Vassarit lyö omaan jalkaansa.

Mikäli perustoimeentulo tulee niin työttömyyskassat tapetaan sivussa pikkuhiljaa, siinä sivussa kuolee AY-liike.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Onkohan nämäkin Ay:n ansiota ? Vai olisiko kyseessä täysin tietoinen lintsariporukka joka ei muuta teekkään kun elelee yhteiskunnan tuilla. Tuskin ovat kuuluneet päivääkään liittoon , ehkä Loimaanliittoon ? Tavoitteena saada tuet yhteiskunnalta ,siis niiltä jotka ovat oikeasti töissä ja Ay.n jäseniä

40 000 työtöntä pimittää tietojaan työnantajilta: "Tuskin ottavat edes huomioon"

Hallituksen pitää panna hösseliksi, jotta työnantajat saisivat kaikki oleelliset tiedot työttömien palkkaamiseksi, patistaa kokoomuksen konkarikansanedustaja Ben Zyskowicz.

11.1.2016 16:07

Noin 40 000 työtöntä työnhakijaa on kieltänyt TE-toimistoja luovuttamasta tietojaan työantajille, harmittelee kokoomuksen kansanedustaja Ben Zyskowicz.

Viime viikolla tekemässään välikysymyksessä Zyskowicz arvioi, että tämä lainsäädännön nykyisin sallima kielto "hankaloittaa merkittävästi" työnhakijoiden työllistymismahdollisuuksia.

– Työnantajat ottavat tuskin edes huomioon työnhakijoita, joista heille ei voida antaa mitään tietoa, kansanedustaja huomauttaa.

Zyskowicz kysyykin, mihin toimenpiteisiin hallitus aikoo ryhtyä tilanteen korjaamiseksi. Välikysymyksensä yhteydessä kansanedustaja muistuttaa, etteivät TE-toimistot saa luovuttaa muutoinkaan työnhakijoiden arkaluontoisia tietoja työnantajille.

– Samanaikaisesti nämä työnhakijat nauttivat kuitenkin lähinnä veronmaksajien kustantamasta työttömyysturvasta. Olisi siis vähintään oikeus ja kohtuus, että he eivät vaikeuttaisi työn löytymistä heille.

Työ- ja elinkeinoministeriön alaisuudessa toimivat TE-toimistot tallentavat työnhakijoiden tunniste- ja yhteystiedot, asiointi-, palvelutarve- ja suunnittelutietoja sekä koulutus-, työhistoria- ja osaamistietoja. Lisäksi toimistot keräävät rekisteriinsä tietoja muun muassa työtarjouksista ja esittelyistä työnantajille sekä terveydentilasta sikäli, kun tiedot ovat olennaisia TE-palveluiden tarjoamista varten.

Toimistot muistuttavat, että ne voivat toimittaa työnantajille "vain ne tiedot, joita työpaikan täyttö edellyttää ja joiden louvuttamiseen on asiakkaan kirjallinen suostumus". Tällaisiksi tiedoiksi toimistot katsovat esimerkiksi tiedot osaamisesta ja koulutuksesta.

Äänestä
  • Täh? Voiko työtön kieltää tietojensa antamisen työnantajille?? En ole ikinä tällaista kuullutkaan..no, jo on "oikeudet"
    - tuo tietojen välitys nyt tietysti pitäisi olla itsestäänselvyys - eihän koko työvoiman välityksessä ole mitään itua ilman..

    Äänestä

eli että lyövät ja lujaa.

Äänestä

Vassarit vois lyödä vasaralla omaan naamaansa!

Äänestä

Vassarit ja viherkommarit tässä tulevat häviämään , odotetaan vaan , miten alkaa iso möly asiasta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Halloota kirjoitti:

Mikäli perustoimeentulo tulee niin työttömyyskassat tapetaan sivussa pikkuhiljaa, siinä sivussa kuolee AY-liike.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu