Tämä päivän HeSa:n mukaan alkoholivero tuottaa valtiolle 130 miljoonaa/vuosi. Lisäksi juopot elättävät ravintola-alan työntekijöitä, taksikuskeja ja muita ammattiryhmiä. Ansoitunut juoppo kuolee yleensä normaalia aikaisemmin, ja valtio säästää sosiaali- ja eläkekuluissa.
Mutta missä on kansan kunnioitus juoppoja kohtaan? Pressan kutsuillekin voisi kutsua ainakin yhden perusjuopon. Voisivatko persut oittaa ohjelmaansa vaatimuksen arvonannosta juopoille?
Muita perusteluja juoppojen kunnioitukselle on esitetty mm. oheisessa linkissä:
https://www.youtube.com/watch?v=asoiJFmTXOs
Mutta missä on kansan kunnioitus juoppoja kohtaan? Pressan kutsuillekin voisi kutsua ainakin yhden perusjuopon. Voisivatko persut oittaa ohjelmaansa vaatimuksen arvonannosta juopoille?
Muita perusteluja juoppojen kunnioitukselle on esitetty mm. oheisessa linkissä:
https://www.youtube.com/watch?v=asoiJFmTXOs
Vastaukset 15
Vanhimmat
Siinäpä riittää Soinillekin rahaa Turkkiin jaella.
Niin ja kun alkoholihaitat maksetaan on se n. 8-14 miljardia oh hoh.
Halavemmaks tulis juopot hirttää nyt
Ehkä alkoholin haitat menevät yksiin mamujen haitan kanssa. Joskin ovat paljon inhottavampia hoidella.
Mamujen haitat taas ihania kun naiset saa läheisyyttä ja hoivaa kuten feministitkin ovat ylistäneet että ei haittaa jos jotain pornostaraa vilkuillaan tavarast. Ei se siitä kulu.
Kyllä muuten asiallinen kirjoitus, mutta kyllä tuolla linnassa on joka vuosi useampikin kaappijuoppo. Ja jopa isäntänä väittävät aikoinaan olleen tälläisen edustaja. Ja yksi linnan isännistä taikoi meille hyvät suhteet naapuriin.
Moni suurista kaupoista tehdään saunailloissa jossa nautitaan muutakin kun kansalaisluottamusta. Ideaparkinkin idean kerrotaan syntyneen saunanlauteilla.
Kyllähän valtiovalta yrittää paikata taloutta laittamalla EU:n rajoja kiinni alkoholin tuonnille sekä nettitilaamiselle. Se yrittää siten kompensoida kuluja mitä tulee eikä siinä paljon EU:n sopimukset vapaasta liikkuvuudesta paina kun halutaan rahaa valtion kassaan.
Joskin eivät persu halua samalla tavalla yrittää puuttua mamutuksen kustannuksiin, vaan niiden annetaan paisua kuin pullataikina. Toisaalta eivät ne haitat ole läheskään samanmoisia. Jos naisen tavaraan halutaan käydä käsiksi tai sinne tunkeutua, niin ei yhteiskunta siihen kaadu eikä se tavarakaan siinä menetä ainutkertaista viehätystään, vaan voi sillä vielä ajella muutkin. Ainoastaan Allahiin uskovat kuvittelevat että se jo yhdestä käytöstä menee pilalle.
Unohdit mainita, että katupartioissakin päivystää juoppoja.
Voihan hitto. Ei sellaista vitsiä vaikka puuhevosen persereiästa, etteikö joku pässi ala heti puhua mamutuksesta. Pakkomielteet on paha henkinen ongelma!
P.S. Tuo aloittajan linkki on kyllä katsomisen arvoinen, taattua Veikko Huovista.
Tuota minäkin ihmettelen. Miten helvetissä nämä uunot saavatkin kytkettyä mamutuksen joka paikkaan?
Juopot persut ovat aliarvostettu ammattikunta? Joku puistokemistipersu saattaa hyvinkin olla pian oikeusministerinä? Soinin populistisessa satumaailmassahan kaikki on mahdollista, kunhan hinnoista sovitaan, soinisäätiö ja Lex Soini kiittävät.
Vittu on se vähän idioottimaista, että tulli esim valvoo tupakki askeja tarkemmin kun laittomia maahantunkeutojoita. Vitun suvakit vetelen turpaan iästä tai sukupuolesta riippumatta. ei mulla muuta isänmaattomat PELKURIT.
Antaako se äiti sinun isotella ja varo jos lukee niin moittii sinua
mutta mukavaa päivää sinulle äidin pikku-kul
Hallituksen alkoholiongelma on jo kymmenettä vuotta raitistuva kansa.
Kaikkialle tunkeva paasaus alkoholin vaaroista pohjustaa vain uutta hintojen korotusta.
No esim, Helsinkiin on pakko tuoda jengiä muualta töihin
aika moni kaveri on dokannu ittesä ulos työelämästä ja sama koskee
muuta Suomea myös.
Tuol kortistossa on kavereita, jotka on ihan oikeesti jäänyt ulos työelämästä, mut sitte on paljo näitä kavereita joita ei voi duuniin ottaa, ovat juoppoja ja epäluotettavia ja mä puhun suomalaisista.
Yhteiskunta antaa tään jengin dokata ja viel maksaa sen.
Suomalainen yhteiskunta sallii kavereiden koisivan kotona ja vetävän viinaa päivästä toiseen ja sit vielä puhutaan, et toi viinavero tuo tuloja
paskat
osa suomalaisista on täyttä kuonaa, juoppoja, vetelyksiä ja luusereita ja viina on tään tehny
et se siitä
Ei persut nyt halua että maahanmuutosta puhua. Olisi parempi vitsailla vain jostain muusta ja unohtaa se mitä ennen vaaleja puhuttiin sekä mitä nyt tapahtuu. Hyss, hyss linjalla vain mennään.
Lukekaa kansanuutisia niin tiedätte mitä' Paavo Arhimäki on mieltä pakolaisista,toinen nautapää akka Vasureista sanoi että tänne mahtuu kymmenenmiljoonaa lisää ,nyt niitä tulee muistakaa ääliöt että toistakertaa äänestä tätä puoluetta.