Sipilä ja sisäpiirikaupat

Rötösherrat.kuriin

Juha Sipilää on epäilty useista sisäpiirikaupoista kun hänen omistamiaan yhtiöitä on fuusioitunut tai ne on joutunut säästöjen kohteiksi, kertoo Iltalehti.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013111117701481_uu.shtml

Fuusiossa osakkeiden hinnat nousevat. Monesti Sipilä on ennen fuusiota ostanut osakkeita ja fuusion jälkeen myynyt ne.
Säästötoimiin joutuneiden yhtiöiden osakehinnat laskevat. Sipilä on useasti myynyt osakkeitaan ennen yhtiöiden säästötoimien julkaisua.

22

286

    Vastaukset 22

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sisäpiiriläinen

      Huh huh!

    • Sisäpiiri.pyörii.veli

      Sipilä ei taida tietää tätä rikolliseksi toiminnaksi. Eihän osakkeiden osto tai myynti rikollista ole?
      Kuinka tyhmä pääministeri meillä on?

      • YmmärryksessäVikaa

        Sisäpiiritiedon käyttäminen on rikollista. Ei osakekauppa sinäänsä.


    • kuravaara

      Minne sukulaismies niskalaukaus piilotti sippolan rahat.Varmaankin luxemburgin pankkeihin missä ovat talvivaara pekka peräreiänkin miljoonat.

    • Rötösherrat.kuriin

      Taisi Berner olla yksi piilottajista kun sai ministerin salkun.

    • SuollaineN
      • ggd

        Aloitus on ilmeisesti ihan kohdallaan kun pitää keulaisen yrittää harhautustaktiikkaa ja alkaa puhua ihan muista kuin Sipilästä.

        Etkö parempaan Sipilän puolustukseen pysty- On Rinne tehnyt sitten mitä vaan niin ei se Sipilän röröksiä muuksi muuta.

        Mulle jo alakoulussa ope opetti että tekojaan ei voi puolustella sanomalla: "Mutta ku noi muutki!"

        Jokainen vastaa omista teoistaan, Ai niin Sipilähän onkin paitsi poliitikko niin myös uskovainen. Kristinuskohan opettaa, että teoilla ei ole mitään merkitystä pelastumisen kannalta, vain ja ainoastaan uskolla siihen ainoaan oikeaan, krisselijumalaan, josta seuraa armo. Ja uskosta saa palkkiona ikuisen elämän Taivaallisessa paratiisissa.


      • H22åwwa

        Blanko sivu ? Nimi yläreunassa, no tuollaisellahan tasolla tämä touhu tuntuu olevan.


    • SuollaineN

      Meillä on näköjään nyt paatunut rikollinen pääministerinä.
      Sipilällä on ollut näitä veronkiertojupakoita ja mm. sisäpiirikauppaepäilyjä jne.
      Sipilällä on hurja rikostausta.

      • exsuvakki

        Sipilää ei saa päästää katupartioon!


    • hjhgf

      Ihan hyvin voi Suomessa käyttää sisäpiiritietoa sijoittamisessa, kiinni jäämisen riski on olematon.

      Niskakangaskin vain unohti ilmoittaa verottajalle myyntivoitoistaan. Ei taitaisi tavallinen tallaaja, veronmaksaja saada noin ymmärtäväistä kohtelua verottajalta, kuin Sipilän professoriserkku.

      Eihän niitä Helsingin säästöpankin huijareitakaan saatu tuomiolle pankkikriisin tiimoilta silloin 90-l:n vaihteessa, vaikka maallikon silmin ihan selvä juttu.

      • ghkg

        Kaiken kukkuraksi vielä VEROprofessori tuo Niskakangas!


    • sgjfg

      Veroproffa Niskakangas Oli edellisten hallitusten, Kataisen ja Stubbin, aikaan kovin hyvin esillä kritisoimassa hallitusten veropäätöksiä julkisuudessa.

      Nyt Sipilän hallituksen aikana ollut hiljaa ku kusi sukassa.

      • a.matsoni

        Eihän sitä nyt sentään voi serkkupojan hallituksen tumpeloita verolinjauksia moittia!

        Kyllä on Suomessa todellakin pienet piirit. Suomi on aina korruptiovertailuissa maailman korruptoitumattomien maiden kärkipäässää, mutta silloin tutkitaan lähinnä sitä että kansalaiset lanjovat virkavaltaa, virkamiehiä, poliisia, tullia, verottajaa, sossua, saadakseen erityiskohtelua.

        Tällaista Suomessa on vähän, mutta meillä pienisöt piireistä johtuan on vahva perinne ns hyvä veli -verkostoissa, joihin kuuluvat tekevät toisilleen palveluksia ja vastapalveluksia, ja niiden paljastaminen on hankalaa.

        Suomessa ei paljon jääviydestä välitetä. sekin johtunee pienistä piireistä. Jos oikein tarkkoja oltaisiin jääviyksistä, niin ei olisi kohta lainkaan päättäjiä jotka voivat osallistus päätöksen tekoon koska aina on olemassa päättäjillä jos jonkinlaisia yhteyksiä siihen tahoon, johon päätökset vaikuttavat.

        Yhtenä esimerkkinä vaikkapa se että suurin osa, tai ainakin hyvin suuri osa, Suomen opäättäjistä kunnissa ja valtion tasollakin ovat evl. kirkon jäseniä. Ei siis ole ihme että kunnat, niiden poliittiset ja virkamiespäättäjät, valtio , sen päättäjät, suosivat lievää törkeämmin evl. kirkkoa päätöksissään, mm. maksamalla ylihintaa sen palveluista kunnille, kun evl. kirkko, ja muut kristilliset toimijat, tekee jotain joka oikeasti kuuluisi kunnalle. Ei kirkko sitä koskaan ilmaiseksi tee, harvoin edes kohtuu hinnalla, useimmiten järkyttävällä ylihinnalla.

        YJKsi esim. on Hgin maistraatti joka edelleen niskoittelee eduskunnan oikeusasiamiehen, kahdenkin eri sellaisen, päätöksille, että maistratin tulee hyväksyä eroakirkosta.fi-sivuston kautta lähetetty kirkostaeroamisilmoitus sellaisenaan, ilman tarkennustietojen kysymistä.

        Kaikki muut maistraatit ovat jo ruodussa, mutta Hgin maistraatin johdossa on ilmeisesti evl. kirkon kätyreitä jotka ajavat kirkon etua ja yrittävät laitaa kapuloita rattaisiin, ja vaikeuttamaan kirkostaeroamisprosessia.

        Väittävät AOM:n ohjetta lainvastaiseksi. Aika outoa. OAM:hän on korkea laillisuusvalvoja Suomessa. Ei se kannusta toimimaan lain vastaisesti. Päinvastoin sen tehtävänä on valvoa että virkamiehet toimivat lakien edellyttämällä tavalla.

        Mutta uskovaisilla oman uskonvakaumus menee maallisten lakien edelle. Hgin maistraatin johto noudattaa Päivi Räsäsen neuvoa. Jos maallinen laki on ristiriidassa oman uskonvakaumuksen kanssa tulee ainakin harkita toimia vakaumuksen mukaisesti - siis laittomasti.


    • hallitus.nurin

      Rötösherran kiikkiin!

    • Kepun_messias

      Kyllä kepulit filunkipelin osaavat...

    • SIPILÄ_EI_RÖTÖSTELE

      HÖ-PÖ-HÖ-PÖ SINÄ OLET RÖTÖSTELLYT, NIIN KUIN TIEDÄT

    • Pöyristynyt

      Näistä rötöksistä on siis kirjoitettu Iltalehdessä jo 2013 ja Jukka Niemisen kirjoitus aiheeesta tässä:
      https://vastavalkea.fi/2016/12/08/juha-sipila-koen-kysymyksen-loukkaavaksi/

      Nyt sitten Taloussanomissa tänään tämä uutinen Lassi Lammassaareen liittyen: http://www.iltasanomat.fi/taloussanomat/art-2000005004775.html
      Varsinainen rötösherrojen sylttytehdas tämä Terrafame / Talvivaara ja on uskomatonta, että tällainen henkilö on valittu Suomen pääministeriksi!
      Mikä on Paula Lehtomäen rooli tässä?
      Asiaa voisi myös tutkia ympäristörikoksena.

    • Yksi.naula.kepu.arkkuun

      Juha, Juha. Voi saatana että tämäkin vielä piti nähdä.

    • S24uomlaineN

      Nämä sisäpiiri kaupat tutkittiin ja todettiin, että asiassa ei ole mitään perää.

      Sen sijaan A Rinne on joutunut maksamaan taloyhtiön kavalluksista 25 000 korvauksia.

      • Rinne.presidentiksi

        Eikä ole. Älä puhu paskaa.


      • S24uomlaineN
        Rinne.presidentiksi kirjoitti:

        Eikä ole. Älä puhu paskaa.

        Rinteen rikokset tietävät kaikki. Vain rikollisen luoteen omaavat äänestävät häntä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      90
      990
    2. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      119
      853
    3. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      143
      824
    4. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      43
      806
    5. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      70
      657
    6. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      639
    7. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      581
    8. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      32
      549
    9. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      47
      528
    10. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      61
      521
    11. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      80
      520
    12. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      65
      516
    13. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      484
    14. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      479
    15. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      3
      454
    16. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      45
      453
    17. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      41
      446
    18. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      31
      446
    19. Hei, alettaisko oleen yhdessä?

      Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys
      Sinkut
      74
      446
    20. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      61
      440
    Aihe