Masennus ja käsiin kuivunt elämä

elämäonkuivunutmulla

Auttakaa! Olen sijaisperheessä kasvanut. Ja sijaisvanhempani eivät ole milloinkaa ymmärtäneet minua oikeasti. Olemme rampanneet perheterapeutissa, ja vanhemmat vierittävät kaiken minun syyksi! He tietävät että en uskalla sanoa totuutta terapeutilla, ja terapeutit eivät kuitenkaan uskoisi minua.., sillä sijaisvanhempani osaisivat vierittää syyt minun niskoille.

Ulkoapäin hymyilen ja olen "iloinen" ihminen, mutta sisältä minun sydän on särkynyt ja en hymyile.

Väsään aina jonkun tekohymyn terapeuteille ja sanon että kaikki on hyvin! Ja katsahdan vanhempiini, ikäänkuin katsoakseni oliko lause hyvä, ettei mitään vaan paljastuisi!

Sijaisvanhempani ovat itsekkäitä eivätkä ymmärrä minua!
Minulla on myös käytösongelmia, sillä minun on paha olla!

Olen yrittänyt itsemurhaa, mutta en ole pystynyt. En ole ollenkaan rohkea jos en siihen pysty..

Minun oli pakko avautua tänne, sillä terapeutit väittävät että ymmärtävät vaikka toisin on!

Olenko ainoa jolla on sama tilanne? KERTOKAA.

3

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • apua-hakemaan

      ihan vaan tuli mieleen, mitä jos koulun/terveyskeskuksen kautta hakeutuisit yksin psykologille, nimenomaan ei psykiatrille (he vaan määräävät pillereitä ja ongelma pois) saattaa myös kestää että löydät sen ihmisen kenelle haluat/ uskallat puhua..älä anna aikuisten pompottaa ;)

      • elämäonkuivunutmulla

        Kiitos! Minäpä kokeilen :) Veitset kyllä houkuttaa, mutta eihän tätä enää kauaa kestä kun pääsee muuttamaan omaan kotiin.


    • Hei nimimerkki, elämäonkuivunutmulla

      Olen pahoillani tilanteestasi, tuntuu varmasti tosi kurjalle tuollainen olo ja vaihe. Älä kuitenkaan luovuta vaan luota siihen, että elämässäon monenlaista, hyvää ja huonoa, kumpikin kuuluu elämään. Nyt sinulla on ikävä vaihe. Etsi itsellesi apua, ole itsesi puolella. Yritä joskus jutella sijaisvanhempiesi kanssa miten koet asian, luulen kaikesta huolimatta, että olet heille tärkeä. Ei kannata esittää terapiassa muuta kuin mikä on, terapian tarkoitus on auttaa ja tukea - ei se onnistu, jos siellä antaa väärän kuvan asioista, se ei ole kenenkään etu. Elämäsi muuttuu paremmaksi, anna sen tapahtua ja yritä itsekin vaikuttaa siihen.

      Tsemppiä sinulle,
      Pirkko-pappi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      120
      3028
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      35
      1415
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      104
      1279
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1027
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1017
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      133
      998
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      937
    8. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      747
    9. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      723
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      112
      681
    Aihe