Ydinvoimaa peliin!

Sydäntalven pakkasilla ei aurinko- eikä tuulivoimaa ole saatavilla sanovatpa teoriaherrat mitä tahansa.

Kalliisti tuotettua ja voimakkaasti tuettua aurinko- ja sähkövoimaa on tarjolla silloin, kun sitä ei tarvita.

Veronmaksajien maksamat tukiaiset menevät opportunististen sijoittajien taskuihin, säätiloista riippumatta toimivaa tuotantokapasiteettia ajetaan tukiaisten vääristämän hinnoittelun vuoki alas, ja tuhotaan maamme energiaomavaraisuus.
1669
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Sähkönkulutus suurimmillaan kuin koskaan, mutta vielä taannoin vihertaaperot jankuttivat kulutuksen vain jatkavan pienemistä, eikä uusia voimaloita tarvita. Jos näillä keleillä olisi oltu seisovien propellien varassa niin olisi jäädytty. Aurinkoenergiaakin olisi joskus helmikuussa saatu sen verran että kännykät olisi voitu lataa. Tukiaiset taas ovat valtiontalouden mätä omena, joka tuhoaa koko tuotannon.

Äänestä
  • Taisi tuo kulutushuippu tulla monelle muullekin yllätyksenä. Luultiin että sähkönkulutus ja sen myötä tuotantotarve on vähenemään päin, mutta kun totuus tulee silmille niin siinä sitten pähkäillään yllättyneenä.

    Äänestä

  • Miksi.valehdeltu kirjoitti:

    Taisi tuo kulutushuippu tulla monelle muullekin yllätyksenä. Luultiin että sähkönkulutus ja sen myötä tuotantotarve on vähenemään päin, mutta kun totuus tulee silmille niin siinä sitten pähkäillään yllättyneenä.

    Ottakaamme opiksi tuosta jottei pahempi pula pääse ns. yllättämään.

    Äänestä

Suomi tarvitsee tuhdisti energiaa, noustakseen alhostaan. Suomi jäätyy ilman energiaa, eikä teollisuus edelleenkään pyöri lihasvoimin. Saksa polttaa hiiltä, sehän se vasta on turvallista, voi vietävä!
Pakkasella on joka tapauksessa tympiä istua perse jäätyneenä, kiikkustuoliin, odotellessa tehtaiden taas saavan lisää sähköä.

Äänestä
  • Vastuuntuntoiset päättäjät ja sähtuotannosta vastaavat on asiasta tienneet jo pitkään, mutta jarruttajat, vihertaaperot mukaan lukien eivät kehitystä halunneet. Viime päivät toivottavasti opettivat heitäkin paljon.

    Äänestä

  • Ymmärsitkö, että kaikki jäätyy ilman enegiaa? et.

    Äänestä

"Sydäntalven pakkasilla ei aurinko- eikä tuulivoimaa ole saatavilla sanovatpa teoriaherrat mitä tahansa."

Mistä sinä teoriaterrieri nyt yhtäkkiä kaivat sitä ydinvoimaa?En minä kuule voi sinulle ydinvoimaksi muuttua, etenkään kun sitä ei enää kukaan halua rakentaa.

Katsotaan nyt, jos päätetyt hankkeet vielä toteutuvat. Sitten toivotaan seuraavat 80-100 vuotta, ettei mitään pahaa tapahdu, ei myöskään muualla Euroopassa.

Ehkä se tästä vielä, mutta todennäköisesti ei.

Äänestä
  • Kunhan tuulivoiman (ja muidenkin "uusiutuvien") tuet lopetetaan ja se asemoidaan muutenkin samalle viivalle muiden energiamuotojen kanssa, niin ydinvoiman rakentaminen alkaa taas kiinnostamaan.

    Äänestä

  • 0Oikeaqssahan aloittaja on, mutta tavallaan myös sinäkin. Ei sitä toimivaa tuotantoa mm. ydinvoimaa nyt oteta Suomesta lisää mistään kun ei ole. Töppäys tapahtui noin 20 vuotta sitten kun ydinvoimapäätöstä ei saatu. Yksi ponsi sen kaatoi ja ponnen ensimmäinen allekirjoittaja oli Matti Vanhanen, joka muuten nyt harmittelee sähköpulaa. Tuolloiset ydinvoiman vastustajat äänestyksessä pitäisi laittaa vastuuseen nykyisestä sähköpulasta. Minkäs taakseen jättivät sen edestään löysivät.

    Äänestä

Euroopassa vaikuttaa Pohjois-Atlantin oskillaatio
Euroopassa säähän vaikuttaa suuresti ilmiö, joka tunnetaan nimellä Pohjois-Atlantin oskillaatio eli lyhenteellä NAO.
"El Niñossa on kyse erityisesti meren pintalämpötilasta ja Pohjois-Atlantin oskillaatiossa katsotaan vain ilmanpaineita. Sitä mitataan pelkästään Azoreitten ja Islannin välisellä ilmanpaine-erolla", Laaksonen vertaa.
"Silloin kun NAO on normaalitilanteessa, meille tulee matalapaineita Atlantilta jatkuvana virtana, juuri niin kuin on viime aikoina ollut. Kun se naksahtaa toisin päin, Siperian kylmä valuu meille. Kesällä on sitten toisin päin ja meillä on kuuma sää."
Pohjois-Atlantin oskillaatio vaikuttaa säähän paitsi Euroopassa, jossain määrin myös Pohjois-Amerikassa.
"Näissä on myös se ero, että El Niño on pidempiaikainen, hitaampi kuin NAO, joka saattaa napsahtaa toisin päin ihan tuosta vain, nopeasti. Siinä puhutaan viikoista tai parin kuukauden vaihtelujaksoista. El Niño -jakso kestää vuoden verran."

