EvakkoPoika kirjoitt kohteliaasti .....Venäjän "horjumisesta".
Mitäpä tuota kaunistelemaan.... R Y S S I E N johtama valtakunta alkaa sortua.
Neuvostoliiton aikaisista virheistä ei ole opittu, vaan R Y S S I M I N E N jatkuu.
Suomessa tiedetään (HS), ja mitäpä sitä kaunistelemaan. Tauti pahentukoon, ja antakoon EU: n pakotteet kuolemaan johdatetulle Roisto-valtiolle viimeisen voitelun.
Venäjän talous putosi viettävälle pohjalleen - Pääkirjoitukset - Pääkirjoitus - Helsingin Sanomat
http://www.hs.fi/paakirjoitukset/a1452315743601
Venäjä alkaa sortua.
11
74
Vastaukset
Vallankumous on lähellä?
Koska öljy jatkuvasti halpenee, niin sotahullulla Staputlerilla on kohta hankaluuksia kansalaistensa kanssa. Kun valtion tulot romahtavat ja samanaikaisesti armeijan menoja vain lisätään, niin tavallisen kansan osa ei ole häävi ensi vuonna. Staputler tekee näköjään hyvän pohjatyön vallankumoukselle, sillä köyhtyneen rahvaan taisteluhenki on varmasti kova, kun vallankumous alkaa. Krimin ryöstämiselle ja Ukrainan horjuttamiselle taisi tulla tolkuton hinta.
http://www.taloussanomat.fi/ulkomaat/2016/01/12/halpa-oljy-ajaa-venajaa-leikkauksiin-elakkeita-voi-olla-vaikea-suojata/2016380/12?&n=3#commentsHere- Bror-Erik2412
Ihanko totta :) Sä lehden luit... Vot!
- SeAvarakatseinen
Sinulla varmaan on ensikäden ja sisäpiirin tietoa, miten R Y S S Ä-hallinto suhtautuu raakaöljyn hinnan "uuteen" tulevaan arvoon?
http://www.taloussanomat.fi/energia/2016/01/12/moni-oljyennustaja-povaa-oljyn-hinta-20-dollariin/2016339/12
Oletko jo laittamassa keräystä pystyyn täällä RAJAN paremmalla puolella?
Vai onko R Y S S I E N hallinnolla TAAS niin kova pula ja puute, että täytyy tehdä ryöstöretki johonkin naapurimaahan?
Suuomessa olisi aurauskalustoa ja fiskarsin lumilapioita:
Aleksandr Hudilainen rankaisee huonoon lumenluontiin syyllisiä Petroskoissa
http://fi.sputniknews.com/politiikka/20160113/741065/karjala-petroskoi-lumisade.html
Muistelen sitä aikaa kun maatuskat teki lumityöt Petroskoissa, väline oli keppiin naulattu vanerinpala.
Arveletko, että maatuskoilla on vielä toukokuussa jäljellä pottuja ... siemeniksi?
Ryhdyhän kirjoittelemaan Venäjänmaan tapahtumista blogeja, Ihan TOTTA!
Olisi mukava tietää, miten tavallisen rahvaan edustaja, ent. kommunisti? suhtautuu kehittymisen kehitykseen "uudessa" valtiossa.
Onkos siellä ollut enemmänkin puhetta Suomeen liittymisestä ja Karjalan palauttamisesta.
- törmäyskurssilla
Uusnatseja nuorisojengiä muslimien laumoja suuret määrät keräjäisiä sisällissotaan se vie siellä.
- IsänmaallinenSota
Kohta 71 vuotta fasismin murskaamisesta, natsit kätyreineen lyötiin maanrakoon
- SeAvarakatseinen
Katso ed. kirjoitus "törmäyskurssilla"
Ei tuo "isänmaallinenSota" oikein sujunut ilman "AMERIIKAN APUA" !
R Y S S I T T I I N .... ja NL soturit saivat etenkin loppukahinossa sikamaisen maineen. ts. ihan yhtä hyviä ja pahoja kuin virallisesti vihaamansa natsit.
Ja jos fasismi lyötiin maan rakoon, niin sattuipa kohdalle hyvä kasvualusta.
Ja viitsitkö kertoa, no etpä tietenkään .... miten kasvoi Se kommunismin taimi, minkä siemeniä leviteltiin ympäri maailmaa?
Saas nähdä, milloin se isommaksi kasvanut "kommaripuu" kaatuu maailman tuulissa Pohjois-Koreassa?
P.S. vai katsotaanko tuo valtio jo paremminkin keisarikunnaksi?
Ei vaikutusta Karjalan palauttamiseen...
Staputler taputtaa?
Sotahullu Staputler on tyytyväinen, kun öljystä saatavat tulot pienenevät. Nyt hänen ei tarvitse enää raataa koko päivää, jotta voisi siirtää kaikki öljystä saatavat rahat omalle tililleen Sveitsiläiseen pankkiin. Nyt hänelle jää hieman lepoaikaakin.
http://www.taloussanomat.fi/porssi/2016/01/20/raja-rikki-oljytynnyrin-hinta-valahti-alle-27-dollariin/2016739/170?&n=4#commentsHere- SeAvarakatseinen
http://yle.fi/uutiset/rupla_jatkaa_syoksyaan_-_ennatykset_paukkuvat/8613049
Venäjällä ollaan palaamassa entiseen käytäntöön:
USA:ssa ja Venäjällä dollareilla saa kaikkea, kummassakaan maassa ruplalla ei saa mitään.
(onhan siinä senverran uutta, että nykyisin saa myös euroilla)
Jokohan viikon päästä 1 eurolla saa 100 ruplaa? (miksi pitäisi vaihtaa?)
Palamme asiaan....- SeAvaramkatseinen
.... jatkoa .....
Nyt jo tänään eurolla sai 90 ruplaa.
A-Studiossa hymisteltiin vielä R Y S S I E N rajavalvontaa, vaikka raja vuotaa kuin seula Suomeen päin!
Ei se nyt ihan hymyilyn saati naureskelun arvoinen asia OLE!
R Y S S Ä- hallinto pistää siirtotyöläisensä kävelemään kohti Suomen rajaa.
Kohta se alkaa
Tavalliset venäläiset ovat jo kovin närkästyneitä sotahullun Staputlerin törttöilyihin, joten vallankumous alkaa hyvin pian. Se on sitten Staputlerin menoa!
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2016021121102550_ul.shtmlAhdinko pahenee edelleen
Venäjän ahdinko pahenee edelleen, joten vallankumous voi alkaa milloin hyvänsä. Karjalan palautuminen voi siis tapahtua hyvinkin pian. Pitääpä ottaa ryyppy asian kunniaksi.
http://www.taloussanomat.fi/ulkomaat/2016/02/12/moodys-varoittaa-venajan-taloustilanne-yha-tukalampi/20161713/12?pos=luetuimmat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle233101Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122199Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.712083Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1051889Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761603Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥401386Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta151319Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001275- 1111105
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151076