Kuningaskunta ja Israel - Hyvää sanomaa!

"Taivaasta palaava kuningas Jeesus perustaa maan päälle sen kuningaskunnan, jota juutalaiset jo edellisellä kerralla odottivat. Yllättäen Jeesuksen kohdannut ortodoksijuutalainen kertoo, miten hän alkoi odottaa Kuningasta ja Hänen kuningaskuntaansa.

Jumala valmistelee parhaillaan kuningaskuntansa tuloa Israeliin. Raamattua tuntevat juutalaiset osaavat odottaa tulossa olevaa Israelin kuningaskuntaa. Monet heistä eivät kuitenkaan vielä tunne sen kuningasta Jeesusta."

Kuningaskunnan tuuli 30:
https://www.youtube.com/watch?v=J192ABF8n3w


Suosittelen kuuntelemaan mitä tällä messiaanisella juutalaisella on sanottavanaan. Myös edeltävässä jaksossa nro 29, oli tärkeää sanomaa hollantilaiselta raamatunopettajalta Willem J.J. Glashouwerilta:

"Jumalan kuningaskunta lähestyy"

"Jeesus on palaamassa maan päälle Israelin kuninkaana. Kristikunnassa ymmärrys tulossa olevasta Jumalan kuningaskunnasta on alkanut nopeasti vahvistua.

Kristikunnassa ON PARHAILLAAN menossa suuri uskonpuhdistus, jossa Jumala on palauttamassa kansansa keskelle alkuperäisen kuningaskunnan evankeliumin. Vain SE AVAA silmät sille, mitä maailmassa TÄLLÄ HETKELLÄ TAPAHTUU."

https://www.youtube.com/watch?v=4WFJEAJtqvg
.
.
Pitäkää silmänne auki, älkääkä olko passiivisia - Jumalan kuningaskunta tulee!

5

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Inhottavarealisti

      "Kristikunnassa ON PARHAILLAAN menossa suuri uskonpuhdistus, jossa Jumala on palauttamassa kansansa keskelle alkuperäisen kuningaskunnan evankeliumin. Vain SE AVAA silmät sille, mitä maailmassa TÄLLÄ HETKELLÄ TAPAHTUU."

      Kieltämättä: noin voi olla. Fundamentalistien ja maallistuneiden näkemykset ovat kovasti kaukana toisistaan. Samaan aikaan Islam tunkee sekaan. Ei hyvä.

      • "Kieltämättä: noin voi olla."

        - Sitten kannattaisi alkaa laittamaan suhdetta Jumalaan kuntoon, ennen kuin on liian myöhäistä. Tuskin sinäkään jaksat palstalla roikkua, jos uskonasiat eivät jollain tavalla kiinnosta?


      • Kehotin nimimerkin 'Inhottavarealisti takana olevaa ihmistä laittamaan suhteen Jumalaan kuntoon...


    • kerty

      Putin menossa Harmageddoniin. Mitätöinyt jo valtioiden ja Israelin rajat ja pitää muita asioita tärkeämpinä! Hiissaa Syyriaan asemassoja.

    • Herätyys

      Kristuksen Jeesuksen omat, Hänen kirkkaudeksi ja kunniaksi, "maailmalle valkeudeksi ja maalle suolaksi" riittävällä tavalla, = Raamatun UT opetusten ja ohjeiden mukaisesti ja perustalta elävät ja toimivat / vaikuttavat, ovat se Jumalan Israel. Niitä oikeita todellisia, Hänen Sanalle (Raamatun UT) mukaisuudelle, = Kristukselle Jeesukselle uskollisia ja kuuliaisia, Hänessä Juutalaisia.

      Näin ymmärtänyt. Jeesuksen nimessä... vähäinen. Totuudessa pysyvä ja mukaisesti elävä ja toimiva palvelijansa ja seuraajansa.

    Ketjusta on poistettu 17 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      539
      4609
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      3701
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      284
      2342
    4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      482
      2211
    5. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      88
      1555
    6. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      114
      1497
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      157
      1403
    8. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      64
      1321
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      70
      1313
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      84
      1164
    Aihe