Muistakaa Nergin tausta: siivooja

Nyt pitää muistaa Nergin lausuntoja kuullessaan, että Päivi Nerg oli Riihimäellä siivoojana kunnes uskontoverinsa Päivi Räsänen ministeriaikanaan nimitti tyhjästä kaverinsa kansliapäällikön virkaan. En väheksy siivoojan työtä oikeassa tehtävässä missään nimessä. Arvostan toki hyvää siivoojaa itsekin. Siivoojan työssä.

Mutta jos siivooja saa edelleen valita vain turvapaikkasuopeita virkamiehiä ja tehdä kalliita virhepäätöksiä niin se on lähinnä järkyttävää.

Voiko siis odottaa enempää ammattitaitoa?
361321
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

Päin Nerg on jättänyt työnsä tekemättä. Siksi muut joutuvat tekemään hänen ja hänen alaistensa työt korvauksetta. Kaikki eivät ole välinpitämättömiä läheistensä turvallisuudesta.

Kiitos heille, jotka välittävät.

Äänestä

Hänhän on ilmielevä AkuAnkan Noita Milla Magia alias Nergg, taas jotain koiruuksiaan hautoo Nergin valepuvussa. Tukeva potku perseeseen niin rääkäisystä voi päätellä että Milla Magiahan se on kansliapäällikkönä. ja vielä niin suuruudenhulluna! panee naurattamaan, hehhehehehehehhhahahhahahaahahahahaahhohohhohohoohohohoohhhooO!

Äänestä

Nerg toimi Karjakkona ennen nimistystään. Sonnan luonti on hänelle tuttua ja luovaa työtä.

Nerg on jatkanut samalla sonnan luonnin luovalla linjalla.

Äänestä
  • kassaneiti siwasta pääministerinä

    Äänestä

Suhteilla päässyt

Äänestä
  • EU-maanpetturi Katalaisen ja EK-häkämiehen Kalifaatti.
    Pöpilä, Stubido, Orpo Piru, Negru ja i-Rakki-käpykaartilaiset-daesh-trash-"sotilaat".

    Äänestä

  • Onkohan kansliapäälliköksi päässyt koskaan muuten kuin suhteilla... Ei kai tuo viherfasistien Pimiä olisi muuten kansliapäällikkönä.

    Äänestä

Onko tällä Nergillä mitään soveltuvaa koulutusta? En väheksy siivoojan työtä, mutta mikä on Nergin koulutus?

Äänestä

Päivi Nerg, Maa- ja metsätiedeiden maisteri ja agronomi,....silti puhuu maanläheisesti - lantaa?

Äänestä

Unohdito tämän ihan tarkoituksella kun sanoit, että "siivoojasta kansliapäällikön virkaan"

Nerg on koulutukseltaan maatalous- ja metsätieteen maisteri ja agronomi. Hän on työskennellyt muun muassa Atrialla ja Lihapolar Oy:ssä. Ennen ministeriötä hän työskenteli Kuopion yliopistossa, ensin koulutus- ja kehittämiskeskuksen johtajana vuosina 1996–2002 ja sen jälkeen hallintojohtajana 2002–2009. Vuoden 2007 alusta hän oli johtamassa Kuopion ja Joensuun yliopistojen yhdistymistä Itä-Suomen yliopistoksi. Vuosina 2009–2012 hän toimi valtiovarainministeriön hallinto- ja kehitysjohtajana.

Mitenkäs itselläsi nuo koulutus asiat on? Peruskoulu riipin raapin? 2 vuotta vankeutta pahoinpitelystä? Keskeytetty ammattikoulu? Työttömyyskortisto?

