Kuningaskunta ja Israel - Hyvää sanomaa!

"Taivaasta palaava kuningas Jeesus perustaa maan päälle sen kuningaskunnan, jota juutalaiset jo edellisellä kerralla odottivat. Yllättäen Jeesuksen kohdannut ortodoksijuutalainen kertoo, miten hän alkoi odottaa Kuningasta ja Hänen kuningaskuntaansa.

Jumala valmistelee parhaillaan kuningaskuntansa tuloa Israeliin. Raamattua tuntevat juutalaiset osaavat odottaa tulossa olevaa Israelin kuningaskuntaa. Monet heistä eivät kuitenkaan vielä tunne sen kuningasta Jeesusta."

Kuningaskunnan tuuli 30:
https://www.youtube.com/watch?v=J192ABF8n3w


Suosittelen kuuntelemaan mitä tällä messiaanisella juutalaisella on sanottavanaan. Myös edeltävässä jaksossa nro 29, oli tärkeää sanomaa hollantilaiselta raamatunopettajalta Willem J.J. Glashouwerilta:

"Jumalan kuningaskunta lähestyy"

"Jeesus on palaamassa maan päälle Israelin kuninkaana. Kristikunnassa ymmärrys tulossa olevasta Jumalan kuningaskunnasta on alkanut nopeasti vahvistua.

Kristikunnassa ON PARHAILLAAN menossa suuri uskonpuhdistus, jossa Jumala on palauttamassa kansansa keskelle alkuperäisen kuningaskunnan evankeliumin. Vain SE AVAA silmät sille, mitä maailmassa TÄLLÄ HETKELLÄ TAPAHTUU."

https://www.youtube.com/watch?v=4WFJEAJtqvg
.
.
Pitäkää silmänne auki, älkääkä olko passiivisia - Jumalan kuningaskunta tulee!

5

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Inhottavarealisti

      "Kristikunnassa ON PARHAILLAAN menossa suuri uskonpuhdistus, jossa Jumala on palauttamassa kansansa keskelle alkuperäisen kuningaskunnan evankeliumin. Vain SE AVAA silmät sille, mitä maailmassa TÄLLÄ HETKELLÄ TAPAHTUU."

      Kieltämättä: noin voi olla. Fundamentalistien ja maallistuneiden näkemykset ovat kovasti kaukana toisistaan. Samaan aikaan Islam tunkee sekaan. Ei hyvä.

      • "Kieltämättä: noin voi olla."

        - Sitten kannattaisi alkaa laittamaan suhdetta Jumalaan kuntoon, ennen kuin on liian myöhäistä. Tuskin sinäkään jaksat palstalla roikkua, jos uskonasiat eivät jollain tavalla kiinnosta?


      • Kehotin nimimerkin 'Inhottavarealisti takana olevaa ihmistä laittamaan suhteen Jumalaan kuntoon...


    • kerty

      Putin menossa Harmageddoniin. Mitätöinyt jo valtioiden ja Israelin rajat ja pitää muita asioita tärkeämpinä! Hiissaa Syyriaan asemassoja.

    • Herätyys

      Kristuksen Jeesuksen omat, Hänen kirkkaudeksi ja kunniaksi, "maailmalle valkeudeksi ja maalle suolaksi" riittävällä tavalla, = Raamatun UT opetusten ja ohjeiden mukaisesti ja perustalta elävät ja toimivat / vaikuttavat, ovat se Jumalan Israel. Niitä oikeita todellisia, Hänen Sanalle (Raamatun UT) mukaisuudelle, = Kristukselle Jeesukselle uskollisia ja kuuliaisia, Hänessä Juutalaisia.

      Näin ymmärtänyt. Jeesuksen nimessä... vähäinen. Totuudessa pysyvä ja mukaisesti elävä ja toimiva palvelijansa ja seuraajansa.

    Ketjusta on poistettu 17 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45349
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      31
      11240
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9711
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6511
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3210
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2239
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      37
      1629
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1510
    Aihe