuneet tai kuolleet ovat keskimäärin samanlaisia, eikä kellään ole siunausta. Kuka muka siunatut on siunannut? Mitä siunaaminen tarkoittaa? Ennen eukot siunasivat ja päivittelivät.
Muistan lapsuudestani, kuinka uskisakat selvittelivät asioita. Kun joku kristinuskovainen sairastui, niin tosiuskovaista jumala koetteli, mutta maallistunutta uskista jumala rankaisi! Näin on hirmuista uskisten kaksinaismoraali.
Uskisten aivot ovat halvaantuneet. Eivätkö he tajua, että kristinusko ja kirkko valtion toisena peruspilarina alistavat kansalaisen alamaiseksi ja nöyryyttävät alistetuksi avuttomaksi ihmiseläimeksi. Kristinusko ja kirkko huolehtivat henkisestä väkivallasta.
Toinen valtion peruspilari poliisi ja armeija hoitavat uskikset, jos he ryhtyvät vaikka hillumaan miekkareissa tai napisemaan. Poliisi ja armeija huolehtivat uskisalamaisten ruumiillisesta väkivallasta, sillä elämme porvariston diktatuurissa, jonka peitenimi on demokratia.
Uskisten kaksinaismoraali
13
397
Vastaukset 13
- Mörri
Porvarismissa yksi ihminen sortaa toista. Kommunismissa asiat ovat aivan päinvastoin.
Tässä maassa on uskonnonvapaus. Jos kristinusko ei miellytä, ryhdy vaikka wiccanoidaksi. - Salla
Lapsuudestasi asti siis olet miettinyt 'uskiksia'
ja mitä he oikein puuhailevat. Et ilmeisesti pääse aiheesta ylitse. Uskonasiat ovat siis lähellä sydäntäsi, onnittelut! Jos et voi voittaa heitä, liity heihin!- Mirka... .. ....
Uskisten järjettömyyksiin törmää joka päivä. Ei niitä voi olla huomaamatta.
- Väsynyt
En nähnyt ko. haastattelua.
Jos pelastunut sanoo, että hänellä oli siunausta, ei se suinkaan tarkoita sitä, että hän ajattelisi, että Jumala ei olisi hukkuneitakin siunannut.
Ylipäänsä mikä tahansa arvostelu näiden tusnamista pelastuneiden sanoja kohtaan on paitsi kohtuutonta, myös väärin.
Jokainen heistä on psykologisessa shokissa ja jokainen heistä on oikeutettu sanomaan ja puhumaan juuri sitä, mitä tuossa tilassa puhuvatkin.
Niitä ei tule nyt arvostella millään tavoin.
heidän puheiden arvostelu osoittaa arvostelijan etiikan ja moraalin puutetta, mikä on ihan yhtä paha asia kuin kaksinaismoralismikin. - Trubaduuri
Töllön katsominen on itsemanipulaatiota, siis.
Älä ole enää avuton ateisti. Nouse kapinaan ei mitään vastaan ja ala ihmiseksi, usko. Ala elämään.
Äläkä demonisoi asioita, aläkä missään nimessä tee
sitä ihmistä. Eli, nouse kahdelle jalalle sinäkin!- Niekirge
Voisivat jo lakata leikkimästä apinaa...
- St. Pauli
Jos ei kuole, on Jumalan suojeluksessa koska vielä on elämää elämättä ja läheisilleen voi vielä tehdä monta kivaa juttua.
Jos kuolee, on Jumalan suojeluksessa, koska pääsee elämisen vaivoista ja voi siirtyä eteenpäin sinne jonnekin mihin nyt sitten matkalla onkaan.
Ei ole olemassa mitään kirousta, rangaistusta ja näin päin pois. Kaikki mitään tapahtuu on aina siunaukseksi.
Uskonnosta riippumatta on mahdollista tiedostaa että mikään EI VOI mennä elämässä ikinä väärin. Vaikka se tietysti henkilökohtaisesti tuntuukin väärältä joskus, kun koskee. Mutta kaikki me kerran kuolemme. Jotkut vain aikaisemmin ja jotkut sitten myöhemmin. Mikä siinä sitten on niin hirvittävää että joku kuoli jo tänään... on jutut taas :o
- Verna
Joku ateisti sanoisi, että hänellä oli onnea, kun pelastui, joku uskova sanoisi samassa tilanteessa, että hänellä oli siunausta.
Miten ihmeessä se ateisti voisi sanoa, että hänellä oli onnea, siis hukkuneilla ateisteilla ei ollut onnea. Mielestäni pelastuneet ja kuolleet ovat keskimäärin samanlaisia eikä kukaan voi omia onnea vain itselleen.
Minäkin muistan lapsuudestani, että jotkut käyttivät sanaa rangaista ja jotkut sanaa koetella. On se kamalaa, kun ihmiset käyttävät erilaisia sanoja. Jos ei tiedä, mitä siunaaminen hengellisesä kielessä tarkoittaa, niin ainahan voi puhua päivittelemisestä. Se on ainakin kaikille tuttu.
Jos Mapitusinsinööri luulee, että eri tavoin kuin hän ajattelevilla on halvaantuneet aivot, niin se ei todista itse asiasta mitään, vaan vain inssin omituisista käsityksistä ihmisten aivoista.- ...............
onneksi palstalla on yksi joka tietää ja opastaa
- .....,.....
............... kirjoitti:
onneksi palstalla on yksi joka tietää ja opastaa
keskustelevat keskenään.
- nimmariksi
.....,..... kirjoitti:
keskustelevat keskenään.
muuta kuin pisteet HEHEHHHEHEHE HEHE
- rietää,
nimmariksi kirjoitti:
muuta kuin pisteet HEHEHHHEHEHE HEHE
että hehen on mirka varannut itselleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri651722- 931048
- 591000
Koska tulet minulle näkyväksi
Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi45834Nainen, olet ihanin maan päällä
Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa41800Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven
Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviilipoliisiauton oven Mies kuvasi keskiviikkoiltana bus284789Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?
Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,257707- 55687
" Hae roolisi miljardien Pyhäjärveltä"?
Perjantain 14.8. viesti TV:ssä oli hätkähdyttävän todellista kuultavaa. Tähän on tultu. Pyhäjärvi- selvitykseen, tied92642Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista
Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l114593