työkkärin eteen jonoon ja siitä arvontaan kuka mihinkäkin menee viikosksi. Sitten seuraavalla viikolla uusi arvonta. Näin siksi että samalla hoituu työkokeilu, niin ei tarvi työpaikan maksaa palkkaa. Tuosta työtön saisi pelkän työttömyyskrovauksen, ellei huvita se olisi karenssi.
Kyllä töitä on kun on halua tehdä. Nyt ei tarvi urputtaa palkasta, pää asia että saa tehdä jotain. Siinä työttömän mielikin virkistyy kun on tekemistä, eikä sohvalla loisita koko päivää kaljottelemassa.
Tää olisi jokaiselle vapaaehtoista, mutta ellei mene saa valita työarvonta vai karenssi.
Kaikki työttömät töihin
8
78
Vastaukset
- just.wondering
"Kyllä töitä on"
Yhtä työpaikkaa kohden on 10 hakijaa. Laitetaanko siis 10 työtöntä tekemään yhtä työtä vai kuinka ajattelit ratkaista tämän työntekijöiden ylitarjonnasta johtuvat epätasapainon? - viranomainen
Ei laiteta. Nytkin kaikille täyspäille on aina töitä. Hulluille narsisteille ei anneta minkäänlaista palkkatyötä. Kurssitetaan kyllä vuodesta toiseen ja kehutaan välillä niin se luulee että ne puhuu mukamas totta ja kohta taas seuraava kurssi jne niin saadaan tilastot kauniiksi.
- haikara-pertti
olkaa hiljaa ja laittakaa ricky martin soimaan
- muitatöitä
SPR myy sille lahjoitettua verta hyvällä katteella
Työttömät vois perustaa oman "hyväntekeväisyys järjestön" kerätä omaa vertaan ja myydä sitä hyvällä katteella
Työ olis valmistaa verta makoilemalla/juomalla riittävästti meiltähän tämä kävis? Jaa taas näitä trolliketjui...
- läskittöihinvain
kaikki ylipainoiset töyhon, eli jos on painoa yli 73KG JA pituutta noin 182senttiä... vitun töihin läski sitten...
- tasa-arvoa
Meinaat ettei työttömien siiderivalaiden tarviisi osallistua? Harva niistä nimittäin on yli tuon pituuden, mutta painoa onkin reilusti ilmoittamaasi rajaa enemmän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2649455IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3056638Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?681594Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61391Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.921225- 1091151
Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut721023Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin40852Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23746MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk311738