Äänestä
  • Kyllä määräajoin tulevat luonnonilmiöt tulee huomioida sähköntuotantoa mitoittaessa. Aina on ollut kylmiä talvia ja leutoja talvia, koska talvet eivät ole veljiä keskenään. Kyllä alalla toimivilla on hankalat talvet olosuhteiltaan aina mielessä ja joitakin tilanteita valokuvin dokumentoitu.

    Äänestä

Ei sitä ydin voimaa niin pakosta tarvitse. Jos suomeen perustetaan lisää sellutehtaita (nyk. biotuotetehdas) niin 10 sellutehdasta vastaa energiatuotannoltaan yhtä ydinvoimalaa, koska sellutehdas on niinkin paljon yliomavarainen. Sellumäärän myynnillä saataisiin vientituloja niin paljon ettei lamasta olisi tietoakaan. Kunhan ne voitot ei sitten valuisi veroparatiiseihin ja joidenkin harvojen persiisiin. Jos puun riittävyyttä pelätään, niin Karjalassa riittää pölkkyjä, eikä ole kallista, Työvoimaa löytyy ja huippukoulutettua sellaista, eikä kustannuksetkaan ole enää kalliita kun paperi- ja muut liitot on kohta lyöty polvilleen hallituksen ja EK:n toimesta. Eihän mikään asia ole ongelma jos niitä aletaan oikeasti ratkomaan!

Äänestä
  • Yhtä biotuotetehdasta rakennetaan ja 2 on ehkä lisää tulossa. Ei mitään kymmentä. Erilaisten sähläilyjen ja väärä propagandan ansiosta sähkönkulutus oli noin 30% tuonnin varassa kun oma tuotanto oli maksimissaan. Suorastaan valehdeltiin vuodesta 2008 lähtien ettei kulutus enään nouse vaan laskee. Oli vähällä ettei jouduttu 7 tammikuuta säännöstelyyn. Sellu menee nyt hyvin kaupaksi monen köyhän vuoden jälkeen, mutta kauanko? Tuskin EK lähtee työntekijöitä ja toimihenkilöitä kyykyttämään, koska parin kuukaukauden yleislakko vie heiltä bonukset. Jokin sopimus väsätään ja Häkämies palautetaan Kokoomuksen johtoon erityisjärjestelyin, niinkuin nykyään sanotaan. Stubidosta tehdään suurlähettiläs mahdollisimman kauaksi.

    Äänestä

  • Tuosta ideasta puuttuu vain yksi asia ja sen mukana kaikki; mistä bioraaka.-aine 10 biotehtaaseen? Suomen metsien vuosikasvu ei siihen riitä.

    Äänestä

  • Museokadun.takaovelta kirjoitti:

    Yhtä biotuotetehdasta rakennetaan ja 2 on ehkä lisää tulossa. Ei mitään kymmentä. Erilaisten sähläilyjen ja väärä propagandan ansiosta sähkönkulutus oli noin 30% tuonnin varassa kun oma tuotanto oli maksimissaan. Suorastaan valehdeltiin vuodesta 2008 lähtien ettei kulutus enään nouse vaan laskee. Oli vähällä ettei jouduttu 7 tammikuuta säännöstelyyn. Sellu menee nyt hyvin kaupaksi monen köyhän vuoden jälkeen, mutta kauanko? Tuskin EK lähtee työntekijöitä ja toimihenkilöitä kyykyttämään, koska parin kuukaukauden yleislakko vie heiltä bonukset. Jokin sopimus väsätään ja Häkämies palautetaan Kokoomuksen johtoon erityisjärjestelyin, niinkuin nykyään sanotaan. Stubidosta tehdään suurlähettiläs mahdollisimman kauaksi.

    Suurin sähly on ollut Olkiluoto3. Jos sen nyt jo noin 15-vuotisen tuskien taivalluksen sijasta olisi rakennettu uusiutuvia energioita 100MW/vuosi enemmän, meillä olisi nyt noin 1500MW enemmän uusiutuvien energioiden tuotantokapasiteettia.

    Äänestä

  • stuxnet kirjoitti:

    Suurin sähly on ollut Olkiluoto3. Jos sen nyt jo noin 15-vuotisen tuskien taivalluksen sijasta olisi rakennettu uusiutuvia energioita 100MW/vuosi enemmän, meillä olisi nyt noin 1500MW enemmän uusiutuvien energioiden tuotantokapasiteettia.

    Puulla eri tavoin tuotettu sähköenergia olisi jonkin verran auttanut. Tuulivoima oli täysin seis, ekä aurinko energia saatu mittareihinkaan sydäntalven vuoksi. Se siitä tuotantoasiasta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tuulentupaa kirjoitti:

Sydäntalven pakkasilla ei aurinko- eikä tuulivoimaa ole saatavilla sanovatpa teoriaherrat mitä tahansa.

Kalliisti tuotettua ja voimakkaasti tuettua aurinko- ja sähkövoimaa on tarjolla silloin, kun sitä ei tarvita.

Veronmaksajien maksamat tukiaiset menevät opportunististen sijoittajien taskuihin, säätiloista riippumatta toimivaa tuotantokapasiteettia ajetaan tukiaisten vääristämän hinnoittelun vuoki alas, ja tuhotaan maamme energiaomavaraisuus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu