Matujen romuautoriviä Sallasta!

Tässä siis vasta noin alkuviikon saldo,,,Siis vasta puron alku joka kiihdyttää itse itseään!!
http://yle.fi/uutiset/turvapaikanhakijat_sallassa_mafia_huijaa_ja_rahastaa_meita_murmanskissa/8581161
1169
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

LAITTAKAA NYT SAATANA SE RAJA KIINNI. EN YHTÄÄN IHMETTELE, ETTÄ TÄÄLLÄ SUOMESSA ALKAA OLLA IHMISIÄ, JOTKA MIETTIVÄT RADIKALISOITUMISTA.

Äänestä

oisko keräilijät kiinnostuneita noista,,,

Äänestä

järjettömyys huipussaan(!)

Toivottavasti ajavat romuillaan takaisin ryssän puolelle.

Äänestä

Voi Jumalauta !!! miksei suomi käännytä heitä samantien takaisin. Vittu että voi olla ääliöitä suomen päättäjät. Kohta suomi on ainoa valtio maailmassa joka ottaa kaiken roskaväen vastaan.

Äänestä

Miks, nyt lappaa porukkaa Venäjältä ,afganistalaisia? Ovat asuneet 5-6 v Venäjällä. Nyt tullaan Suomeen parempien tukien perässä ilmaiseen täyshoitoon.
Olisko NaZima asialla, hänhän on mukana pakolais bisneksessä. Kyllä se on niin että ,raha se on joka ratkaisee näitten suvakkien ajatusmaailmaa!

Äänestä

"Nimettöminä ja tv-kameran ulkopuolella afganistanilaiset kertoivat salakuljettajien huijanneen, rahastaneen ja uhkailleen heitä Murmanskissa. Osa heistä kertoi asuneensa kolme vuotta Moskovassa ja tulleensa Murmanskiin kuukausi sitten lentokoneella. Tulijoista kertoivat maksaneensa salakuljettajiksi tai mafiaksi kutsumilleen henkilöille tuhansia euroja."

Eli heillä oli jo elämä Moskovassa, mutta ihan itse halusivat lähteä Murmanskiin "koittamaan onneaan". Ottaisivat selvää asioista ennen kuin lähtevät. Miksi he luottavat näihin salakuljettajiin? Uutisessa luki, että salakuljettajat olivat läteneet heitä viemään jo kymmenkunta kertaa, mutta palasivat aina takaisin, jotta saisivat lisää rahaa. Eivätkö nämä ihmiset itse ymmärrä, ettei sellaisille ihmisille anneta rahoja enää toista kertaa - eikä ainakaan kymmenkunta kertaa.

Nämä ovat aikuisia ihmisiä, jotka itse tekevät nämä päätökset. He eivät tulleet mistään sota-alueelta, vaan Moskovasta, missä olivat jo asuneet kolme vuotta. Siellä vi tehdä töitä, säästää rahaa ja sitten miettiä, onko varaa lähteä toiseen maahan asumaan.

Ihan pelleilyä ajatella, että nämä ihmiset ovat vain uhreja. Itse ovat tämän kaiken valinneet. Moskovassa voi opiskella, mennä yliopistoon ja sitten hakea vaikka vaihtoon Suomeen.

Äänestä

Eipä ole varaa tällaisena työttömänä edes tuollaisiin autoihin, onneksi meitä varten on sentään leipäjonot.

Äänestä

Kyllä Putinin venäjä on turvallinen maa periaatteessa - vaikka suomalaiselle olo voisi olla tukala eroista johtuen. Jos matut ovat Venäjälle menneet, rakentakoot nyt yhteiskuntaa yhdessä syntyperäisten venäläisten kanssa. Suomi on tuppukylä isoihin venäjän kaupunkeihin verrattuna - luulisi että iGeelit tykkäisi. Siellä miehetkin sovinistisempia, luulisi olon olevan kotoinen.

Äänestä

Kyllä tässä maassa on paljon vanäjänkielenosaajia että miksi ei tuoda sinne esille näille huijatuille ettei täällä suomessa niin onnela heille tulemassa ja odottamassa.

Äänestä

Voivoi, kyllä nyt säälittää, nyyh nyyh! Nämä matkustivat lentokoneella(!) Muurmanskiin ja sitten - heitä huijattiin!
Ainoa jota tässä hommassa on huijattu ja huijataan on tavalliset suomalaiset joiden lompakolle näitä eläteiksi tulijoita kyörätään.

Äänestä

Autolla ei saa tulla suomeen jos se ei ole suomessa tieliikenne kelpoinen, eli sillä ei saa tulla rajan yli ja se on käännytettävä ennen rajaa, sillä tulleet ei saa tulla kävellen rajan yli,tovottavasti suomen tulli noudattaa suomen lakeja tässäkin asiassa kuten se noudattaa omien kansalaistenkin kohdalla pilkulleen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tarkaaja77 kirjoitti:

Tässä siis vasta noin alkuviikon saldo,,,Siis vasta puron alku joka kiihdyttää itse itseään!!
http://yle.fi/uutiset/turvapaikanhakijat_sallassa_mafia_huijaa_ja_rahastaa_meita_murmanskissa/8581161

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu