Luiden salat Ylen Areenassa

Televisio näytti jo ensimmäisen osan kolmiosaisesta sarjasta Luiden salat ja Areenassa se on katsottavissa edelleen.

http://areena.yle.fi/1-2215533

Suosittelen tätä sarjaa evokeille muistin virkistämiseen ja kretuille tiedonhalun tyydyttämiseen tai ainakin herättämiseen. Ehkäpä joku jopa oivaltaa, että yksittäinenkin hammas tai luu kertoo muutakin kuin sen että se on hammas tai luu.

7

69

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nami-namia

      Minulle luut edustavat jotain erittäin hienosyisiä arvoja, makukeitossa. Maistuis varmaan salukillekin, vai pitääkö hän enemmän maasta kaivetun mausta?

      • Siinä tulikin sitten todellista tieteellistä kreationismia edustava asiantuntijanlausunto. Kunnon kriitikko osaa arvostella tv-ohjelman viitsimättä edes katsoa sitä.


    • Luiden salat piilevät siinä, kuka on luonut luut? Monille ihmisille, jopa tiedemiehille, se on jäänyt salaisuudeksi ja tuskin tuota salaisuutta paljastetaan tuossa ohjelmassakaan. Niin varjeltu on niiden alkuperä.
      On kuitenkin olemassa eräs kirja, joka kertoo luiden alkuperän, mutta se kirja on sensuroitu kaikissa maallisissa tieteellisissä radio- ja tiedeohjelmissa. Sitä kirjaa ei todennäköisesti saa lukea eikä siteerata tiedeyhteisöissä ja monet haluaisivat kieltää sen käyttämisen kouluissa.
      Monet ateistit, evolutionistit ja vapaa-ajattelijat pelkäävät tuota kirjaa. Monissa maissa tuota kirjaa ei saa julkisesti pitää esillä. Kuitenkin tuo kirja on muuttanut miljoonien ihmisten elämän totaalisesti positiivisella tavalla. Siksi siitä on tullut maailman suosituin kirja, jota on painettu yli 6 miljardia kappaletta ja viimeisimmän tiedon mukaan 492 eri kielelle. Mikähän mahtaa olla tuon kirjan nimi?

      • ...joten mitään muuta meidän ei tarvitse luista tietääkään.

        Omituista kyllä sinulla on sittenkin hiven huumorintajua, vaikkei se pitkälle kannakaan. Mainitsemaasi kirjaa ei pelkää yksikään ateisti, "evolutionisti" eikä vapaa-ajattelija. Sen sijaan sen innoittamina tehtyjä julmuuksia ja järjettömyyksiä on aihetta vihata. Muistat kai että siihen vedoten on pidetty orjina tuhansia sellaisia ihmisiä, joiden aikaisempaa yleiskielistä nimitystä ei saa enää käyttää? Äläkä sano että sellaiseen syyllistyivät vääränlaiset lahkolaiset, koska oikean lahkolaisuuden tietää vain se, jonka nimeä sinä kuvittelet ateistien haluavan sensuroida ja jota tietyn kirjan mukaan oikean uskovan tulee sekä peljätä että rakastaa.


      • utti
        IlkimyksenUutisvahti kirjoitti:

        ...joten mitään muuta meidän ei tarvitse luista tietääkään.

        Omituista kyllä sinulla on sittenkin hiven huumorintajua, vaikkei se pitkälle kannakaan. Mainitsemaasi kirjaa ei pelkää yksikään ateisti, "evolutionisti" eikä vapaa-ajattelija. Sen sijaan sen innoittamina tehtyjä julmuuksia ja järjettömyyksiä on aihetta vihata. Muistat kai että siihen vedoten on pidetty orjina tuhansia sellaisia ihmisiä, joiden aikaisempaa yleiskielistä nimitystä ei saa enää käyttää? Äläkä sano että sellaiseen syyllistyivät vääränlaiset lahkolaiset, koska oikean lahkolaisuuden tietää vain se, jonka nimeä sinä kuvittelet ateistien haluavan sensuroida ja jota tietyn kirjan mukaan oikean uskovan tulee sekä peljätä että rakastaa.

        "Omituista kyllä sinulla on sittenkin hiven huumorintajua, vaikkei se pitkälle kannakaan."

        Voiko tässä tapauksessa jotenkin erottaa tahallisen huumorin tahattomasta?


      • LentäväLehmä
        utti kirjoitti:

        "Omituista kyllä sinulla on sittenkin hiven huumorintajua, vaikkei se pitkälle kannakaan."

        Voiko tässä tapauksessa jotenkin erottaa tahallisen huumorin tahattomasta?

        Minä ainakaan en tiedä, mutta voisin kyllä kuvitella että tuo tahallinen Raamatun nimen piilottelu on uskovaisen huumoria.


    • hurskashulluus

      Kylläpäss se tiede on taas luotettavaa. Videosi väittää että luurangollisia eläimiä on 62 000 lajia mutta Wiki puhuu suurella varmuudella että niito on 40 000 lajia, hheheh.

      Mitä opimme tästä? EIkö, sen että jos biologit eivät osaa määritellä tuon paremmin nykyisiä lajeja niin miten he muka olisivat kykeneviä määrittelemää joillekin eläimille evoluuttisia sukupuita, heheh.

      Vitsi että te evokit olette tajuttoman sokeita tuossa uskossanne.

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Eläinkunta#Selk.C3.A4rankaiset_ja_-rangattomat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      73
      4527
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3769
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3463
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1219
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      118
      1035
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      127
      944
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      925
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe