Laihdutuspalstalta huijari pyysi käymään sivulla josta lähtikin noukkimaan IP täni, sain asian tietää!
Pystyykö hän nyt seuraamaan kaiken aikaa tekemisiäni? Vai vaihtuuko ip ni:)! Hänestä ilmoitettu johtoon!
Pystyykö hän nyt seuraamaan kaiken aikaa tekemisiäni? Vai vaihtuuko ip ni:)! Hänestä ilmoitettu johtoon!
Vastaukset 2
Vanhimmat
Laajakaistoissa on normaalisti dynaamiset osoitteet.
Usein operaattorin DHCP saattaa antaa saman osotteen takaisin jos sitä ei ole joku toinen varannut. Jotenka varmin tapa saada toinen osoite on sammuttaa reititin useammaksi tunniksi.
Vaikka jonkin aikaa joku peelo sun osoitteen tietääkin, ei hän sitä sen enempää pysty seuraamaan muualla kuin palvelimissa joita hän hallinnoi. Ts, tässä tapauksessa ilmeisesti ainoastaan se palvelin josta kävit jonkun sivun lukemassa.
IP osoite kuuluu teletunnistetietoihin joita laki määrää käsittelemään tietyllä tavalla. Mikäli kävit jollain sivulla joka täyttää Suomalaisen palveluntarjoajan määritelmän kannattaa kenties ottaa yhteys Ficoraan jotta voivat tarkistaa tapahtuiko teletunnistetietojen väärinkäytös käymäsi sivuston ylläpidon toimesta. (Huomaa: tämä ei siis liity mitenkään suomi24 palveluun)
Mikäli palvelin jossa kävit on jossain ulkomaisessa pilvessä (Amazon tms) niin tuo tilanne ei ole noin selvä; mutta jos palvelin on jossain Suomessa niin teletunnistetietojen käsittelystä määräävä laki pätee sivustoon.
Pelottaako?