Äänestä
  • Tuon loistava CV. Itse asiassa hysteerisen hauska, kun pysähtyy pohtimaan, mitä noina aikoina ja miten, saatiin aikaan :)

    Äänestä

  • Salla Kalsiko täällä puolustelee Nergiä. Kalsi tuli tuntemattomuudesta Nergin perässä korkeaan virkaan valtiovarainministeriössä kuten teki nousun kansantaloustieteilijä Helena Tarkkakin. Räsänen ja Nerg on nostaneet monta s......aan korkeaan virkaan

    Äänestä

  • Ompas saanut monta kertaa potkun

    Äänestä

Nergillä on sisäministeriön siistein huone. Siivoaa itse, siksi ei maailman menosta mitään tiedäkkää tai ymmärrä. Toisaalta sääliksi käy, koska ei hän yksinkertasuudelleen mitään voi.
Yksi helpotus Nergillä on tulevaisuuden suhteen. Hänellä on varma työpaikka Ylen toimittaja. Siellä ei erotu joukosta.

Äänestä
  • Luultavasti Päivi Räsänen katuu päätöstään katkerasti. Tässä olisi anteeksipyyntö paikallaan, sillä niin epäedullinen päätös on kansalaisten kannalta.

    Äänestä

Entäs Jari Lindström? Kielitaidoton paperimies joka sai laborantin paperit. (sai kuin saikin) Nyt on Oikeus- ja työministeri. Siinä sitä on miehellä virkauraa ja meriittiä kerrakseen. Ei voi tavata edes Ruotsalaista kolleegaansa ilman tulkkia. Heh heh.

Hän on kertonut "simppelisti" maahanmuutosta puhuneen Tony Halmeen ajatusten ratkaisseen puoluevalintansa. (Sama porsas eri paketissa.)

Äänestä
  • Taisi olla kuitenkin yksi arvostetuimmista ministereistä kun kansanedustajiltakysyttiin.

    Äänestä

  • Älkää unohtako Maria Guzeninaa, hänen koulupaperinsa ovat kateissa, ylioppilashattu hukassa, mutta siinäpä olikin sosiaalialan ministeri valmiina. SDP arvostaa kunnon duunareia.

    Äänestä

Nerggi on täysin tyhmä älykääpiö ja kaikesta ulkona. Ei tähän ketjuuun muita tarvitse haalia.

Akateemisen tutkinnon suorittamiseen tarvittan vain hyvä muisti - joten ei siihen paljoa vaadita - sitä normaalielämässä tarvittavaa älykkyyttä ei ole lainkaan.

Äänestä

Olisiko tuo otus tutustunut tuossa työssä mutakuonoihin?

Äänestä
  • Nergin sukulainen Otto Wille Kuusinen oli vielä
    vaikutusvaltaisemmassa työssä kuin Päivi nyt.

    Äänestä

Siivoojan pitäis hoitaa työ asianmukaisesti, eli siivota roskat pois suomesta.
Suomessa tällä hetkellä ainakin 30 000 roskaa ympäri maata siroteltuna.

Äänestä

Koulutustahan voi olla paljonkin vaikka tekeekin muita töitä. Hyvä että on viitsinyt tehdä jotakin eikä vain maata toisten elätettävänä niin kuin monet jotka luulevat olevansa hienoja.

Äänestä

Siivoaako Nerggi Ninnin vaippoja ja jätöksiä ? Sitten ymmärrän hänen valintansa,

Äänestä

Hihhulit ovat MIELISAIRAITA.

Äänestä

Nerg ei ole tehnyt siivoustöitä kunnolla. Yli 30 000 jätemamua saastuttaa suomea.
On ympäristörikos jättää ongelmajätteet maahan lojumaan !!!

Äänestä
  • Vakavasta ympäristörikoksesta voi saada jopa vankeustuomion.
    Nergin muijja linnaan ja HETI !!!!!

    Äänestä

  • Eikö nämä ollutkaan perussuomalaisten aikaan saannos, näin ne asiat muuttuu.

    Äänestä

Nerg kuulunee siihen 0,5% joita ei kukaan ei raiskaisi.

Äänestä

Hän navettaemäntä, kova karjakko joka osaa siementää kunnolla tammat ja muut navetan elukat.

Kovin vanhan näköinen eukko, maalaisen oloinen.

Nyt haettun virkaan ei ola saumoja , koska koulutus ei riitä. Tyhjästä nostettu kristillisen Päivin ja homovihaajan tuella.

Työpaikkakiusaaja ja hallitsee autoritäärisella johtamisella ja kiusaa alaisiaan ei anna kuulemma kenekään sanoa mitää - itsevaltias monsteri työyhteisössä, minäminä ihminen ja joutaisiko navettatöihin pikaisesti, mutta sekään ei hyvä, koska eläimetkin kärsisivät.

Ei jatkoon, kiitos

Äänestä

Pietarissa jaksetaan uikuttaa, Tiedättekö mitä? Teiltä ei kysytä.

Äänestä

Ihan sama tuo on. Ei se työ ole sen huonompaa kuin muillakaan. Katainen myyjänä, Stubb jossain myyjänä samoin. Jostain työn tekeminen on aloitettava.
Enemmän karsastan niitä ihmisiä, jotka eivät ole sitä työn tekemistä aloittaneet koskaan.
Nergistä ei kuitenkaan tule kansliapäällikköä.
Perustuslakivaliokunta tutkii hänen tekemisiään Sipilän hallituksessa.

Äänestä

Eduskunnana varapuhemies Antti Rinne inhoaa sydämensä pohjasta valehtelevaa ja tietoja pimittävää Päivi Nergiä.

Puhemiehen jakkaraltaan Rinne ei kykene Nergin kansliapäällikkönimitystä torjumaan. Mutta SDP_n puoluejohtajana hänellä on edelleen valtaa asiassa.

Toisaalta Sanna Marin myöskään ei ole asettunut Rinnettä vastaan, Marin ei ole julkisesti antanut omaa henkilökohtaista tukeaan Päivi Nergin valinnalle. Pääministerin haastattekutunnilal Marin kiersi pitkällä puheenvuorollaan koko asian.

Äänestä

Oikeustieteen kandin tutkinto on alempi korkeakoulututkinto, kuin maisterin tutkinto. Merkonomin kanssa samaa tasoa!

Äänestä
  • Oikeustieteen alempaa korkeakoulututkintoa kutsutaan nykyisin oikeusnotaarin tutkinnoksi ja aikaisemmin tätä kutsuttiin varanotaarin tutkinnoksi. Oikeustieteen ylempi korkeakoulututkinto on nykyisin oikeustieteen maisterin tutkinto ja aiemmin tätä ylempää korkeakoulututkintoa kutsuttiin oikeustieteen kandidaatin tutkinnoksi. Merkonomin tutkinto on opistoasteen tutkinto, jota ei voi verrata korkeakoulututkintoihin.

    Äänestä

Kansliapäällikön tehtävään kuuluu johtaa virkamieskunnan ja poliittisen johdon yhteisen tahotilan toteuttamista. Ihanko vakavissaan luulet, että maahanmuuttoviranomaisiin on johtopaikoille valittu yhtään, joka ei olisi muukalaisia suomalaisia parempana pitävä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


riihimäeltä kirjoitti:

Nyt pitää muistaa Nergin lausuntoja kuullessaan, että Päivi Nerg oli Riihimäellä siivoojana kunnes uskontoverinsa Päivi Räsänen ministeriaikanaan nimitti tyhjästä kaverinsa kansliapäällikön virkaan. En väheksy siivoojan työtä oikeassa tehtävässä missään nimessä. Arvostan toki hyvää siivoojaa itsekin. Siivoojan työssä.

Mutta jos siivooja saa edelleen valita vain turvapaikkasuopeita virkamiehiä ja tehdä kalliita virhepäätöksiä niin se on lähinnä järkyttävää.

Voiko siis odottaa enempää ammattitaitoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu