Raamattu vs. evolutionistit

Evolutionistit sanovat yleisesti, että Raamattu on satua. Seuraava jae on Raamatusta:
"Ja samoinkuin ihmiselle on määrätty, että heidän kerran on kuoleminen, mutta sen jälkeen tulee tuomio." (Heb.9:27)
Raamatun opetus on siis, että kaikki ihmiset kerran kuolevat, (paitsi Raamatun mainitsemat erikoistapaukset).
Jos Raamattu on satua, niin ihmiset eivät kuole. Jos Raamattu on totta, niin ihmiset kuolevat. Kumpi on oikeassa Raamattu vai evolutionistit?

7

55

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tieteenharrastaja

      Logiikkasi on päin ahteria:

      "Jos Raamattu on satua, niin ihmiset eivät kuole. Jos Raamattu on totta, niin ihmiset kuolevat. Kumpi on oikeassa Raamattu vai evolutionistit?"

      Sadussakin voi olla tosia lauseita. Ihmiset kuolevat, vaikka Raamattu ei olisikaan totta. Kumpikin on sekä oikeassa että väärässä.

    • mentosdentos

      Ja luultavasti aikuinen ihminen olet...

    • utti

      Minkäikäinen olet? Kerro edes sen verran oletko peräti aikuinen tai oletko törmännyt missään koulussa aiheeseen logiikka?

    • Kalevalassa sanotaan, että ihmisellä on yhdessä kädessä viisi sormea. Jos Kalevala olisi satua, niin ihmesellä pitäisi olla jokin muu määrä sormia.

    • PaskaPuhettaMuttaUskon

      Syy miksi raamattu on satua on se, että sen tarinoita on muutettu sen mukaan kun löydetään uutta tietoa. Keskiajalla ihmiset luulivat maan olevan lätty ja taivaan kupoli sen päällä. Nykyään uskonto on sovitettu tähän päälle ja jotkut vielä kehtaavat väittää, että jumala olisi luonut alkuräjähdyksen ja maailman matemaattiset vakiot ja fysiikan lait. Raamattuhan tästä mitään ei mainitse, mutta kyllähän se näin menee.

      • "Syy miksi raamattu on satua on se, että sen tarinoita on muutettu sen mukaan kun löydetään uutta tietoa"

        Tästä sinulla on varmaan todisteet, vai puhutko omiasi?


    • uskotietojakokopakkaus

      on jonkun väen tuhansien vuosien aikana koottu teos tehty luettavaksi
      saattaa siinä mä oon siis itse kristus siis saattaa olla sanomaa
      ei se nyt varmaan ihan sattumanvarainen ole
      sitä oli varmaan mukava hyräillä pyramideja rakentaessa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      236
      6527
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      50
      4584
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      98
      4413
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      7
      4209
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      39
      3702
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      117
      3618
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3596
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      23
      3501
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3273
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      53
      2415
    Aihe